• شنبه 23 تیر 1403
  • السَّبْت 6 محرم 1446
  • 2024 Jul 13
دو شنبه 8 خرداد 1402
کد مطلب : 192812
+
-

چطور خادم‌یار شویم؟

ما غلامان حضرتش هستیم

نام خادم که به گوشمان می‌خورد، حتما قبل از هر چیز به یاد خادمان حرم امام‌رضا(ع) می‌افتیم که با عشق و خلوص، زائران حرم رضوی را یاری می‌کنند. بسیاری از ما دوست داریم این تجربه معنوی را کسب و به زائران مومن خدمت کنیم، از این‌رو آستان بعضی امامزادگان امکان خادم‌یاری و فعالیت به‌عنوان خادم افتخاری را برای علاقه‌مندان فراهم کرده‌است.

مشارکت مؤثر
فعالیت‌های متنوعی در بقاع متبرکه انجام می‌شود که بدون همراهی خادمان ممکن نخواهد شد. از مشارکت در برگزاری برنامه‌های فرهنگی گرفته تا کارهای فیزیکی و کمک به انجام امور جاری این زیارتگاه‌ها توسط خادمان انجام می‌شود. افرادی که تمایل دارند به‌صورت افتخاری در زمینه مکبری، مؤذنی، قاری قرآن، سقاخانه، عکاسی و تصویربرداری، کفشداری، تزیینات مراسم، انتظامات و خدمات در آستان امامزادگان خدمت کنند، می‌توانند برای این کار اعلام آمادگی کنند. فراخوان جذب خادم‌یار توسط گردانندگان امور آستان امامزاده‌ها منتشر می‌شود. آستان امامزادگانی که بارگاه و بقعه بزرگ‌تری دارند، مثل امامزاده صالح(ع) یا شاه‌عبدالعظیم حسنی(ع)، در سال چندبار فراخوان جذب خادم‌یار را منتشر می‌کنند.

وظایف خادم‌‌یار
یکی از اصلی‌ترین وظایف خادم‌یاران، نظافت و حراست مسجد، نمازخانه‌ها و حرم است. اگر زیارتگاه دارای کفشداری باشد، خادمان افتخاری می‌توانند در این بخش به زائران خدمت کنند. در این میان تعداد داوطلبان برای خادم افتخاری بعضی حرم‌های مطهر مثل حرم حضرت معصومه(س)، شاهچراغ(ع)، شاه‌عبدالعظیم(ع) و امامزاده صالح(ع) زیاد است. بنابراین ممکن است ناچار شوید مدتی در فهرست انتظار بمانید. نوبت‌بندی‌های مختلفی هم برای فعالیت خادمان درنظر گرفته و متناسب با حجم کارها اعلام می‌شود. البته که برای فعالیت به‌عنوان خادم افتخاری، نخستین و مهم‌ترین شرط این است که با خلوص و علاقه نسبت به این کار اشتیاق داشته باشید. اما در مرحله انتخاب و تأیید خادم‌یاران، شرط‌هایی دیگر مثل سن، تحصیلات و توانایی‌های جسمی هم درنظر گرفته می‌شود.
شاید تصور کنید خادمان بقاع متبرکه یا حرم‌های مطهر، به‌صورت ثابت به این کار مشغول هستند. اما بیشتر فعالیت‌های خادمی توسط خادمان افتخاری و خادم‌یاران انجام می‌شود.مثلا حدود 60هزار خادم در حرم مطهر رضوی خدمت می‌کنند که از این تعداد حدود 5هزار خادم رسمی و 55هزار را خادم‌یاران یا خادمان افتخاری تشکیل می‌دهند.

این خبر را به اشتراک بگذارید