• یکشنبه 19 آذر 1402
  • الأحَد 27 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 10
دو شنبه 13 شهریور 1402
کد مطلب : 202186
+
-

این مردمی که می‌گویند کجا هستند؟

یادداشت
این مردمی که می‌گویند کجا هستند؟

محسن مهدیان؛  مدیرمسئول

یکم؛ گفتند مردم از دین و اهل‌بیت جدا شدند. اصل ادعا که عصاره بلاهت است، اما نظرسنجی چند نهاد معتبر نشان می‌داد بیش از 80درصد مردم سیاه می‌پوشند و در مجالس عزا شرکت می‌کنند. امسال هم تا امروز رکورد زائران ایرانی به عراق شکسته شد؛ 3.5میلیون نفر.
گفتند بانوان ما به بی‌حجابی تمایل پیدا کردند. نظرسنجی دانشگاه تهران نشان داد 84درصد اعتقاد دینی به حجاب دارند. نظرسنجی همشهری نشان می‌داد حدود 75درصد گفتند اگر قانون هم نباشد، حجاب‌شان را برنمی‌دارند.
می‌گویند مردم ما از نظام و انقلاب بریده‌اند، اما آخرین آمار مربوط به راهپیمایی 22بهمن است با حضور 20میلیون نفر در خیابان.
از این دست آمار بسیار است، اما...
دوم؛ تصاویری نشان می‌دهند که عده‌ای کشف حجاب کرده‌اند. جای دیگر یک نفر کتیبه هیئت را مورد طعنه قرار می‌دهد. آن‌سوتر چند نفر به سرود ملی توهین می‌کنند. آن دیگری می‌گوید از دین زده شدیم. آن پایین‌تر پرچم ایران را زمین می‌زنند و پرچم همجنسگرایی به دوش می‌کشند. آن گوشه به تروریسم و آدم‌کشی سلام می‌کنند و...
از این تصاویر کم نیست، اما...
سوم؛ در این خاک همواره اقلیتی ناچیز به نام آتئیست و طرفدار پرچم‌های رنگین‌کمانی و منحرفان اخلاقی و آدم‌کش و تروریست و منافق و غیره بوده‌اند، اما امروز ابزار تغییر کرده است. تا دیروز اوباشی پنهان در پستوخانه‌ها بودند و امروز به واسطه شبکه‌های اجتماعی بوی تعفن‌شان توزیع شده است؛ همین؛ و‌گرنه مردم ما همان مردمند؛ مومن و بااخلاق و معتقد به انقلاب و اهل ایثار و فداکاری و ظلم‌ستیز...‌.
چهارم؛ خطای هاله‌ای چیست؟ اینکه بمباران تصاویر مجعول و هدفمند در فضای مجازی را ببینیم و خیال کنیم این سیاهی‌ها در گوشی ما یعنی اکثریت مردم در واقعیت.
حالا مارپیچ سکوت چیست؟ خیال کنیم در مقابل همین سیاهی مجازی، در اقلیتیم و آنگاه سکوت کنیم.
همین‌دو کافی است تا قلب واقع صورت گیرد؛ قلب واقع برخی را مسخ می‌کند و به خیابان می‌کشد و برخی را ناامید می‌کند و گوشه‌گیر، اما همه ما در قبال این‌دو مسئولیم.
امروز هرجا هستیم، یک وظیفه اصلی داریم؛ مارپیچ سکوت را بشکنیم و واقعیت‌ها را فریاد کنیم و خطای هاله‌ای ناظران بی‌طرف را از بین ببریم.
یک نمونه همین اربعین. راهپیمایی اربعین مقصد نهایی‌اش چیست؟ تبدیل عبادت فردی به عبادت جمعی و تجلی ظلم‌ستیزی و تمدن‌سازی‌ مومنان. همین را می‌خواهند سانسور کنند. اجازه ندهیم. رسانه شویم؛ امروز اربعین و فردا واقعیت دیگر از حقیقت...

 

این خبر را به اشتراک بگذارید