• پنج شنبه 3 اسفند 1402
  • الْخَمِيس 12 شعبان 1445
  • 2024 Feb 22
شنبه 11 شهریور 1402
کد مطلب : 201923
+
-

آغاز بازگشت زائران اربعین حسینی

موج بازگشت زائران اربعین حسینی شروع شده است. فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به خروج ۳ میلیون زائر ایرانی از مرزهای کشور برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین، گفت که تاکنون یک میلیون نفر از این افراد به کشور بازگشته‌اند. به‌گفته احمدرضا رادان، به‌تدریج باید منتظر موج بازگشت به‌ویژه از روز یکشنبه این هفته باشیم. همانطور که به‌نظر می‌رسید با توجه به اینکه بیشترین خروج زائران از سمت مهران بوده است، موج بازگشت را هم بیشتر در این مرز شاهد هستیم، اما به‌صورت کلی در روزهای گذشته بازگشت زائران از مرز مهران و خسروی شدت گرفته است، چنان‌که نزدیک به 100هزار نفر در 24ساعت گذشته از مرز مهران در استان ایلام به کشور بازگشته‌اند و از روز اول ‌ماه صفر نیز 400هزار زائر از مرز مهران راهی کشور شده‌اند.
به گزارش همشهری، استاندار ایلام در پایانه مرزی مهران به خبرنگاران گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۲۸ هزار تردد در مرز بین‌المللی مهران داشتیم که از این میزان ۱۳۴ هزار و ۵۰۰ زائر از مرز خارج شده‌اند و ۹۴ هزار و‌۵۰۰ زائر به‌کشور بازگشته‌اند.» حسن بهرام‌نیا ادامه داد: «از اول صفر تاکنون یک میلیون و ۶۷۰ هزار تردد،کل ترددها از مرز مهران بوده که از این تعداد یک میلیون و ۲۷۰ هزار خروج بوده و حدود ۴۰۰ هزار مورد ورود داشته‌ایم.»
به ‌گفته استاندار ایلام، مهم‌ترین کار در حال حاضر انتقال زائرانی است که به مرز مهران و کشور وارد می‌شوند که این عزیزان باید در حداقل زمان به شهرهای خود انتقال داده شوند. او عنوان کرد: «ما در این خصوص تعدادی ‌ خودروی ون در نظر گرفتیم و همچنین اتوبوس‌هایی که براساس برآورد پیش‌بینی شده هم‌اکنون در پایانه برکت مستقر هستند.»

رکورد تردد از مرز خسروی شکسته شد
آمار تردد (ورود و خروج) زائران اربعین حسینی از مرز خسروی در سال 1401، حدود 530هزار زائر بوده که روز 10شهریور شکسته شد. استاندار کرمانشاه گفت: «تا‌کنون حدود 500هزار زائر اربعین از مرز خسروی عازم کربلای معلی شده و حدود 100هزار زائر از این مرز به کشور بازگشته‌اند. این در حالی است که هنوز 5 روز به اربعین حسینی مانده و موج اصلی بازگشت زائران آغاز نشده که رکورد تردد زائران اربعین حسینی از مرز بین‌المللی خسروی
شکسته شده است.»
محمدطیب صحرایی ادامه داد: «زیرساخت‌های مناسب، 24ساعته شدن مرز، نصب حدود 90گیت و در‌ جدید در صفر مرزی، ایستگاه‌های اسکان، توسعه سایبان و خدمات میزبانی، افزایش 3 ‌برابری ظرفیت پارکینگ‌ها و ... از مهم‌ترین دلایل استقبال زائران از این مرز رسمی
بوده است.» 

این خبر را به اشتراک بگذارید