• پنج شنبه 9 آذر 1402
  • الْخَمِيس 17 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 30
پنج شنبه 30 تیر 1401
کد مطلب : 166499
+
-

پیشروی 2 خط موازی برای احیای شورایاری‌ها

نگاه
پیشروی 2 خط موازی برای احیای شورایاری‌ها

پرویز سروری؛نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران

شورایاری‌ها از مجموعه‌هایی هستند که در شکل‌گیری مردم‌سالاری دینی نقش مهمی ایفا کردند؛ چراکه در پایین‌ترین سطح ساختاری کشور یعنی محله‌ها به‌عنوان نمایندگان مردم و با آرای آنها کاری بزرگ انجام  می‌دهند.
به اعتقاد من شورایاری‌ها توانستند خدمات شهرداری‌ را از سطح به عمق محلات ببرند و خدمات به‌گونه عدالت‌محور به عمق محلات رفت. به‌طور کلی می‌توان گفت که‌ شورایاری‌ها بلندگوی محلات در شهرداری‌ها بودند و تلاش می‌کردند خدمات مورد نیاز مردم را به ‌عنوان نمایندگان‌شان به سطح محلات منتقل کنند که درصد قابل ملاحظه‌ای در این مهم توفیق  به‌دست آمد.
در این میان برخی مصوبه «نظام‌نامه مدیریت محله» شورا را به‌معنای جایگزینی مدیریت محلات به جای شورایاری‌ها قلمداد کرده‌اند، اما واقعیت آن است که قرار نیست مدیریت محلات جای شورایاری‌ها را بگیرد و ما برای اینکه ظرفیت عظیم شورایاری‌ها حفظ شود حتی به فرض به سرانجام نرسیدن اقدامات، برای ابطال حکم شورایاری‌ها، در تشکیلات محلات ظرفیت شورایاری‌ها را وارد کرده‌ایم و برداشت‌مان این است که شورایاری‌ها با تشکیلات مدیریت محله نسبت به گذشته قدرتمندتر می‌شوند چراکه در هیأت امنای محلات یک سوم ظرفیت دارند و در مجامع نخبگان محلات تقریبا از تمام ظرفیت‌های شورایاران انقلابی استفاده شده است. این در حالی است که مجامع محلی بالاترین سطح تصمیم‌گیری در محله‌ها را دارند؛ به این دلیل که تمام برنامه‌های محله‌ها باید در مجامع مورد تصویب قرار گیرد. بنابراین شورایاری‌ها نه‌تنها حذف نشدند بلکه کاملا در محلات تثبیت و تقویت شدند. حالا به اسم شورایاری نباشد، اما به اسم نخبگان یا مدیریت محله همچنان فعالیت دارند و این عزم جدی مدیریت شهری برای حفظ  شورایاری‌هاست.
این موارد درصورتی است که در شورای شهر پنجم حتی برای ابطال حکم دیوان، اعتراض هم نشد و این، یک عملکرد ضدشورایاری به‌حساب می‌آید. شورای ششم اما از بدو فعالیت، تلاش‌های زیادی کرده است که شورایاری و فعالیت‌های آنها مجددا احیا شود.
به هر روی نکته مهم اینکه مدیریت محله قرار نیست جای شورایاری را بگیرد بلکه مدیران محله فضا را باز می‌کنند تا شورایاری‌ها با اتکا به ظرفیت محلات همچنان به مردم خدمت کنند. از سوی دیگر، ما همچنان تلاش‌مان را برای استمرار حیات شورایاری‌ها ادامه می‌دهیم و در این خصوص رئیس شورای شهر نامه‌نگاری کرده است و ما نیز در شورای‌عالی استان‌ها با رئیس قوه قضاییه و سایر مسئولان، احیای شورایاری‌ها را پیگیری کردیم؛ به‌گونه‌ای که در جلسه با رئیس قوه قضاییه بنده به نمایندگی از همه اعضای شورا مسئله شورایاری‌ها و لزوم حیات آنها را مطرح کردم و همه نمایندگان به‌دنبال ابطال رأی دیوان برای احیای دوباره شورایاری‌ها هستند.
به‌عبارت دیگر مدیریت شهری در 2 خط موازی مسئله شورایاری‌ها را پیگیری می‌کند؛ به‌گونه‌ای که همزمان تلاش می‌کند حکم دیوان را ابطال کند و شورایاری‌ها را مجدد به صحنه مدیریت شهری برگرداند. از طرف دیگر نیز در تلاش است با تصویب مصوباتی، روند قانونی جایگاه شورایاری‌ها در محلات تثبیت شود که این دو خط به‌صورت موازی پیش‌ می‌رود.

این خبر را به اشتراک بگذارید