• چهار شنبه 9 اسفند 1402
  • الأرْبِعَاء 18 شعبان 1445
  • 2024 Feb 28
سه شنبه 14 شهریور 1402
کد مطلب : 202201
+
-

جوانی کجایی؟

در شرایطی که امیر قلعه‌نویی بارها بر لزوم جوانگرایی در تیم ملی تأکید کرده فهرست جدید او از تیم حاضر در جام‌جهانی هم یک سال پیرتر است

جوانی کجایی؟

بهروز رسایلی

از زمان معرفی امیر قلعه‌نویی به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی، تقریبا هیچ روزی نبوده که او مصاحبه کند و از ضرورت جوانگرایی در این تیم سخن نگوید. بارها در هر نشست خبری و هر جایی که خبرنگاران جمع بوده‌اند یا امیر میکروفن دیده، به سرعت بحث جوان شدن تیم ملی را پیش کشیده است. او به دفعات تکرار کرده که «متأسفانه ایران در جام‌جهانی قطر صاحب پیرترین تیم بود و این رویه باید درست شود.» خب از کسی که این همه بر یک موضع پافشاری می‌کند، انتظار می‌رود در عمل هم شروع به جوان‌سازی مجموعه بازیکنان کند اما اتفاقی که در تیم امیر رخ داده، دقیقا و به وضوح برعکس بوده است. او نه‌تنها میانگین سنی ملی‌پوشان را پایین نیاورده بلکه به شکل چشمگیری در حال بالا بردن آن است!

   یک سال پیرتر از قطر
 شاید باورکردنی نباشد اما حقیقت آن است که فهرست 25نفره تیم ملی برای 2بازی دوستانه در برابر بلغارستان و آنگولا، از نظر میانگین سنی تقریبا یک سال مسن‌تر از تیمی است که کارلوس کی‌روش به جام‌جهانی 2022برد! ایران با ثبت میانگین سنی 28.9در قطر، پیرترین تیم مسابقات لقب گرفت و انتقادات فراوانی را تحمل کرد. حالا اما میانگین تیمی که امیر برای 2بازی دوستانه ساده گرد هم جمع کرده، 29.56سال است! او ابتدا فهرست 24نفره‌ای اعلام کرد که به اندازه کافی مسن بود اما انگار این میزان از سالمندی هنوز قلعه‌نویی را راضی نمی‌کرد. در نتیجه او بعد از برگزاری مسابقه معوقه استقلال خوزستان و تراکتور، شجاع خلیل‌زاده 34ساله را هم به اردو دعوت کرد تا میانگین سنی بازیکنانش به 30سال نزدیک‌تر شود!

   کلوپ بالای 30ساله‌ها
فهرست 25نفره امیر قلعه‌نویی 13بازیکن بالای 30سال دارد. مسن‌ترین بازیکن تیم، وحید امیری 35ساله است و پس از او شجاع خلیل‌زاده 34ساله قرار می‌گیرد. احسان حاج‌صفی و رامین رضاییان 33ساله هستند، مرتضی پورعلی‌گنجی و مهدی طارمی هم 31سال دارند. از اینجا به بعد می‌رسیم به فهرست بلند بالای 30ساله‌ها؛ علیرضا بیرانوند، محمدرضا اخباری، علیرضا جهانبخش، محمدحسین مرادمند، روزبه چشمی، احمد نوراللهی و علیرضا علیزاده که این آخری عضو گل‌گهر است و تنها نام ابتکاری امیر در فهرست ملی‌پوشان به شمار می‌آید اما حتی او هم زیر 30سال ندارد!

   فقط یک بازیکن زیر 26سال
اگر تیم ملی با بازیکنان مسن به جام‌جهانی 2022رفت، حداقلش این بود که آنجا مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی دنیا به‌حساب می‌آمد و کادرفنی حق داشت باتجربه‌ترین‌ها را با خودش به قطر ببرد اما پرسش اینجاست که آیا مصاف با امثال بلغارستان و آنگولا هم آنقدر ترس دارد که شما 4بازیکن جوان را به اردو دعوت نکنی؟ در فهرست 25نفره امیر، فقط یک بازیکن زیر 26سال حضور دارد که او هم محمد محبی 24ساله است. پرسش اینجاست که چنین تیمی چگونه قرار است آینده فوتبال ایران را بسازد؟ پرسش بزرگ‌تر هم شاید این باشد؛ شما که نمی‌خواهی یا نمی‌توانی تیم ملی را جوان کنی، پس چرا اینقدر از پیری تیم در جام‌جهانی ایراد می‌گیری و مدام گوشه و کنایه می‌زنی؟ خب البته با توجه به تشکیل همزمان اردوی تیم ملی امید، چند تن از بازیکنان جوان مثل سامان فلاح یا‌اللهیار صیادمنش در اختیار این تیم قرار گرفته‌اند اما این هم توجیه مناسبی به‌نظر نمی‌رسد؛ چراکه مثلا تیم ملی ژاپن با شرایط مشابه میانگین سنی حدود 26سال را در آخرین فهرست خود به ثبت رسانده است.

جامانده‌های بلغار
بازیکنانی که می‌توانستند در لیست تیم ملی باشند اما به این اردو دعوت نشده‌اند

اردوی جدید تیم ملی ایران برای 2بازی دوستانه با بلغارستان و آنگولا با حضور 25بازیکن تشکیل شد که البته بعد از جدایی رضا اسدی و ملحق‌شدن او به اردوی سپاهان، تعداد نفرات حاضر در اردو به 24نفر رسید. این هم البته از نکات جالب این اردوست که رضا اسدی برای همراهی سپاهان در یک بازی دوستانه اردوی تیم ملی را ترک می‌کند اما 4سپاهانی دیگر در اردو می‌مانند و برای بازی با زنیت به روسیه نمی‌روند. به هر حال تیم ملی با 24بازیکن عازم بلغارستان شد و این در حالی بود که می‌شد جای خالی چند بازیکن را در لیست این تیم مشاهده کرد؛ از بازیکنانی که در اردوی قبلی توسط خود قلعه‌نویی به تیم دعوت شده بودند تا چهره‌هایی که اخیرا با درخشش در لیگ، شایستگی خودشان را برای دعوت به تیم ملی نشان داده‌اند.

ابوالفضل جلالی|  سال گذشته مورد غضب ساپینتو قرار داشت و به بازی گرفته نمی‌شد، اما امسال در ترکیب استقلال، نمایش‌های بسیار خوبی داشته است. او هفته اول با پاس‌گل و نجات دروازه، خودش را به‌عنوان یکی از ستاره‌های استقلال معرفی کرد و در هفته‌های بعدی هم این درخشش را اگرچه با شدت کمتر، ادامه داد. بازی‌های جلالی مورد توجه قلعه‌نویی قرار نگرفته و در پست او همچنان میلاد محمدی و احسان حاج‌صفی گزینه‌های تیم ملی هستند.

میلاد زکی‌پور|  زکی‌پور در نخستین اردوی تیم ملی تحت نظر امیر قلعه‌نویی جزو نفرات دعوت‌شده بود. قلعه‌نویی برای بازی با روسیه و کنیا او را در لیست تیم‌ملی قرار داد و حتی در بازی با روسیه چند دقیقه‌ای به او بازی داد که میلاد نمایش خوبی در همان چند دقیقه داشت. فرم آمادگی مدافع چپ سپاهان از آن زمان تا‌کنون تغییر خاصی نکرده اما ظاهرا قلعه‌نویی دیگر اعتقادی به او ندارد.

دانیال اسماعیلی‌فر|  مدافع راست پرسپولیس یکی از بهترین بازیکنان این تیم در لیگ و جام‌حذفی و از چهره‌های مؤثر در راه کسب 2جام فوتبال ایران بوده است اما در تیم ملی همچنان رامین رضاییان و صادق محرمی به او ترجیح داده می‌شوند و فرصتی برای ابراز وجود به دانیال نمی‌رسد. اسماعیلی‌فر در 4هفته سپری‌شده از لیگ 360دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و با امتیاز 7.06 یکی از 5بازیکن برتر سرخپوشان است.

حسین حسینی|  بعد از فصل کابوس‌واری که سپری کرد، در شروع فصل جدید یکی از برترین چهره‌های استقلال بوده است. با ثبت 3کلین‌شیت در 4بازی و مهار 2ضربه پنالتی، حسینی یکی از موفق‌ترین دروازه‌بان‌های فصل جدید لیگ برتر بوده است، اما نام او در میان 3دروازه‌بان دعوت‌شده به اردو دیده نمی‌شود و البته گفته شده او قرار است همراه تیم ملی امید راهی بازی‌های آسیایی شود.

رضا شکاری|  شکاری در گل‌گهر از شاگردان مورد اعتماد قلعه‌نویی بود و امیر در نخستین اردو او را به جمع ملی‌پوشان دعوت کرد اما در اردوی جدید نامی از این بازیکن در بین دعوت‌شده‌ها دیده نمی‌شود و رضا شکاری هم پشت خط تیم ملی مانده است. شکاری در 4هفته‌ای که از لیگ برتر سپری شده با یک گل، یک پاس‌گل و نمره7.23 یکی از 11بازیکن برتر لیگ بوده است.

آرش رضاوند|  آرش رضاوند هم ازجمله بازیکنانی است که کادر فنی تیم ملی نظری روی او نداشته است. رضاوند به گواه آمارهای متریکا سومین بازیکن برتر استقلال در این فصل بوده و نقش مهمی در نتایج خوب آبی‌پوشان داشته است. علاوه بر او، نامی از مهدی مهدی‌پور هم در میان دعوت‌شده‌ها دیده نمی‌شود و این در حالی است که نمرات مهدی‌پور در این فصل از رضاوند هم بهتر بوده است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید