• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
شنبه 23 مهر 1401
کد مطلب : 173910
+
-

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم، مسئولان و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی:

ایستادیم و پیش رفتیم

رهبری
ایستادیم و پیش رفتیم

همزمان با هفدهم ربیع‌الاول سالروز میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)، رهبرمعظم‌انقلاب اسلامی دیروز در دیدار جمعی از مسئولان نظام و میهمانان خارجی شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت، مهم‌ترین نیاز امت اسلامی برای نقش‌آفرینی و دستیابی به جایگاه رفیع در هندسه جدید قدرت را اتحاد و انسجام دانستند و با اشاره به جایگاه بسیار مهم فرزانگان و خواص و جوانان روشن‌بینِ دنیای اسلام برای تحقق این مهم، گفتند: «وحدت اسلامی» و حضور تأثیرگذار در دنیای جدید امکان‌پذیر و شدنی است به شرط تلاش عملی و ایستادگی درمقابل سختی‌ها و فشارها که نمونه‌ بارز آن نظام جمهوری‌اسلامی است که درمقابل قدرت‌ها تسلیم نشد و ایستاد و اکنون به درخت تناوری تبدیل شده ‌است که حتی تصور«کندن» آن نیز امکان‌پذیر نیست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام‌معظم‌رهبری، رهبرمعظم انقلاب دراین دیدار با تبریک میلاد مکرم رسول‌اعظم(ص) و امام صادق(ع) با تأکید بر شخصیت منحصربه‌فرد پیامبراسلام(ص) که نقطه اوج آن بعثت آن حضرت است، گفتند: عید گرفتن روز میلاد پیامبراسلام(ص) باید برای امت اسلامی فرصتی برای درس گرفتن و الگو قرار دادن آن حضرت، به‌عنوان «اسوه حسنه» باشد.

ذلت؛ نتیجه قهری تفرقه
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آیات قرآنی که رنج و سختی امت اسلامی را برای پیامبر رنج‌آور و برای دشمنانِ مسلمانان مایه خرسندی می‌خواند، به تبیین و تحلیل چرایی رنج‌های امت اسلامی در دنیای امروز پرداختند و افزودند: مشکلات و سختی‌های دنیای اسلام علل متعددی دارد، اما یکی از مهم‌ترین این علت‌ها، تفرقه و جدایی مسلمانان از یکدیگر است. ایشان نتیجه‌ قهری تفرقه و جدایی را «ذلت» و «دوری از عزت» دانستند و تأکید کردند: وظیفه خواص و افراد تأثیرگذار دنیای اسلام، تمرکز بر ایجاد راه‌ها و زمینه‌های عملی برای اتحاد بین مسلمانان است، زیرا دشمن در نقطه مقابل، با ایجاد یک سلول سرطانی در منطقه و در زمین فلسطین، به نام رژیم جعلی صهیونیستی و استقرار صهیونیست‌های خبیث، فاسد، قاتل و بی‌رحم در آن، به‌دنبال ایجاد بیشترین اختلاف درمیان مسلمانان و کشورهای اسلامی است.

خیانت بزرگ عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
رهبرمعظم انقلاب، عادی‌سازی روابط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی را یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌ها خواندند و گفتند: ممکن است برخی بگویند تحقق وحدت در شرایط فعلی با وجود برخی رؤسای کشورهای اسلامی امکان‌پذیر نیست، اما روشنفکران، علما، فرزانگان و نخبگان دنیای اسلامی می‌توانند فضا را متفاوت از خواست دشمن کنند که دراین صورت امکان تحقق وحدت، آسان‌تر خواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با طرح این سؤال که «منظور از وحدت چیست؟» خاطرنشان کردند: آنچه از وحدت در دنیای اسلام مدنظر است، ‌وحدت در حفظ منافع امت اسلامی است و نه وحدت نژادی و جغرافیایی.
ایشان افزودند: فهم صحیح منافع امت اسلامی و اینکه مسلمانان باید با چه کسانی و چگونه دوستی یا دشمنی کنند و به اشتراک عمل در برابر نقشه‌های استکبار برسند، برای تحقق وحدت، بسیار مهم است.

نقشه سیاسی دنیا درحال تغییر است
رهبرمعظم انقلاب با تأکید بر اینکه نکته مهم و اساسی در اشتراک عمل، رسیدن به فهم مشترک درباره تغییر هندسه سیاسی در دنیاست، گفتند: نقشه سیاسی دنیا درحال تغییر و نظام تک قطبی در حال حرکت به سمت مطرود شدن است و سلطه استکبارجهانی نیز هر روز بیش‌از گذشته مشروعیت خود را از دست می‌دهد، بنابراین دنیای جدیدی درحال شکل‌گیری است و سؤال بسیار مهم این است که جایگاه دنیای اسلام و امت اسلامی دراین دنیای جدید کجاست؟ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: در چنین شرایطی امت اسلامی می‌تواند جایگاه رفیعی داشته باشد و در دنیای جدید، الگو و پیشرو باشد، ‌به شرط آنکه بتواند به اتحاد کلمه برسد و خود را از تفرقه و وسوسه‌های آمریکا و صهیونیست‌ها و کمپانی‌های بزرگ رهایی بخشد.
ایشان با طرح یک سؤال دیگر مبنی بر اینکه «آیا اتحاد کلمه مسلمانان و داشتن جایگاه رفیع در دنیای درحال تغییر امکان‌پذیر است؟»، گفتند: بله، اتحاد بین ملت‌های اسلامی ممکن است، اما نیازمند تلاش و عمل و ایستادگی درمقابل فشارها و سختی‌هاست.

ایستادگی سختی‌هایی دارد
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه دراین زمینه بیشترین امید به خواص دنیای اسلام و جوانان روشن‌بین و نقش‌آفرینی آنها در هدایت افکارعمومی است، افزودند: یک نمونه از امکان تحقق تأثیرگذاری، جمهوری‌اسلامی ایران است که نهالی کوچک با هدایت‌های امام‌خمینی(ره) درمقابل 2 ابرقدرت آن زمان ایستاد و آن نهال اکنون به درختی تناور تبدیل شده است که غلط بکند کسی حتی فکر کندن آن را نیز بکند.
ایشان خاطرنشان کردند: ما ایستادیم و پیش رفتیم، البته ایستادگی نیز مانند هر کار دیگر سختی‌هایی دارد، اما آن کسانی هم که تسلیم می‌شوند، دچار سختی می‌شوند با این تفاوت که ایستادگی موجب پیشرفت و تسلیم باعث عقب‌رفت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه لازمه تحقق وحدت اسلامی، جلوگیری از تبدیل اختلاف‌های مذهبی به تنازع و درگیری است، خاطرنشان کردند: سیاستمداران آمریکایی و انگلیسی که با اصل اسلام ضدیت دارند، در محافل خود وارد بحث شیعه و سنی شده‌اند که بسیار خطرناک است.
ایشان با یادآوری تعبیر گذشته خود از «شیعه انگلیسی» و «سنی آمریکایی» و تلاش برخی برای تحریف آن، گفتند: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی یعنی کسی که در هر جایگاه و مقام و کشوری، مانند داعش با ایجاد دعوا و تفرقه و تکفیر در خدمت دشمن است.

لزوم برخورد با تفرقه‌افکنان
رهبرمعظم‌انقلاب با ابراز تأسف از جنایات داعش در عراق، سوریه و به‌خصوص کشتار دانش‌آموزان در افغانستان افزودند: در هر دو طرف شیعه و سنی، تندروهایی وجود دارند که ارتباطی به تشیع و تسنن ندارند و این تندروی‌ها نباید زمینه‌ساز اتهام‌زنی به اصل مذاهب شود و باید با کسانی که به اسم طرفداری از یک مذهب، احساسات طرف دیگر را برمی‌انگیزند، برخورد جدی انجام گیرد.
ایشان سختی‌ها و فشارها و کشتارهای روزافزون در فلسطین و دیگر نقاط دنیای اسلام را نتیجه «تشتت امت اسلامی» دانستند و با اشاره به وجوه اشتراک فراوان مسلمانان گفتند: جمهوری‌اسلامی ایران تاکنون هرآنچه در توان داشته برای تحقق عملی وحدت اسلامی به‌کار گرفته است که نمونه بارز آن حمایت همه‌جانبه از برادران اهل تسنن در فلسطین است که این حمایت بعد از این هم با همه توان ادامه خواهد داشت.
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه جبهه مقاومت که در دنیای اسلام شکل گرفته، مورد حمایت جمهوری ‌اسلامی است، خاطرنشان کردند: ما به لطف و عنایت خداوند ایمان داریم و به تحقق عملی آرزوی بزرگ وحدت اسلامی، امیدوار هستیم.

مکث
جریان تروریسم فرهنگی و اقتصادی

در ابتدای این دیدار، رئیس‌جمهور در سخنانی، پیامبراعظم(ص) را برترین دعوت‌کننده بشر به عدالت، عقلانیت، معنویت و اخلاق خواند و با برشمردن تلاش‌های دشمنان نهضت نبوی برای ترور شخص و شخصیت و دعوت پیامبر، افزود: امروز نیز در صف‌آرایی جبهه ضد‌اسلام درمقابل پیروان پیامبر، همان تلاش‌ها در قالب تروریسم فرهنگی و اقتصادی جریان دارد، اما همچنان‌که آن روز نتوانستند مانع عالم‌گیری نهضت نبوی شوند، امروز نیز نخواهند توانست ملتِ پایبند به ارزش‌های پیامبر را متوقف کنند. سیدابراهیم رئیسی علت کینه دشمن از ملت ایران را پیشرفت‌های خیره‌کننده و همه‌جانبه آن دانست و خاطرنشان کرد: در سفر اخیر به نیویورک، دبیرکل سازمان ملل در ملاقات خصوصی عذرخواهی کرد و گفت با وجود تلاش‌های زیاد، نتوانستم تحریم‌های مربوط به کرونا علیه ایران را رفع کنم که به او پاسخ دادم ملت ایران همواره از تهدید و تحریم، فرصت‌سازی کرده و در قضیه کرونا نیز با فعال شدن 6 مرکز تولید واکسن به صادرکننده تبدیل شدیم و امروز جزو کشورهای برتر دنیا در مقابله با این بیماری هستیم. رئیس‌جمهور با اشاره به آمارهایی از پیشرفت علمی، رشد اقتصادی، کاهش تورم و افزایش همکاری‌های تجاری و بین‌المللی کشورمان، از همراهی صمیمانه مردم با دولت، به‌خصوص در اجرای اصلاحات اقتصادی قدردانی کرد و گفت: دشمنان ایران در اغتشاشات اخیر نیز به‌دنبال ایجاد زحمت برای کشور بودند، اما مردم با صبر و ایستادگی همچون گذشته آنها را ناکام کردند. رئیسی، پنهان‌سازی حقایق و گسترش جاهلیت مدرن را ازجمله ترفندهای کنونی بدخواهان دنیای اسلام دانست و اضافه‌ کرد: راه مقابله با این ترفند، گسترش بیداری بر محور وحدت اسلامی و پرهیز از تفرقه است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید