• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
یکشنبه 21 اسفند 1401
کد مطلب : 187563
+
-

تولید روزانه هزار تن زباله نوروزی در برخی شهرهای مازندران

سفرهای نوروزی که آغاز می‌شود استان‌های شمالی به‌ویژه مازندران که همواره میزبان پر تعدادترین گردشگران نوروزی هستند تغییر چهره می‌دهند و به رغم تمام زیبایی‌های طبیعی و بصری، انباشت زباله و تهدید حیات‌وحش و آتش‌سوزی جنگل‌ها تبدیل به تهدید جدی برای زیست‌بوم این استان‌ها می‌شوند.
عطاءالله کاویان، مدیرکل محیط‌زیست استان مازندران درباره تهدید مسافران نوروزی برای طبیعت این استان در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرد: انباشت زباله روزانه گردشگران نوروزی در برخی شهرهای مازندران از 200تن در روزهای معمولی به هزار تن در نوروز می‌رسد.
وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیش‌بینی کرده است که نوروز امسال حدود 8میلیون گردشگر به مازندران ورود می‌کنند. این در حالی است که جمعیت مازندران حدود 3میلیون نفر است و اگر هر گردشگر روزانه یک کیلوگرم زباله تولید کند، 8هزار تن زباله در روز گریبان مازندران را می‌گیرد.
این موضوع جدای از احتمال آتش‌سوزی جنگل‌ها و ورود غیرمسئولانه برخی گردشگران به زیستگاه‌های طبیعی مازندران و ایجاد استرس در حیات‌وحش این استان آن هم درست در فصل زادآوری است.
عطاءالله کاویان، مدیرکل محیط‌زیست استان مازندران به همشهری می‌گوید: نمی‌توان سفرهای نوروزی مردم را محدود کرد. چون شرایط استان مازندران به‌دلیل نزدیکی به پایتخت مورد توجه همه مردم و به‌ویژه در نوروز برای گردشگران و افرادی است که خانه دومشان مازندران است. ما هم مانع فعالیت‌های گردشگری نیستیم. ولی بحثی که داریم این است که ظرفیت مازندران در حوزه مدیریت پسماند و تغییر کاربری‌ها، شکار و صید و تعارض با حیات‌وحش در این ایام با توجه به ورود گردشگران شدت بیشتری می‌گیرد.
به‌گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مازندران، در ایام نوروز آمار زباله و پسماند مازندران به حدود 15برابر روزهای عادی در برخی شهرها می‌رسد که کاملا از حجم پسماند تولید شده و نوع آن مشخص است که مربوط به روزهای نوروز است.
این مقام مسئول ادامه می‌دهد: استان مازندران حدود 3میلیون جمعیت دارد که این جمعیت در نوروز به 15میلیون گردشگر می‌رسد. یعنی 5برابر بیشتر از جمعیت بومی استان وارد مازندران می‌شوند و رسیدگی به موضوعات مرتبط با این استان در فصل نوروز عزم ملی می‌خواهد.
کاویان افزود: اگر از تمام کشور هم به مازندران سفر کنند مازندرانی‌ها براساس خوی مهمان‌نوازی از آنها استقبال می‌کنند. اما خواسته ما این است که باید حتما در این بخش یک نگاه ملی بر استان مازندران در بحث اعتبارات و اجرای پروژه‌های مرتبط با مدیریت پسماند حاکم باشد.
به‌گفته مدیرکل محیط‌زیست استان مازندران، تنها یک سیستم زباله‌سوز با ظرفیت 200تن در شهر نوشهر وجود دارد و این در حالی است که در ایام نوروز جمعیت برخی شهرها همچون نوشهر، چالوس، عباس‌آباد، کلاردشت و مرزن‌آباد از 3میلیون نفر هم بیشتر می‌شود. درحالی‌که ظرفیت زباله‌سوز این بخش در مازندران 200تن است و در برخی روزهای نوروز تولید زباله به هزار تن می‌رسد. بنابراین باید نگاه به مازندران در نوروز از سطح استانی فراتر برود و مدیریت بخش‌های مختلف این استان در سطح ملی دیده شود. او مشکلات دیگر محیط‌زیست و عرصه‌های طبیعی در مازندران همزمان با هجوم گردشگران نوروزی به این استان را تعدد رفت‌وآمد‌ها در طبیعت و استفاده از ماشین‌های آفرود در مناطق حفاظت شده اعلام کرد و گفت: حضور گردشگران و طبیعت گردها در برخی مناطق طبیعی و زیستگاه‌های حیات‌وحش بدون برنامه مشخص، به‌خصوص با ماشین‌های آفرود آسیب‌های زیادی برای حیات‌وحش و طبیعت این استان آن هم در فصل زادآوری حیات‌وحش برجای می‌گذارد.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید