• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
یکشنبه 16 بهمن 1401
کد مطلب : 184758
+
-

دلمشغولی‌های بزرگ رئیس فدراسیون فوتبال؛ از فقدان گزینه واجد شرایط داخلی برای تیم ملی تا سکوت در برابر تحریف اسم خلیج‌فارس

برزخ تاج

برزخ تاج

بهروز رسایلی

مهدی تاج این روزها مصائب بزرگی دارد. پایگاه اجتماعی او قدرتمند نیست و از سوی دیگر انبوهی از مشکلات پیش روی رئیس فدراسیون فوتبال وجود دارد. طوری‌که اطلاق عبارت «برزخ» به این شرایط، شاید اغراق‌آمیز نباشد.

  معمای سرمربی داخلی
رئیس فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرده به‌دلیل تحریم و مشکلاتی از این دست، امکان حضور مربی خارجی در تیم ملی وجود ندارد و صاحب بعدی این نیمکت از بین مربیان داخلی خواهد بود. با این حال، مشکل اینجاست که هم‌اکنون گزینه واجدشرایط ایرانی برای هدایت تیم ملی وجود ندارد. جواد نکونام که از ابتدا قرار بود در برهه فعلی جانشین کارلوس کی‌روش شود و هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد، حالا فرسنگ‌ها از این موقعیت دور افتاده است. نتایج نکو در فولاد طوری نیست که افکار عمومی با ارتقای شغلی او در این سطح کنار بیایند. همین شرایط در مورد امیر قلعه‌نویی هم وجود دارد؛ سرمربی گل‌گهر که این هفته شکست سنگین دیگری را برابر سپاهان تجربه کرد و سال‌های درازی از آخرین موفقیت چشمگیرش می‌گذرد. از سوی دیگر انتظار حضور علی دایی و یحیی گل‌محمدی هم روی نیمکت تیم ملی چندان واقعی نیست، به علاوه مجیدی هم در الاتحاد کلبا فراز و فرودهای زیادی داشته و حتی اگر جز این بود، اعطای نیمکت تیم ملی به او به صرف تنها یک قهرمانی لیگی، اقدامی بحث‌برانگیز به شمار می‌آید. بنابراین به‌طور کلی روشن نیست چه ایده‌ای در سر مسئولان فدراسیون فوتبال وجود دارد. طبیعتا اگر یک انتخاب نادرست با اقبال اندک افکار عمومی صورت بگیرد، در آینده مشکلات فدراسیون دوچندان خواهد شد.

  داستان خلیج‌فارس
افکار عمومی پیش از این هم سطح واکنش فدراسیون در قبال تحریف نام «خلیج‌فارس» از سوی جانی اینفانتینو را مطلوب ارزیابی نکرده بودند. با این حال وضع زمانی بدتر شد که رئیس فیفا بار دیگر در کنگره کنفدراسیون فوتبال آسیا، این مرتبه در حضور شخص تاج از اسم جعلی مزبور استفاده کرد. بی‌واکنشی تاج در این زمینه، شرایط او را بدتر کرد و موج جدیدی از حملات را علیه رئیس فدراسیون شکل داد.

  سایر مصائب
مشکلات آقای تاج اما به همین مقدار محدود نمی‌شود. بلاتکلیفی دنباله‌دار نیمکت تیم ملی امید نیز می‌تواند گواهی دیگر از سوءمدیریت حاکم بر فدراسیون باشد؛ تیمی که ماه‌ها بعد از جدایی مهدی مهدوی‌کیا هنوز شرایطش روشن نیست. از سوی دیگر سازوکارهای ورود VAR به فوتبال ایران هم بسیار دشوار است و غیر از مسائل مالی، در این زمینه با مشکلات سخت‌افزاری پرشماری هم مواجه هستیم. یقین بدانید هر روز که بگذرد و خبری از کمک‌داور ویدئویی نشود، فشارها روی تاج بیشتر و بیشتر خواهد شد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید