• یکشنبه 9 مهر 1402
  • الأحَد 16 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 01
پنج شنبه 3 شهریور 1401
کد مطلب : 169625
+
-

ایران و همسایگان، نزدیک‌تر از گذشته

هانی‎زاده: بازگشت سفرای کویت و امارات به تهران نشان می‎دهد دولت سیزدهم در پیشبرد دیپلماسی منطقه‎ای موفق بوده ‎است

گزارش
ایران و همسایگان، نزدیک‌تر از گذشته

رویکرد همگرایانه دولت سیزدهم به مناسبات منطقه‎ای درحال ثمردهی است و پس‎از بازگشت سفیر کویت به تهران بعد از حدود 7سال از کاهش سطح روابط، اکنون امارات متحده‎عربی نیز اعلام کرده‎است سفیر این کشور به‎زودی به ایران بازمی‎گردد و شاهد ارتقای مجدد سطح روابط دو کشور خواهیم بود.
به‎گزارش همشهری، همین چند روز قبل بود که بدر عبدالله المنیخ، سفیر جدید دولت کویت درایران، در دیدار با وزیر امورخارجه کشورمان، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد تا روابط تهران و کویت پس‎از حدود 7سال وارد مرحله جدیدی شود. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند روند روبه‎جلوی مذاکرات ایران و عربستان تأثیر بسزایی بر بهبود روابط جمهوری‎اسلامی و کشورهای شورای همکاری خلیج‎فارس داشته است.
دراین میان به‎نظر می‎رسد بعد از دوره‎ای تنش در روابط تهران و برخی کشورهای عربی، دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم با استقبال کشورهای منطقه همراه شده و عصر نوینی در مناسبات منطقه‎ای جمهوری‎اسلامی، به‎ویژه در حوزه خلیج‎فارس و کشورهای عربی درحال رقم خوردن است.
در روزهای اخیر خبر رسید وزارت امور خارجه امارات اعلام کرده‎است سفیر این کشور درایران به‎زودی کار خود را در تهران ازسر می‌گیرد. گفته می‎شود ارتقای مناسبات ایران - امارات در چارچوب تمایل رهبری امارات برای تحکیم روابط با جمهوری اسلامی به‎وقوع می‎پیوندد.
وزارت امورخارجه امارات اعلام کرده‎است دولت این کشور در اجرای تصمیم قبلی خود مبنی بر ارتقای سطح نمایندگی دیپلماتیک به درجه سفیر و نیز در راستای تماس تلفنی ۲۶ژوئیه ۲۰۲۲ (4مردادماه1401) میان شیخ‌عبدالله بن‎زاید آل‎نهیان، وزیر امورخارجه امارات با همتای ایرانی خود، طی روزهای آینده سیف محمد الذابی، سفیر امارات را عازم تهران خواهد کرد.
این وزارتخانه همچنین اعلام کرده‎است این تصمیم براساس هماهنگی‌های مستمر با وزارت امورخارجه ایران و براساس موازین دیپلماتیک جاری بین کشورها صورت می‌گیرد. براین اساس تصریح شده‎است الذابی در راستای پیشبرد روابط دوجانبه و دستیابی به منافع مشترک دو کشور همسایه و منطقه، در روزهای آینده به تهران بازمی‎گردد.

واکنش‎ها
با توجه به همین رویکرد هم بود که مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک تأکید کرد بازگشت سفیر این کشور به تهران در راستای رویکرد منطقه‎ای ابوظبی برای ترمیم پل‌ها و تقویت روابط است. انور قرقاش در توئیتی نوشت: «تصمیم رهبری امارات برای بازگشت سفیرش به تهران در راستای رویکرد منطقه‎ای این کشور مبنی بر ترمیم پل‎ها و تقویت روابط برای ایجاد فضای اعتمادسازی و تفاهم و همکاری است. ما براین باوریم که همکاری و هماهنگی عربی و منطقه‎ای برای ایجاد منطقه‎ای باثبات و آینده‎ای شکوفا، امری ضروری است.
علاوه‎بر مشاور رئیس دولت امارات، عبدالخالق عبدالله، استاد دانشگاه و مشاور پیشین محمد بن‎زاید نیز در توئیتی به این موضوع واکنش نشان داد و افزایش سطح روابط دوجانبه را ثمره گفت‌وگوی مستمر ایران- امارات از ۲۰۱۹ تاکنون دانست. وی همچنین تأکید کرد که ارتقای سطح روابط ارتباطی به موضوع مذاکرات هسته‎ای ندارد و هدف از آن، کاستن از تنش‎ها در منطقه است.
این درحالی است که سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در نشست‎خبری اخیر خود، به بازگشت سفیر امارات به تهران واکنش نشان داد و اظهارکرد که آمریکا از کاهش تنش در منطقه حمایت می‎کند. ند پرایس با بیان اینکه امارات بارها نشان داده می‌تواند با تقویت روابط دیپلماتیک خود نقشی سازنده و مؤثر در کاهش تنش‌های منطقه‌ای داشته باشد، عنوان کرد که رویکرد گسترده‌تری به سمت کاهش تنش در منطقه ایجاد شده که واشنگتن کاملا از آن حمایت می‌کند.

دستاوردهای رویکرد همگرایانه
ارتقای سطح روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای عربی، ازجمله کویت و امارات در شرایطی است که این روابط در سال‎های گذشته دستخوش فراز و نشیب‎های بسیاری بوده و دربرخی مقاطع شکل خصمانه نیز به‌خود گرفته‎است، اما اکنون با تحول در رویکردهای سیاست‎خارجی دولت سیزدهم، توسعه روابط همسایگی دراین منطقه شکل جدیدی به‎خود گرفته و تحلیل‌گران معتقدند موفقیت‎آمیز بودن مذاکرات تهران - ریاض، برخی کشورهای عربی که سطح روابطشان با ایران را کاهش داده بودند، به ازسرگیری مناسبات دیپلماتیک ترغیب کرده‎است.
یک تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه و تحولات اخیر در مناسبات تهران با کشورهای عربی منطقه، به همشهری گفت: سیاست‎خارجی دولت سیزدهم که اولویت ویژه‎ای برای گسترش روابط منطقه‎ای قائل است، زمینه‎ساز ایجاد همگرایی ایران با کشورهای حوزه خلیج‎فارس شده‎است؛ رویکردی که در منطقه آسیای مرکزی نیز با دستاوردهای قابل‎توجهی همراه بوده‎است.
حسن هانی‎زاده افزود: طی یک سال‎گذشته و پس‎از آغاز‎به‎کار دولت سیزدهم شاهد تلاش‎های مؤثری ازسوی تهران باهدف تقویت دیپلماسی همسایگی و رفع اختلاف‎های موجود با برخی کشورهای شورای همکاری خلیج‎فارس و همچنین کشورهای حوزه آسیای مرکزی بوده‎ایم که می‎توان گفت موفق بوده و زمینه‎ساز توسعه مناسبات منطقه‎ای ایران شده‎است. وی عنوان کرد: رویکرد جدید تهران در سیاست‎خارجی باهدف برقراری روابط معتدل و مبتنی بر احترام متقابل با کشورهای منطقه موفقیت‎آمیز بوده و با استقبال طرف‎های مقابل نیز همراه شده‎است. با توجه به چنین راهبردی، شاهد ارتقای سطح روابط دیپلماتیک تهران با کویت و امارات در روزهای گذشته بوده‎ایم.

تأثیرات بهبود روابط تهران - ریاض
این کارشناس مسائل منطقه به تأثیر مذاکرات تهران - ریاض بر بهبود مناسبات منطقه‎ای جمهوری‎اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: گفت‎وگوها میان ایران و عربستان که از حدود یک‎سال و نیم قبل آغاز شده‎است، پس‎از 5دور مذاکره، خروجی قابل‌قبولی داشته و توانسته دوطرف را برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک ترغیب کند.
هانی‎زاده افزود: شواهد موجود حکایت از آن دارد که قرار است دوطرف طی مرحله ششم گفت‎وگوها، در فاز سیاسی مذاکرات خود را پیش ببرند؛ موضوعی که اگر با موفقیت همراه شود، به صدور بیانیه مشترک در بغداد و ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان تهران - ریاض منتهی خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به همین روند روبه‎جلوی مذاکرات ایران و عربستان هم بود که شاهدیم کویت پس‎از حدود 7سال، سفیر خود را به تهران بازگردانده و دولت امارات نیز اعلام کرده در آینده نزدیک سفیرش را به کشورمان اعزام خواهد کرد. چنین تحولاتی نشان می‎دهد دولت سیزدهم در تلاش‎های خود برای تقویت دیپلماسی همسایگی تاحدود زیادی موفق بوده‎است.
هانی‎زاده عنوان کرد: سفرهای یک سال‎گذشته رئیس‎جمهور و وزیر امورخارجه کشورمان به کشورهای منطقه، حضور روسای‎جمهور کشورهایی مانند قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه، ترکیه و همچنین نخست‎وزیر عراق و امیر قطر در تهران حکایت از آن دارد که اکنون جمهوری‎اسلامی به کانون همگرایی منطقه‎ای تبدیل شده و تلاش‎های دولت سیزدهم دراین حوزه به ثمر نشسته است.

مکث
 برجام و تکاپوی منطقه‎ای


هانی‌زاده، تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه به برگزاری نشست سران 5کشور عربی مصر، اردن، امارات، بحرین و عراق اشاره کرد و گفت: طبیعی است دراین اجلاس، که شهر جدید «علمین» درمصر میزبان آن بود، روابط این کشورها با ایران یکی از اصلی‎ترین محورها خواهد بود. او با بیان اینکه نزدیک شدن مذاکرات برجامی به حصول توافق رایزنی‎ها دراین حوزه را شدت بخشیده‎است، او افزود: مصر تا اندازه‎ای تحت‎تأثیر آمریکا و عربستان قرار دارد و با توجه به اینکه شاهد تحولاتی دراین حوزه و تغییر جهت برخی کشورهای منطقه هستیم، به‎نظر می‎رسد باید در انتظار تحولات مثبتی در مناسبات ایران و مصر باشیم. وی ادامه داد: هر قدمی که دولت سیزدهم در راستای کاهش تنش‎های منطقه‎ای بردارد، شاهد بازتاب مثبت آن در مناسبات فی‎مابین خواهیم بود. دراین چارچوب هم بود که اخیرا شاهد ابراز تمایل کشورهایی مانند مصر و اردن برای بهبود روابط با جمهوری‎اسلامی بودیم. البته باید درنظر داشت تحقق چنین موضوعی، بیش‎از هرچیز به ازسرگیری روابط تهران - ریاض بستگی دارد. هانی‎زاده همچنین با اشاره به تأثیر مذاکرات برجامی بر تحولات منطقه‎ای اضافه کرد: درصورتی که در روزهای آینده شاهد به‎دست آمدن توافقی در گفت‎وگوهای برجامی باشیم، تأثیر مستقیم آن را می‎توان در روابط منطقه‎ای جمهوری‎اسلامی نیز مشاهده کرد. با توجه به همین موضوع هم هست که شاهدیم کشورهای منطقه در انتظار حصول توافق هستند؛ موضوعی که هم ثمرات اقتصادی قابل‎توجهی دارد و هم می‎تواند زمینه‎ساز بهبود مناسبات دوجانبه و چند جانبه منطقه‎ای و حتی بین‎المللی شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید