• یکشنبه 9 مهر 1402
  • الأحَد 16 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 01
سه شنبه 9 خرداد 1402
کد مطلب : 193229
+
-

رشد 23درصدی تولید خودرو

آمار‌ها نشان می‌دهد تیراژ تولید خودرو‌های سواری در 2‌ماه سال‌جاری 28هزارو 500دستگاه معادل 23درصد افزایش یافته و به بیش از 150هزار دستگاه رسیده است. به گزارش همشهری، آمار‌ها نشان می‌دهد 3شرکت ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو توانسته‌اند در 2‌ماه نخست سال‌جاری 150هزارو 734دستگاه خودروی سواری تولید کنند که این میزان 23.3درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. این یعنی اینکه تیراژ تولید در دوماهه سال‌جاری 28هزارو 458دستگاه افزایش یافته است.  بیشترین میزان رشد تولید در این مدت متعلق به پارس‌خودرو بوده و این شرکت توانسته در 2‌ماه امسال سطح تولید را 33.3درصد افزایش دهد و جمع کل تولید خود را به 19هزار و 462دستگاه برساند. پارس‌خودرو که در چند سال گذشته با مشکلاتی مواجه بوده، در طول 2‌ماه گذشته، تیراژ تولیدش را 5هزار دستگاه افزایش داده است. بعد از پارس‌خودرو، سایپا با 30.6 درصد و ایران‌خودرو با 16.4 درصد افزایش تولید در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

مشکل تامین ارز
با وجود افزایش تولید در 2‌ماه سال‌جاری برخی خبر‌ها نگرانی‌ها را درباره کاهش دوباره تولید در شرکت‌های خودرو‌ساز افزایش داده است. ماجرا به مسئله تامین ارز بازمی‌گردد که طبق مقررات جدید بانک مرکزی می‌تواند به بروز مشکلاتی برای خودروسازان و افت تولید منجر شود.
بر همین اساس منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت ابتدای هفته جاری با ارسال نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت در مورد توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.‌به موازات این نامه روزگذشته نیز نامه مدیرعامل ایران‌خودرو درباره موضوع تامین ارز خودروسازان در سامانه کدال منتشر شد.
مدیرعامل ایران خودرو در این نامه به نیازی سرپرست وزارت صنعت اعلام کرده است: این واحد تولیدی به‌دلیل کمبود ارز مجبور به توقف تولید خواهد بود و حتی با این‌روند چالش تولید خودرو در سال 1402جدی و احتمال تأخیر در تحویل خودروها به مشتریان بدیهی ا‌ست. با وجود انتشار این دو نامه برخی خبر‌های دریافتی نشان می‌دهد با رایزنی انجام شده بین وزارت صنعت و بانک مرکزی احتمالا مشکل تامین ارز خودروسازان حل شده است.یکشنبه شب معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد مسائل مرتبط با تامین ارز صنایع خودرو و  قطعه‌سازی‌ حل شده است.‌ 

این خبر را به اشتراک بگذارید