• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 18 مهر 1401
کد مطلب : 173415
+
-

صداوسیما واقعا هک شد؟

شنبه شب شبکه‌های یک و خبر برای لحظاتی از کنترل خارج شدند

«صدا‌و‌سیما هک شد»؛ عنوانی که شایدتهدیدهای حمله‌های هکری، به تصور بعضی‌چندان ناممکن به‌نظر نرسد اما برای برخی ابهام‌هایی داشته که نتیجه آن به این پرسش می‌انجامد: انگشت اتهام به سمت چه‌کسی یا چه کسانی است؟ ‌
به گزارش ایسنا، با آغاز حرکات یک گروه هکری همزمان با‌ ناآرامی‌ها بود که ماجرای هک‌شدن زیرساخت‌های اینترنتی نهادهای دولتی و حاکمیتی ایران مطرح شد. 
البته بعدا کارشناسان فنی اظهار کردند آنچه آن گروه هکری انجام می‌داد، درواقع هک‌کردن سایت و دسترسی به محتوا و خروجی آن نبوده، بلکه ایجاد ترافیک کاذب برای اخلال در سرور پشتیبانی‌کننده و درنتیجه از دسترس خارج‌شدن سایت‌ها بوده است. زمان زیادی از این اتفاق‌ها سپری نشده که شامگاه شنبه ۱۶‌مهرماه توسط‌ گروه دیگری که پیش‌تر نیز با ادعای هک‌کردن دوربین‌های زندان اوین، به انتشار فیلم‌هایی از برخی اتفاقات داخل زندان اقدام کرده بود، این‌بار تصاویر نامربوط و موهنی از قاب تلویزیون پخش شد؛ اتفاقی که علاوه بر آنکه توسط بسیاری از مردم دیده شد، توسط رسانه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور نیز به‌شدت مورد توجه قرار گرفت. 
با توجه به اینکه سازمان صداوسیما پیش‌تر نیز شاهد اتفاق مشابهی از این دست بوده، پرسش‌هایی جدی درباره این اتفاق‌ها و تکرار آن پدید آمده که با توجه به سکوت مطلق مسئولان و دست‌اندرکاران رسانه ملی تا ساعت‌ها پس از این رخداد، عملا به ابهام‌های جدی نزد عامه و اهالی رسانه انجامید؛ شرایطی که یک سوی آن نیز به شایعاتی درباره‌ از جنس «هک اینترنتی» نبودن این اتفاق‌ها اشاره کرده است؛ چراکه برخی بر این باورند که با توجه به اینترنتی‌نبودن سیستم‌های صداوسیما و به‌نوعی ایزوله‌بودن آنها، عملا امکان نفوذ از طریق اینترنت وجود ندارد.
در همین راستا حسن نجفی سولاری که تا سال‌‌۱۳۸۶ به‌عنوان رئیس مرکز تولید و فنی سیما در سازمان صداوسیما مشغول بوده، می‌گوید: «کادر رسمی که به این مجموعه تعلق دارد، چطور ممکن است دست به چنین کاری بزند؟ فکر می‌کنم این اتفاق از جای دیگری رخ داده است. در زمان خود ما یک کارمند که می‌خواست وارد سازمان شود، از چند جا کنترل و گزینش می‌شد. بنابراین از افراد در داخل سیستم بعید است که این کار را انجام دهند. اگر یادتان باشد، چند ماه پیش نیز از سران گروهک منافقین چیزهایی روی آنتن رفته بود و بعد ظاهرا مشخص شد که روی سیگنال ماهواره صداوسیما رفته و ماهواره را از خارج از کشور یک لحظه هک کرده بودند. البته این موضوع را باید یک متخصص ماهواره دقیق شرح دهد. کل ماجرا را هم کارشناسان امنیتی باید بررسی کنند که آیا سازمان صداوسیما الان ترکیب نیروی انسانی و ساختارش به‌نحوی است که افرادی دست به چنین اقدام‌هایی بزنند؟»
سولاری ادامه می‌دهد: «زمانی که من در سازمان بودم، افرادی که آنجا مشغول به فعالیت بودند، همه بچه‌هایی بودند که قبل و بعد از انقلاب مبارز بودند و درگیر زندگی سازمان که می‌شدند، شب و روزشان را می‌گذاشتند و زحمت می‌کشیدند و همه‌ تعلق خاطرشان به مردم بود. 
خود من اوایل انقلاب چند شبانه‌روز خانه نمی‌رفتم و خب تعلقاتی داشتیم. نمی‌دانم ترکیب نیروی انسانی موجود صداوسیما با این همه تغییرات که کرده آیا روال‌های گذشته را رعایت می‌کنند؟ آیا واقعا نیروها از انسان‌‌های توانا انتخاب می‌شوند که تعلق سازمانی داشته باشند؟» 
همچنین درباره این موضوع خبرگزاری جمهوری اسلامی خبری در گفت‌وگو با یک منبع آگاه در سازمان صدا‌و‌سیما منتشر کرده است. این منبع آگاه در سازمان صدا‌و‌سیما در گفت‌وگو با ایرنا درباره نتایج نخستین بررسی‌ها پیرامون هک شنبه‌شب گذشته صدا‌و‌سیما، گفت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد پخش فایل آلوده در اخبار ساعت‌۲۱ روز شنبه ناشی از هک پلی‌اوت شبکه خبر بوده است. 
پشت‌صحنه برخی خبرسازی‌ها و شایعات منتشرشده و اکانت‌های سازمانی، برخی گروه‌ها و جریان‌ها هستند که تضعیف مدیریت سازمان صداوسیما را دنبال می‌کنند. وی با اعلام اینکه بعد از هک ۷‌بهمن۱۴۰۰ هیچ‌کدام از نهادهای مسئول حتی یک ریال نیز به امن‌سازی شبکه سازمان کمک نکردند، گفت: بررسی‌های فارنزیک هک سال گذشته مشخص کرد مهاجم از خردادماه‌۱۴۰۰ در شبکه سازمان حضور داشته و فرایند امن‌سازی شبکه‌های سیما موفق بوده است؛ اما شبکه خبر به واسطه ماهیت خبری خود دسترسی‌های ویژه‌ای داشته که بعد از رخداد اخیر در حال امن‌سازی است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید