• سه شنبه 4 مهر 1402
  • الثُّلاثَاء 11 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 26
سه شنبه 28 شهریور 1402
کد مطلب : 203264
+
-

نقش مرموز زمین و خورشید در تشکیل آب در ماه

محققان مدت‌هاست که مجذوب نحوه شکل‌گیری آب روی سطح‌ ماه هستند، اما اخیرا به موارد تازه‌ای درباره شکل‌گیری آب روی‌ ماه دست یافته‌اند.
به‌گزارش ساینس الرت، ما می‌دانیم که یخ در ‌ماه وجود دارد، اما چیزی که چندان روشن نیست، منشأ آن است. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که امواج الکترون‌هایی که به‌طور غیرمستقیم از زمین و خورشید به‌ماه می‌رسند، در تشکیل آب یخ‌زده در سطح آن نقش دارند. این الکترون‌ها هنگام عبور ‌ماه از دم مغناطیسی زمین به آن برخورد می‌کنند و ردی مغناطیسی هنگام حرکت در فضا از خود به‌جا می‌گذارند.
دم مغناطیسی لایه‌ای پلاسمایی است که از الکترون‌ها و یون‌های بسیار باردار تشکیل شده است. دانشمندان پیش‌تر نقش دم مغناطیسی و مگنتوسفر را در شکل‌گیری آب در ‌ماه بررسی کرده بودند. مگنتوسفر زمانی ایجاد می‌شود که میدان مغناطیسی محافظ زمین باد خورشیدی را دفع می‌کند و اثرات مختلفی در پی آن ایجاد می‌شود.
شوای لی، دانشمند سیاره‌شناس از دانشگاه هاوایی می‌گوید: «این پدیده یک آزمایشگاه طبیعی برای مطالعه فرایندهای تشکیل آب‌های سطحی‌ ماه فراهم می‌کند. زمانی که ‌ماه خارج از دم مغناطیسی است، سطح‌ ماه با باد خورشیدی بمباران می‌شود. در داخل دم مغناطیسی، تقریبا هیچ پروتون باد خورشیدی وجود ندارد و انتظار می‌رفت که تشکیل آب تقریبا به صفر برسد، با این حال، تجزیه و تحلیل از راه دور نشان می‌دهد که اینطور نیست. مطالعات قبلی به یون‌های هیدروژنی بادهای خورشیدی پرداخته بودند که در ‌ماه آب تولید می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد این آب از زمانی که در داخل دم مغناطیسی از سطح‌ ماه در برابر بادهای خورشیدی محافظت می‌شود، در حال شکل‌گیری است. محققان فکر می‌کنند نیروهای دیگری در کار هستند، به‌ویژه الکترون‌ها. یکی از حالت‌هایی که می‌توان این پدیده را توضیح داد این است که بگوییم الکترون‌های پرانرژی با خاک‌ ماه واکنش نشان می‌دهند و هیدروژن به دام افتاده را آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به شکل‌گیری آب شود.»
لی ادامه می‌دهد: «در دم مغناطیسی، ممکن است فرایندهایی دیگر یا منابع جدیدی از آب وجود داشته باشد که مستقیما با کاشت پروتون‌های باد خورشیدی مرتبط نباشد. به‌طور خاص، تابش الکترون‌های پرانرژی اثراتی مشابه پروتون‌های باد خورشیدی از خود نشان می‌دهند.»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید