• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
چهار شنبه 19 مرداد 1401
کد مطلب : 168148
+
-

جان در برابر موشک؛ کودکان غزه قربانی جنگی نابرابر

در 22 سال گذشته حداقل 2200 کودک فلسطینی قربانی حملات رژیم‌صهیونیستی شده‌اند

گزارش 2
جان در برابر موشک؛ کودکان غزه قربانی جنگی نابرابر

تنها 2ساعت از شهادت حامد نجم و 3نفر از پسرعموهایش وخواهرزاده‌اش در اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه می‌گذشت که آتش‌بس اعلام شد. پس از 3روز بمباران شدید نوار غزه، رژیم صهیونیستی و گروه جهاد اسلامی آتش‌بس اعلام کردند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرده، در جریان این حملات 44فلسطینی ازجمله 15کودک به شهادت رسیدند و بیش از 350غیرنظامی هم مجروح شدند.
به‌گزارش الجزیره، حامد و پسرعموهایش (جمیل نجم‌الدین نجم 4ساله، جمیل ایهاب نجم 13ساله، و محمد 17ساله) در قبرستان فلوجه واقع در خیابان روبه‌روی خانه ایستاده بودند که بر اثر اصابت موشک شهید شدند. دیانا مادر حامد با بدنی لرزان و ناآرام می‌گوید که طی این چند روز پسرش به‌دلیل ترس از حملات موشکی از خانه خارج نمی‌شد. او می‌گوید: «فقط دو ساعت قبل از آتش‌بس به من گفت که به همراه پسرعموهایش برای 5دقیقه بیرون می‌رود. چند دقیقه بعد صدای انفجار آمد. بیرون دویدیم تا بچه‌ها را پیدا کنیم اما همگی تکه تکه شده بودند.» او در ادامه می‌گوید: «4فرزند داشتم؛ در چشم بهم‌زدنی یکی از آنان را از دست دادم. پسرم با وجود شرایط سخت زندگی در اینجا بسیار حرف گوش‌کن، خوش قلب و درس‌خوان بود. چرا باید این همه بلا در غزه بر سر ما ببارد؟ ما اینجا هر لحظه ممکن است که فرزندانمان را از دست بدهیم؛ گویی زندگی‌مان هیچ ارزشی ندارد.» دیانا با وجود از دست دادن فرزندنش از برقراری آتش‌بس استقبال کرده و می‌گوید: «دیگر کافی است. نمی‌توانیم بیشتر از این تحمل کنیم. نمی‌خواهم مادری دیگر در غزه دردی که تحمل کردم را تجربه کند.»
روایت این زن فلسطینی از شهادت فرزندش، مشابه روایت‌های دیگر در نوار غزه است. در جایی دیگر از این سرزمین، یاسر النبهین 40ساله به همراه 3فرزندش در اردوگاه بوریج شهید شدند. بمباران اسرائیلی‌ها خانه آنان در مرکز غزه را هدف قرار داد و یاسر به همراه احمد 13ساله، محمد9ساله، و دالیا دختر 13ساله‌اش شهید شدند. یکی دیگر از پسران خانواده نیز در جریان این حمله مجروح شده و اکنون در بیمارستان بستری است. برادرزاده یاسر به الجزیره می‌گوید: «عمو و عموزادگانم جلوی در خانه نشسته بودند که موشکی میان او و فرزندانش به زمین خورد و همه را تکه تکه کرد.» او که شاهد این واقعه بوده می‌گوید هنوز نمی‌تواند آنچه اتفاق افتاده را باور کند. برادرزاده یاسر می‌گوید: «فریاد می‌زدم و درخواست کمک و آمبولانس می‌کردم. عمویم مرد خوبی بود و همه او را دوست داشتند. او هیچ وابستگی سیاسی نداشت. ما نشسته بودیم و بچه‌ها بازی می‌کردند اما در عرض چند ثانیه یک قتل‌عام اتفاق افتاد.» یاسر و فرزندانش تنها نیم ساعت پیش از آتش‌بس شهید شدند. برادرزاده او می‌گوید: «درک این مسئله برایم بسیار سخت است که اسرائیلی‌ها تا آخرین لحظه به کشتار غیرنظامیان ادامه دادند.»
کشتار غیرنظامیان در حملات رژیم‌صهیونیستی به نوار غزه داستانی قدیمی است. الجزیره نوشته که اسرائیلی‌ها در 4جنگی که از سال2008 میلادی در این منطقه به راه انداخته‌اند نزدیک به 4هزار نفر را به شهادت رسانده‌اند که یک چهارم آنان کودک بوده‌اند. براساس آمار سازمان دفاع از کودکان، از سال 2000میلادی حداقل 2200کودک در جریان حملات نظامی رژیم‌صهیونیستی و شهرک‌نشینان اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی شهید شده‌اند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید