• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
سه شنبه 4 مرداد 1401
کد مطلب : 166916
+
-

توافق برجامی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

سخنگوی وزارت امورخارجه: دولت در مذاکرات، منافع کشور و مردم را قربانی یک روند شتاب‎زده نخواهد کرد

گزارش
توافق برجامی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

در شرایطی که فضای سیاسی – رسانه‎ای کشور در روزهای اخیر تحت‎تأثیر برگزاری نشست سران روند آستانه در تهران و تقویت همگرایی منطقه‎ای با محوریت جمهوری‎اسلامی قرار دارد، رایزنی‎های برجامی کماکان ادامه دارد و گزارش مذاکره‎کننده ارشد کشورمان به نمایندگان مجلس نشان می‎دهد گفت‎وگوها از طریق نمایندگان اتحادیه اروپا کماکان جریان دارد و درصورت تصمیم‎گیری طرف آمریکایی، دستیابی به «توافق مثبت» همچنان در دسترس است.
به‎گزارش همشهری، حضور علی‎ باقری‎کنی در مجلس در حالی است که در روزهای اخیر برخی نمایندگان از عدم‌حضور وی در بهارستان و گزارش‎دهی درباره روند مذاکرات از وی انتقاد کرده بودند. اخبار منتشر شده از نشست معاون وزیرامورخارجه با اعضای کمیسیون امنیت‎ملی و سیاست‎خارجی مجلس از ادامه ارتباط جمهوری اسلامی با اعضای ۱+۴ از طریق هماهنگ‌کننده سیاست‎خارجی اتحادیه اروپا حکایت دارد و گفته می‌شود مذاکره درباره موضوع‎های در دستورکار همچنان درجریان است. گفته می‌شود مذاکره‎کننده ارشد کشورمان در نشست با نمایندگان مجلس، بر پیگیری انتفاع اقتصادی ایران از مزایای برجام تأکید کرده و «دریافت تضمین‌های کافی از طرف آمریکایی»، «حل‌وفصل موضوع‎های پادمانی» و «راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌های طرف‌های غربی علیه ایران» از دیگر موضوع‎هایی بوده که در این نشست مورد تأکید قرار گرفته است.


 گزارش برجامی باقری به مجلس
نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت‎ملی و سیاست‎خارجی مجلس درباره محورهای گفت‎وگوی نمایندگان مجلس با مذاکره‎کننده ارشد کشورمان در مذاکرات هسته‎ای به همشهری گفت: معاون وزیر امورخارجه کشورمان براساس روال مرسوم، به بهارستان آمد تا درباره موضوع‎های مختلف جاری در حوزه دیپلماسی کشور به نمایندگان گزارش داده و آنان را در جریان آخرین فعالیت‌ها و اقدام‎ها قرار دهد.
ابراهیم عزیزی با بیان اینکه بررسی تحولات منطقه‎ای یکی از مهم‌ترین محورهای این نشست بوده‎است، افزود: باقری‎کنی پیرامون موضوع‎های مهم حوزه دستگاه دیپلماسی و اهداف و اقدام‎های انجام شده در این بخش صحبت‎های مفصلی با نمایندگان مردم داشت و آنان را در جریان آخرین تحولات به‎وقوع پیوسته قرار داد. وی ادامه داد: در این نشست نقطه‎نظرات مختلف هم منعکس و دغدغه‌ها و نظرات نمایندگان به معاون وزیر امورخارجه منتقل شد؛ موضوعی که زمینه‎ساز نزدیکی هرچه بیشتر مجلس و دولت در زمینه موضوع‎های کلان مطرح در عرصه سیاست‎خارجی کشور می‌شود. عزیزی همچنین عنوان کرد: به‎طور طبیعی ضرورت دارد ارتباطات دولت و مجلس در حوزه دیپلماسی و سیاست‎خارجی به‎صورت مستمر ادامه داشته باشد و نمایندگان نیز برای گسترش چنین ارتباط‎هایی تلاش می‎کنند. پیشبرد سیاست‎خارجی جمهوری‎اسلامی از 2مسیر دیپلماسی پارلمانی و دیپلماسی دولت می‌تواند دستیابی به اهداف ترسیم شده را تسهیل کند. بنابراین هردو قوه باید درمسیر افزایش هرچه بیشتر این ارتباط‌ها و نشست‎ها تلاش کنند. هم‎افزایی قوا در این عرصه مزایای بسیاری برای کشور به‎همراه می‎آورد.

پرهیزی از گفت‎وگو نداریم
نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت‎ملی و سیاست‎خارجی مجلس درباره آخرین تحولات در گفت‎وگوهای برجامی نیز گفت: با توجه به اینکه جمهوری‎اسلامی همواره دارای راهبردهای مشخصی در حوزه سیاست‎خارجی است، بنابراین ما همواره از گفت‎وگو و مذاکره استقبال می‎کنیم و اکنون هم برای پیشبرد مذاکرات لغو تحریم‎ها درمسیر دستیابی به توافقی مثبت و پایدار آمادگی داریم.
عزیزی با اشاره به مباحث برجامی مطرح شده در نشست نمایندگان با مذاکره‎کننده ارشد کشورمان ادامه داد: همان‎گونه که باقری‎کنی نیز دراین جلسه مطرح کرد، جمهوری‎اسلامی به مذاکراتی که براساس «منافع ملی» و «عزت ملی» و همچنین همراه با دستاوردهای ملموس باشد، ادامه می‎دهد.
وی با بیان اینکه مذاکرات برجامی تاکنون با فراز و نشیب‎های بسیاری همراه بوده‎است، ادامه داد: با توجه به رویکرد طرف‎های مقابل در برابر جمهوری‎اسلامی دراین حوزه، باید این نکته را مدنظر داشت که مسیر پیش‎رو نیز چندان هموار نیست؛ مگر اینکه طرف‎های مقابل و به‎ویژه آمریکا با واقع‌بینی و عمل‎گرایانه با موضوع‎ها برخورد کنند و برای حصول توافق پایدار اراده لازم را داشته باشند. این نماینده مجلس گفت: آنچه در شرایط کنونی می‌توان به‎عنوان چشم‎انداز پیش‎روی مذاکرات برای لغو تحریم‎ها ترسیم کرد، این است که توافق دست یافتنی است، به شرط اینکه طرف‎های مقابل و به‎ویژه آمریکا، تصمیم سیاسی خود را دراین زمینه اتخاذ و از مذاکرات گره‎گشایی کنند. بدون تحقق این موضوع نمی‌توان چندان به آینده گفت‎وگوها امیدوار بود. نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت‎ملی و سیاست‎خارجی مجلس همچنین اظهارکرد: جمهوری‎اسلامی در عرصه دیپلماسی راهبردهای مشخصی دارد و به‎ویژه در حوزه نظری، پایه‌های مستحکم گفتمانی داریم؛ موضوعی که ترسیم‎کننده مسیر ما برای دستیابی به منافع ملی و اهداف ترسیم شده‎است. بنابراین چون ما دراین عرصه حرف برای گفتن داریم، از مذاکره نمی‌هراسیم. عزیزی با بیان اینکه هیچ‌گاه از مذاکره پرهیز نداشته‎ایم، ادامه داد: با وجود این وقت خود را برای مذاکره بی‎نتیجه صرف نمی‎کنیم. استقبال ما از گفت‎وگو مشروط به تأمین منافع ملی است. این راهبرد اساسی در نشست نمایندگان با معاون وزیر امورخارجه کشورمان نیز مورد تأکید قرار گرفت.

احساسی عمل نمی‎کنیم
ازسوی دیگر سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز درجریان نشست‎خبری دیروز خود با بیان اینکه ایران میز مذاکره را ترک نکرده‎است، تأکید کرد که دولت منافع کشور و ملت را قربانی یک روند شتاب‎زده نخواهد کرد. ناصر کنعانی با بیان اینکه سیاست اصولی دولت سیزدهم بر این مبنا استوار شده‎است که اقتصاد و معیشت مردم را به روند مذاکرات رفع تحریم گره نزند، عنوان کرد که جمهوری‎اسلامی به روند مذاکره، به‎عنوان «یک انتخاب جدی» ملتزم و پایبند است و این مسیر را تا زمان دستیابی به یک توافق «خوب»، «قوی» و «پایدار» ادامه خواهد داد.وی به این نکته هم اشاره کرد ایران فارغ از مواضع رسانه‌ای که بعضا به‎ویژه مقام‎های آمریکا درباره روند مذاکرات اتخاذ می‌کنند و فشارهای روانی، انتظارات و توقعات یکجانبه از کشورمان دارند، جمهوری‎اسلامی دراین زمینه احساسی و شتاب‎زده عمل نخواهد کرد.کنعانی با تأکید بر اینکه روند گفت‌وگوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد، گفت که هم در سطح مذاکره‎کننده ارشد ایران با انریکه مورا و هم در سطح وزیر امورخارجه ایران با بورل گفت‌وگو و تبادل پیام‎ها برقرار است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه برخی وزرای امورخارجه کشورهای دوست ازجمله عمان، قطر و عراق درحال انجام تلاش‌هایی برای بن‎بست‎گشایی از مذاکرات هستند و کشورهای دیگر در حوزه اروپا، مانند ایتالیا و فرانسه نیز اقدام‎هایی مبتنی بر حسن‎نیت باهدف ایجاد نزدیکی دیدگاه‌ها انجام داده‎اند، بار دیگر بر جدی بودن ایران برای دستیابی به یک توافق قوی تأکید کرد؛ «نزدیک بودن یا دور بودن از توافق مرتبط با تصمیم سیاسی دولت آمریکاست».

مکث
یک تحول دیپلماتیک


سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست‎خبری دیروز خود گفت‌وگوی تلفنی سیدابراهیم رئیسی با همتای فرانسوی خود را «تحول دیپلماتیک» قابل‎توجهی ارزیابی کرد و گفت: اخیرا در جریان تماس تلفنی وزرای امورخارجه 2کشور، همتای فرانسوی این نکته را به امیرعبداللهیان منتقل کرده بود که مکرون دیدگاه‌هایی درباره روند مذاکرات دارد که می‌تواند برای نزدیک کردن دوطرف اصلی در روند مذاکرات رفع تحریم‌ها کمک‎کننده باشد.
ناصر کنعانی افزود: کشورهای مختلفی، چه در منطقه و چه خارج از آن، علاقه‌مندند با ارائه ابتکاراتی، به نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‎ها کمک کنند که مذاکرات به نتیجه عملی و مطلوب برسد. در کنار گفت‌وگوها از طریق مذاکره‎کننده اروپایی با مذاکره‎کننده ارشد ایران و در کنار تماس‌ها و تبادل پیام‌ها بین وزیر خارجه ایران و بورل، این‎گونه اقدام‎ها و ابتکارها توأم با حسن‎نیت، می‌تواند به نزدیک کردن دیدگاه‌ها کمک کند.
وی با بیان اینکه دولت فرانسه در شرایط کنونی مایل است در کنار سایر تلاش‌هایی که از حوزه‌های مختلف و طرف‌های گوناگون صورت می‌گیرد، نقش کمک‎کننده و مثبتی را ایفا کند، اضافه کرد: از هر طرفی که مایل باشد نقش سازنده ایفا کند، استقبال می‌کنیم و این گفت‌وگوها در همین چارچوب صورت گرفته و امیدواریم کمک‎کننده باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید