• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
پنج شنبه 31 شهریور 1401
کد مطلب : 172318
+
-

در آخرین روز از فصل تابستان سراغ آبشار زیبای لوه در استان گلستان رفته‌ایم

جواهر گالیکش

گل خانه
جواهر گالیکش

مجتبی یارزمان

طبیعت همیشه جذاب است و به نوعی روح انسان را جلا می‌دهد. البته هر سلیقه‌ای با مدلی خاص از طبیعت راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند، اما کسی نمی‌تواند منکر این باشد که با هیچ سبک و مدلی از طبیعت نمی‌تواند به آرامش دست پیدا کند. در این میان تعداد افرادی که علاقه به طبیعت سبز و پرآب دارند، از باقی افراد بیشتر است و گواه این موضوع هم تراکم جمعیت افراد در کنار چشمه‌ها و رودها و آبشارها و پناه‌بردن از آفتاب و گرما به دل جنگل‌هاست. این بهره‌بردن از دل طبیعت هرچه به پایان فصل تابستان نزدیک می‌شویم بیشتر می‌شود و اوج سفرها و رفتن به دامان طبیعت را می‌توان در هر گوشه‌ای از کشور و در روزهای انتهایی شهریورماه مشاهده کرد. علاوه بر سردترشدن هوا، باز‌شدن مدارس و کوتاه‌شدن روزها هم مزید بر علت می‌شود و این حجم از سفر به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. پس، از این واپسین لحظه‌های تابستان و حتی روزهای اول مهر که هنوز تب و تاب سفر وجود دارد نهایت استفاده را ببرید و به آبشار زیبا و بکر لوه در استان گلستان سری بزنید.

آشنایی با لوه
استان‌های مازندران و گیلان را مهد آبشارهای ایران می‌دانند و از هر کوه و دامنه‌ای آب در حال فرو‌ریختن است و صحنه‌ای منحصر به فرد خلق شده است. اما استان گلستان هم دست کمی از این دو همسایه خود ندارد و سرسبزی و جنگل‌های انبوه آن باعث شده تا طبیعت متفاوت و جذابی در گوشه و کنار آن پدید آید. در این استان، آبشارهای جذاب و بی‌نظیری همچون کبودوال، شیرآباد، گلستان و... وجود دارد و گواه وجود همین طبیعت خاص و زیبا هستند. آبشار لوه در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارد. این شهر را گلوگاه 3استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان می‌دانند و همین باعث شده تا از 3استان، گردشگر دائمی داشته باشد. این آبشار با شهر گالیکش 20کیلومتر فاصله دارد و تنها 5کیلومتر از جاده اصلی دور می‌شود. آبشار لوه در دل جنگل‌های سرسبز، با درختانی تنومند و کهنسال است و این آبشار در میان این همه سرسبزی و جنگل‌های انبوه جای گرفته و جلوه‌ای کم‌نظیر را در اختیار مهمان‌هایش قرار می‌دهد. علاوه بر همه اینها، یکی دیگر از مواردی که بر اهمیت وجود این آبشار در این منطقه می‌افزاید، وجود پارک ملی گلستان در 15کیلومتری آن است که این پارک، جزو سرمایه‌های طبیعی و مهم در مرز بین خراسان شمالی و گلستان واقع شده است.

طبیعت در لوه
آبشار لوه از یک مجموعه آبشار تشکیل شده که بر اثر شکست‌هایی که سنگ و آب در مسیر رودخانه پدید آورده‌اند، صخره‌ای پلکانی با 5طبقه آب را به سمت پایین هدایت می‌کند. مجموع ارتفاع این طبقه‌ها که در مسیر رودخانه قرار دارند و آب آبشار در آنها در جریان است، چیزی حدود 75متر برآورد شده که نشان از مسیری نسبتا شیب‌دار و در عین حال تماشایی دارد. آبشار لوه پس از طی این مسیر و گذر از طبقه‌های کوچک و بزرگ، در نهایت در یک حوضچه به عمق تقریبی 35متر سرازیر می‌شود که بسیار تماشایی و چشم‌نواز است. در کنار این حوضچه پای آبشار، درختان تنومند و قدیمی که برگ‌های نسبتا پهنی هم دارند، در کنار سطح سنگ‌های پوشیده از خزه، چهره‌ای کم‌نظیر از خودنمایی طبیعت را به رخ هر بیننده‌ای می‌کشد. در بیشتر محیط‌های طبیعی که رود و آبشار در آنها در جریان است، بهار معمولا بهترین و پرآب‌ترین فصل برای تماشای آن است. این آبشار هم از این قاعده مستثنی نیست اما با وجود کم‌شدن حجم و شدت آب به اوایل بهار، باز هم این حجم و خروجی به اندازه‌ای هست که صدای آبشار از فاصله‌های دورتر به راحتی به گوش برسد و همان صحنه‌های رؤیایی را به نظاره بنشینید. حواستان به این نکته باشد که طبیعت این منطقه برای عکاسی و ثبت لحظات متفاوت بسیار مناسب است، پس اگر شما هم عاشق عکاسی در طبیعت هستید، وسایل مورد نیازتان را همراه داشته باشید.

اقامت پای آبشار
مانند هر مکان طبیعی و گردشی دیگر، برخی علاقه دارند شب را هم در همان منطقه بمانند و از حداکثر شرایط آن، بهره ببرند. دوستداران طبیعت که از هیاهو و شلوغی شهرها به این مناطق طبیعی پناه می‌برند، بسیار مشتاق هستند تا بساط کمپ و اتراق را در دل طبیعت برپا کنند و از سکوت و آرامشی که شب‌ها در این مناطق حکمفرما می‌شود، لذت ببرند. اما آبشار لوه و جنگل‌های اطراف آن یک تفاوت اساسی با دیگر مکان‌هایی که به‌راحتی می‌توان در آنها اتراق کرد، دارد و آن هم شرایط آب‌وهوایی متفاوت شبانه در آنجاست. حجم و انبوه درختان این منطقه باعث دگرگونی هوا در شب می‌شود و رطوبت تا حد زیادی بالا می‌رود. در اطراف این آبشار به‌قدری در شب‌ها رطوبت بالاست که دائما احساس می‌کنید باران در حال باریدن است و تقریبا همه جا خیس می‌شود. هرچند که ممکن است بتوانیم برای این خیس‌بودن زمین و بارندگی فرضی تدابیری بیندیشیم، اما رطوبتی که در هوا جریان دارد در نوسان است و بالارفتن آن بسیار خطرناک است و باعث پایین‌آمدن سطح اکسیژن می‌شود. پیشنهاد می‌شود اگر تمایل دارید بیش از یک روز به گشت‌وگذار در این منطقه اختصاص بدهید و شب را هم در اطراف آبشار سر کنید، به سمت یکی از شهرها و روستاهای نزدیک این منطقه بروید و با خیالی آسوده از واحدهای اقامتی و یا بومگردی‌های موجود استفاده کنید.

گشت‌وگذار در منطقه
در این منطقه و استان گلستان به قدری جاذبه دیدنی و زیبا وجود دارد که هر کدام به تنهایی می‌توانند مقصد سفر باشند و باید وقت و زمان کافی برای تماشای آنها اختصاص دهید. اما اگر تمایل دارید علاوه بر این آبشار چندین جاذبه نزدیک آن را هم ببینید و دست پر بازگردید، خیالتان راحت که کلی مکان دیدنی و گردشی در اطراف آبشار لوه وجود دارد که با کمترین مسافت می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. نخستین و نزدیک‌ترین مکانی که تا آبشار لوه تنها 20دقیقه مسافت دارد، آبشاری با نام کوه‌سنگی است. این آبشار هم در دل همان جنگل‌های انبوه و زیبا جای دارد و به راحتی قابل‌دسترس است. معمولا بیشتر گردشگرانی که به دیدن لوه می‌آیند، تماشای آبشار کوه‌سنگی را هم از دست نمی‌دهند. همچنین اگر تمایل دارید کمی فضا را متفاوت کنید و با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دیگر هم آشنا شوید، می‌توانید به سمت شهر گنبد‌کاووس حرکت کنید و از چندین مکان تاریخی و فرهنگی موجود در این شهر بازدید کنید. یا می‌توانید با رفتن به سمت جنگل‌های ملی گلستان، از فضای زیبا و چشم‌نوازی که در دل این جنگل‌ها یا چندین آبشاری که در آنجا وجود دارد نهایت بهره را ببرید.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید