• دو شنبه 13 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 21 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 04
سه شنبه 13 تیر 1402
کد مطلب : 196319
+
-

چرا سر آردا دعوا دارند؟

پدیده مورد توجه رئال و بارسا چه‌جور بازیکنی است؟

چرا سر آردا دعوا دارند؟

 این روزها برخی باشگاه‌های بزرگ اروپایی و در راس آنها بارسلونا و رئال‌مادرید در حال چانه‌زنی با باشگاه فنرباغچه بر سر خرید پدیده این فصل این باشگاه ترکیه‌ای هستند. آردا گولر که از او به عنوان مسوت اوزیل جدید یاد کرده‌اند، در 18سالگی کلی مشتری دارد. بند فسخ قرارداد او 5میلیون یورو بود اما پس از درخشش در فصل اخیر و تأثیرگذاری روی 17‌گل ازجمله 6گل و 11پاس‌گل بند فسخ به‌طور اتوماتیک تا 17.5میلیون یورو بالا رفت اما باز هم رقم خوبی است. هر دو باشگاه اسپانیایی درنظر دارند این بازیکن را بخرند و یک سال به‌خود فنرباغچه قرض دهند اما پدر این بازیکن هم مثل پدر مسوت اوزیل طمعکار است و پاداش جداگانه برای امضای قرارداد می‌خواهد. در حال‌حاضر در فوتبال ترکیه ستاره‌های بین‌المللی زیادی دیده نمی‌شوند غیراز چالهان‌اوغلو که بازیکن ثابت و تأثیرگذار اینترمیلان است. شاید گولر بتواند ستاره جدید آسمان فوتبال ترکیه باشد. رئال‌مادرید بیش از بارسا برای خرید این بازیکن تردید دارد چون در خط هافبک این تیم ترافیک شدیدی دیده می‌شود و از طرفی فلورنتینو پرس می‌ترسد خرید یک پدیده جوان مثل پروژه‌های گذشته ازجمله اودگارد، کوبو، رینیر و چند جوان دیگر به شکست منتهی شود. پرس برای همین اصرار کمتری نسبت به لاپورتا برای قطعی ساختن این انتقال به خرج می‌دهد. هم‌اکنون دکو که به‌تازگی پست مدیریتی در باشگاه بارسلونا گرفته و اسطوره این باشگاه هم محسوب می‌شود در ترکیه حضور دارد تا این انتقال را نهایی کند. اما چه چیزی در مورد گولر بسیار خاص است و چرا قهرمانان لالیگا این‌قدر تلاش می‌کنند تا او را به خدمت بگیرند؟
     او از آکادمی باشگاه گنجلر بیرلیگی که همیشه به‌خاطر استعدادآفرینی شهرت داشت، در سال‌2019 در سن 14‌سالگی به فنرباغچه پیوست. کمتر از 2‌دقیقه پس از ورود دیرهنگام به بازی، گولر نخستین پاس گل خود را در سوپر لیگ ترکیه در آگوست 2021 به‌عنوان یک نوجوان 16‌ساله در نخستین بازی خود در لیگ مقابل آنتالیااسپور به ثبت رساند. برای آنکه از این بازیکن نوجوان محافظت شود، دقایق کمی به او بازی داده می‌شد. لیونل مسی هم در بارسلونا در زمان مربیگری فرانک رایکارد با همین فرمول فرصت بازی پیدا می‌کرد. گولر هم به همین شیوه فرصت بازی پیدا کرد. در مجموع، در فصل 22-2021 گولر تنها 286‌دقیقه در 12‌مسابقه ظاهر شد، 3‌گل زد، 3‌پاس گل داد و همه را امیدوار کرد.
     در فصل 23-2022، ژرژ ژسوس مربی باتجربه پرتغالی که 3روز پیش به‌عنوان سرمربی الهلال منصوب شد، به‌عنوان سرمربی به فنرباغچه آمد و این به سود ستاره جوان تمام شد. گولر بیش از مربی جدید ظهور خود را مرهون جدایی مسوت اوزیل و پیوستن این بازیکن به تیم باشاک شهیر بود. او وارث پیراهن شماره10 اوزیل شد و به همان سبک برای فنر بازی کرد. با وجود به ثمر رساندن 2‌گل به‌عنوان بازیکن تعویضی در نخستین بازی خود در لیگ (و دومین بازی فنرباغچه) در فصل و پیروزی 6بر صفر مقابل کاسیم پاشا، بسیاری انتظار داشتند که گولر در ترکیب ثابت حضور داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد و معلوم نشد چرا بازی بیشتری به او نرسید. گولر تنها 41‌دقیقه در 6‌بازی از 19‌بازی ابتدایی تیمش در سوپر لیگ بازی کرد.
     لیگ اروپا فرصتی دیگر بود تا او بتواند توانایی‌هایش را به نمایش بگذارد. در دیدار با دیناموکی‌یف او تنها با 17‌سال و 251‌روز، به چهارمین بازیکن جوان تاریخ این رقابت‌ها تبدیل شد که هم گل می‌زند و هم پاس‌گل می‌دهد. او در بازی دور برگشت لیگ مقابل کاسیم پاشا باز هم درخشید و در  پیروزی 5بر یک تیمش، 5‌موقعیت مسلم گلزنی خلق کرد. او حالا هم با مسی مقایسه می‌شد هم با اوزیل.
     از بین بازیکنانی که در فصل گذشته حداقل 800‌دقیقه در لیگ ترکیه بازی کردند، گولر با 20‌حمل توپ در هر 90‌دقیقه سومین بازیکن برتر در میان تمام هافبک‌ها و مهاجمان بود.
     در طول لیگ، این نوجوان 40‌موقعیت گل ایجاد کرد. این بهترین میانگین ثبت شده توسط یک بازیکن در یک فصل سوپرلیگ (از 15-2014) است و بالاتر از رکورد ماتیو والبوئنا در فصل 18-2017(هر 24‌دقیقه یک خلق موقعیت گل).
     در پیروزی 2بر صفر فینال جام حذفی مقابل استانبول باشاک‌شهیر در 11ژوئن، او 8‌موقعیت ایجاد کرد، ازجمله یک پاس‌گل برای یکی از 2‌گل میشی باتشوایی تا به تیمش کمک کند هفتمین عنوان قهرمانی خود را در این رقابت‌ها کسب کند.

این بازیکن چپ‌پا یک بازیکن شماره10کلاسیک است که قدرت بازی پشت مهاجم را دارد. در سیستم مورد علاقه ژسوس  4-1-3-2 هم به‌عنوان وینگر به بازی گرفته می‌شد و هم در پست هافبک میانی.

او یک هفته بعد برای اولین‌بار پیراهن تیم ملی ترکیه را در پیروزی 2بر صفر در مقدماتی قهرمانی اروپا مقابل ولز پوشید و با تنها 18‌سال و 114‌روز به جوان‌ترین بازیکن تاریخ تبدیل شد که برای ترکیه گل می‌زند.

اوزیل به او توصیه کرده یک فصل دیگر در فنرباغچه بماند و به پیشنهاد بارسلونا پاسخ منفی بدهد. شاید این از بازیکن سابق رئال‌مادرید توصیه‌ای طبیعی باشد و کارشناسی‌شده نباشد. اما بارسا تیمی است که به بازیکنان جوان زیاد میدان می‌دهد. همین حالا پدری، گاوی، بالده و آرائوخو جوانان فیکس باشگاه هستند. تنها لیون (11153دقیقه بازی دادن به جوانان) در میان تمام باشگاه‌های 5 لیگ برتر اروپا در فصل گذشته توجه بیشتری نسبت به بازیکنان جوان زیر 21‌سال (بارسلونا 8555دقیقه) دارد. گاوی (2541دقیقه) و الخاندرو بالده (2476دقیقه) در بین 10‌بازیکن برتر برای دقایقی بازی به‌عنوان بازیکنان زیر 21‌سال در لیگ‌های اصلی اروپا در فصل 23- 2022حضور داشتند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید