• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
پنج شنبه 25 اسفند 1401
کد مطلب : 188043
+
-

آجیل در میادین 30درصد ارزان‌تر از بازار

آجیل شب عید علاوه بر واحدهای صنفی در نمایشگاه‌های بهاره و میادین میوه و تره‌بار نیز در حال عرضه است

بازار
آجیل در میادین 30درصد ارزان‌تر از بازار

آجیل، گران‌ترین خوراکی سفره شب عید است و این قیمت بالا، بسیاری از مصرف‌کنندگان را برای تهیه آن با مشکل مواجه کرده است.
براساس گزارش مرکز آمار، پسته به‌عنوان مهم‌ترین قلم موجود در آجیل شب عید از بهمن سال گذشته تا بهمن امسال 60درصد افزایش قیمت داشته و دیگر اقلام نیز دست‌کم 25درصد گران تر شده‌اند. اما رئیس اتحادیه صنف آجیل و خشکبار ایران از کاهش 20درصدی قیمت آجیل و خشکبار در آستانه عید خبر داده است.
علیرضا ممقانی در اوایل هفته جاری با اشاره به ارتباط مستقیم قیمت آجیل و خشکبار با نرخ ارز اعلام کرد: قیمت‌ آجیل نسبت به سال گذشته افزایشی بوده اما با توجه به کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر قیمت این اقلام نسبت به هفته گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است. این مقام صنفی کاهش قیمت آجیل در روزهای اخیر را اتفاقی استثنایی دانست و افزود: در سال‌های گذشته قیمت در اوج مصرف افزایشی بود اما امسال نخستین سالی است که شب عید قیمت آجیل و خشکبار کاهشی شده‌است.

قیمت امسال آجیل شب عید
به گفته اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، امسال نیز به روال هر ساله، در آستانه عید نوروز قیمت جدید آجیل و خشکبار را اعلام کرد. به‌گفته رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، آجیل مخلوط امسال از ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که بالاترین قیمت مربوط به آجیل چهارمغز است. غلامرضا خدامی، قیمت هر کیلو آجیل ۴مغز اعلا و ممتاز را با پسته اکبری ۶۵۰هزار تومان و آجیل 4مغز با پسته‌های دیگر مانند احمد آقایی را کیلویی ۶۰۰هزار تومان اعلام کرد.
 بر این اساس، قیمت آجیل بسته به نوع ترکیبات مخلوط شده در آن متفاوت است و آجیل‌هایی که تخمه دارند با نرخ‌های پایین‌تری عرضه می‌شوند که این نرخ براساس اعلام اتحادیه از ۳۲۰ تا ۴۸۰هزار تومان است. نرخ‌های اعلام شده از اتحادیه آجیل و خشکبار تهران برای واحدهای صنفی تحت پوشش این اتحادیه است اما مردم می‌توانند، علاوه بر واحدهای صنفی سطح شهر آجیل و خشکبار را نمایشگاه‌های بهاره نیز خریداری کنند. به‌گفته خدامی، قیمت آجیل در نمایشگاه‌ها نیز حداکثر 650هزار تومان برای آجیل 4مغز اعلاست و با واحدهای صنفی سطح شهر تفاوتی ندارد اما خشکبارفروشان بسته به درجه یک یا درجه 2 بودن و تعداد و نوع خشکبار موجود در آن می‌توانند قیمت را با سود حداکثر ۱۰درصدی تغییر دهند.
قیمت پسته نیز در نمایشگاه‌های بهاره از ۵۷۰ تا ۸۵۰هزار تومان تعیین شده و مردم تا شنبه 27اسفند می‌توانند از نمایشگاه‌ها بازدید کرده و خرید عید خود را انجام دهند.

خرید به‌صرفه از میادین
نگاهی به قیمت آجیل در میادین میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که خرید از این مراکز می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد. براساس اعلام سازمان میادین میوه و تره‌بار، قیمت آجیل مخلوط شب عید در میادین سطح شهر تهران برای آجیل شور کیلویی 299هزار تومان و برای آجیل شیرین 265هزار تومان تعیین شده است. آجیل شور شامل 15درصد پسته احمد‌آقایی شور، 15درصد مغز بادام شور، 20درصد نخودچی دو آتشه شور، 20درصد تخمه کدوی دو آتشه شور، 15درصد تخمه جابانی شور و 15درصد فندق با پوست شور است.
 ترکیب آجیل شیرین نیز 10درصد پسته احمد‌آقایی خام، 15درصد مغز بادام خام، 15درصد نخودچی دو آتیشه بی‌نمک، 15درصد کشمش سبز، 10درصد برگه قیصی، 15درصد فندق با پوست خام و 15درصد انجیر خشک اعلام شده است. فروش آجیل با قیمت‌های گفته شده تا 11فروردین در میادین ادامه خواهد داشت.

قیمت آجیل در خشکبار فروشی‌های سطح شهر
با نزدیک شدن عید، نه ‌تنها برخی از واحدهای صنفی به آجیل‌فروشی تغییر کاربری می‌دهند، بلکه شاهد فروش آجیل در پیاده‌روها و حاشیه میادین شهر نیز هستیم. هر ساله به مصرف‌کنندگان توصیه می‌شود که برای خرید باکیفیت از واحدهای صنفی مجاز خرید کنند اما به‌نظر می‌رسد بخشی از مصرف‌کننده‌ها با توجه به قیمت بالای آجیل در واحدهای صنفی مجاز نمی‌توانند به این توصیه‌ها عمل کنند. با اینکه بالاترین قیمت اعلام شده اتحادیه تهران برای آجیل 650هزار تومان است اما در بیشتر فروشگاه‌های سطح شهر قیمت‌ها بین 30تا 50درصد بالاتر از ارقام رسمی و مصوب اتحادیه است.
 قیمت هر کیلو آجیل 4مغز در خشکبارفروشی‌های غیربرند سطح شهر تهران از 850تا 960هزار تومان و قیمت هر کیلو آجیل شیرین از 480تا 680هزار تومان است. کمترین قیمت آجیل مخلوط نیز در خشکبارفروشی‌های تهران 650هزار تومان است و این رقم تا 850هزار تومان هم بالا می‌رود.
 در یکی از شیرینی‌فروشی‌های غرب تهران که همزمان آجیل نیز می‌فروشند، هر کیلو پسته اکبری شور یک میلیون و 200هزار تومان، هر کیلو پسته احمدآقایی 950هزار تومان، هر کیلو بادام هندی شور 700هزار تومان، مغز بادام درختی 800هزار تومان، فندق 600هزار تومان، هر کیلو تخمه جابانی 250هزار تومان، تخمه کدو مشهدی 200هزار تومان و هر کیلو تخمه آفتابگردان 150هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید