• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
دو شنبه 19 دی 1401
کد مطلب : 182272
+
-

جوانان مسجد ائمه‌اطهار ع محله خاک‌سفید گُل کاشتند!

جمعی از جوانان و روحانیون مسجد ائمه‌اطهار(ع) محله گلشن، با اجرای یک ایده بکر، پای ۸۰ نفر از جوانان و نوجوانان را به مسجد محله باز کردند.
به گزارش همشهری آنلاین، ماجرا از این قرار است که از ۵ سال پیش، گروهی از جوانان روحانی محله گلشن (خاک‌سفید) پای کارآمدند تا با برپایی دوره‌های آموزشی در موضوعات متنوع در مسجد ائمه‌اطهار(ع)، جوانان را به حضور در مسجد علاقه‌مند کنند. این خبر فرخنده را حجت‌الاسلام «مهرداد رضایی» امام‌جماعت مسجد که از نزدیک بر فعالیت این جوان‌ها نظارت و آنها را حمایت می‌کند، اعلام کرده است. حاج آقا رضایی درباره کم‌و‌کیف این دوره‌ها اینطور توضیح می‌دهد: «کلاس‌های آموزشی روزهای جمعه از ساعت ۸ صبح با قرآن‌خوانی جمعی و صرف صبحانه شروع شده و تا غروب ادامه دارد. این دوره‌ها بسیار متنوع و مناسب سلیقه گروه سنی نوجوانان و جوانان است و روزهای تعطیل آنها را غنی و پربار کرده است.»
بخشی از برنامه‌های پروپیمانی که اهالی مسجد برای جوانان، نوجوانان و حتی کودکان تدارک دیده‌اند، بدین شرح است: تشکیل حلقه‌های معرفتی و اعتقادی با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران، برگزاری کلاس‌ها و مسابقات ورزشی و فرهنگی، برپایی دوره‌های علمی و رفع اشکال درسی، برپایی اردوهای تفریحی و مذهبی، آموزش فیلمبرداری و تدوین حرفه‌ای ویدئو و ساخت پوستر و... . امام جماعت مسجد به نکته جالبی اشاره می‌کند: «باوجودی که این کلاس‌ها روز جمعه و در وقت فراغت بچه‌ها برپا می‌شود، اما بسیار مورد استقبال نوجوانان و جوانان محله قرار گرفته و آدم را به یاد شعر معروف «درس معلم گر بود زمزمه محبتی/ جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را» می‌اندازد.» به‌نظر می‌رسد موضوع علاقه و اشتیاق جوان‌ها و نوجوان‌های محله گلشن به برنامه‌های فرهنگی، مذهبی، ورزشی و... مسجد را خانواده‌ها به گوش امام‌جماعت رسانده‌اند: «خیلی از خانواده‌هایی که بچه‌هایشان در دوره‌های آموزشی این مسجد شرکت می‌کنند می‌گویند بچه‌های ما در طول هفته برای مدرسه رفتن به سختی از خواب بیدار می‌شوند، اما برای کلاس‌های روز جمعه مسجد به‌قدری ذوق و شوق دارند که ساعت را روی زنگ می‌گذارند تا خواب نمانند.»
حجت‌الاسلام رضایی معتقد است که فعالیت‌های جوان‌محور، موجب آشتی نسل جوان و نوجوان با مسجد محله شده و می‌گوید: «برخلاف برخی مساجد که نمازگزارانشان میانسال و سالمند هستند، ‌در مسجد ما به برکت ارائه برنامه‌های متناسب و جذاب برای جوان‌ها، صفوف نماز جماعت با جوانان و نوجوانان پر شده است.» به باور امام جماعت مسجد ائمه‌اطهار(ع)، اگر حضور جوانان و نوجوانان در مسجد محله کمرنگ باشد، بانیان مسجد مقصرند، چون نتوانسته‌اند فضا را برای حضور جوانان فراهم کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید