• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 20 دی 1400
کد مطلب : 150481
+
-

خبر/ متفاوت‌ترین گلدن‌گلوب تاریخ

آرش نهاوندی- مترجم

هفتادونهمین دوره مراسم اهدای گلدن‌گلوب دیشب به‌دلیل پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون، در وضعیتی متفاوت و غیرمعمول‌تر از سال‌های قبل بدون حضور تماشاگر و مجری و مدعوین در هتل بورلی هیلتون شهر لس‌آنجلس برگزار شد. مراسم گلدن‌گلوب همه‌ساله به اهدای جوایز به بهترین‌های تلویزیون و سینما اختصاص دارد و بسیاری آن را بزرگ‌ترین ضیافت سینمایی آمریکا توصیف می‌کنند. همچنین گلدن‌گلوب به‌عنوان بزرگ‌ترین مراسم سینمایی ابتدای سال و معتبرترین مراسم سینمایی پیش از برگزاری مراسم اسکار آینه‌ای تقریبا تمام‌نما از مراسم اسکار است و اغلب فیلم‌ها و ستاره‌هایی که در گلدن‌گلوب برنده جایزه می‌شوند، از شانس بالایی برای دریافت جایزه اسکار نیز برخوردار خواهند بود.
در این دوره از گلدن‌گلوب فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی در زمره اصلی‌ترین کاندیداهای دریافت جایزه گلدن‌گلوب در رشته بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان بود، در این رشته همچنین فیلم‌های «ماشین منو بران» به کارگردانی ریوسوکه هاماگوچی از ژاپن، «کوپه شماره 6» ساخته یوهو کاسمانن از فنلاند، «دست خدا» به کارگردانی پائولو سورنتینو از ایتالیا و«مادران موازی» ساخته پدرو آلمودوار از اسپانیا، کاندیدای دریافت جایزه بودند.
به‌دلیل مسائل و حاشیه‌های پیرامون انتخاب نامزدهای دریافت جایزه گلدن‌گلوب از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، به‌ویژه حاشیه‌هایی که پیرامون انتخاب نامزدهای این دوره از جشنواره و انتقادهای شدیدی که نسبت به انتخاب نامزدهای غیرسفیدپوست مطرح شد، شبکه ان‌‌بی‌سی برای نخستین‌بار تصمیم گرفت که مراسم گلدن‌گلوب را پوشش ندهد و کمپانی‌های بزرگ دارای پلتفورم‌ها و شبکه‌های اینترنتی نظیر نتفلیکس و وارنر مدیا نیز تصمیم گرفتند فیلم‌های خود را تا زمانی که مشکلات و مباحث پیرامون انجمن مطبوعات خارجی هالیوود حل نشده در مراسم گلدن‌گلوب شرکت ندهند. البته در مورد اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، شایعاتی مبنی بر انجام معاملات غیرقانونی و فساد مالی و رفتارهای غیراخلاقی نیز بر سر زبان‌ها افتاده است.


مشکلات مالی در خانه هنرمندان
مشکلات مالی گریبان خانه هنرمندان را گرفت. به گزارش همشهری، خانه هنرمندان ایران سال گذشته تا مرز تعطیلی رفت. توقف فعالیت‌های فرهنگی هنری در دوران کرونا و تعطیلی کافه‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌های این مکان که منبع درآمد اصلی آن بود، این مجموعه فرهنگی هنری را تا آستانه تعطیلی کشاند. مجید رجبی معمار، مدیر خانه هنرمندان با اشاره به بحران شدید مالی که گریبانگیر این مجموعه هنری شده است، گفت: «اکنون و با گذشت ماه‌ها بدون یک ریال کمک مالی و همچنین افزایش سرسام‌آور هزینه‌های جاری مجموعه همچون حقوق و دستمزد، ادامه این روند برایمان به‌شدت سخت شده و مجموعه را با بحران شدید مالی روبه‌رو کرده است. سال۹۵ و با توجه به حمایت‌هایی که در آن سال صورت گرفت، این امکان برایمان به‌وجود آمد تا ۲۰درصد حق‌السهم تماشاخانه را در راستای حمایت از تولید و اجرای گروه‌های نمایشی حذف کنیم اما اکنون و با توجه به شرایط خاصی که پیش‌آمده و برای تأمین هزینه‌ها و تلاش برای گذر از بحران مالی ناچاریم با وجود میل باطنی، تغییراتی داشته باشیم.»
این مدیر هنری یادآوری کرد: «پیش‌تر مبلغ ناچیزی تحت عنوان کف فروش دریافت می‌کردیم و اکنون با توجه به شرایط پیش‌آمده، ناچاریم مبلغ کف فروش را به 2میلیون تومان برای هربار اجرا افزایش دهیم. جالب توجه است که مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در سال گذشته برای سالن‌های نمایشی زیرمجموعه خود مانند تئاتر شهر و بنیاد رودکی بودجه‌های کمکی اختصاص داده اما هیچ‌گاه کمکی به تماشاخانه ایرانشهر صورت نگرفته است.»

این خبر را به اشتراک بگذارید