• یکشنبه 1 خرداد 1401
  • الأحَد 20 شوال 1443
  • 2022 May 22
سه شنبه 7 دی 1400
کد مطلب : 149351
+
-

دپوی 49هزار خودرو در پارکینگ خودروسازها

محاسبات همشهری نشان می‌دهد میزان فروش خودرو در 9‌ماه امسال نسبت به پارسال 70هزار دستگاه کاهش یافت

خودرو
دپوی 49هزار خودرو در پارکینگ خودروسازها

آمارها نشان می‌دهد حجم دپوی خودرو در پارکینگ خودروسازان از ابتدای سال تاکنون افزایش یافته است. طبق محاسبات همشهری، میزان تولید خودرو در 9‌ماه سال‌جاری 2.3درصد رشد کرده است، با این حال 7درصد خودرو‌های تولیدشده، معادل 49هزار دستگاه به‌جای آنکه در بازار عرضه شود، راهی پارکینگ شده است. مقدار فروش خودرو نیز در این مدت به‌طور میانگین 10درصد کاهش یافته است. به‌نظر می‌رسد این موضوع به مشکلات خودروسازان در تامین قطعات مربوط است.
به‌گزارش همشهری، قیمت خودرو در یک ‌ماه گذشته با رشد بیشتری مواجه شده است. بازار خودرو نیز چندان آرام نیست و قیمت‌ها به رشد تمایل زیادی دارند. کارشناسان می‌گویند به غیر از افزایش قیمت قطعات به‌دلیل رشد قیمت ارز، عوامل دیگری ازجمله کاهش تولید و کاهش بهره‌وری نیز در رشد قیمت خودرو مؤثر بوده‌اند. استناد آنها به هزینه‌های عمومی و اداری و هزینه‌های سربار در شرکت‌های خودرو‌سازی‌ است که به رشد هزینه تمام‌شده تولید منجر شده است. با وجود چنین عواملی مطابق هدف‌گذاری‌های وزارت صنعت قرار بود تیراژ تولید خودرو در سال‌جاری افزایش یابد تا دست‌کم از ناحیه افزایش عرضه تا حدودی قیمت‌ها در بازار متعادل شود. آمار‌ها نشان می‌دهد برای ایجاد تعادل در بازار سالانه باید بین 1.5 تا 2میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید شود تا نیاز بازار را پاسخ بدهد. اگرچه طبق هدف‌گذاری‌های انجام‌شده میزان تولید خودرو در 9‌ماه سال‌جاری اندکی افزایش یافته با این حال، این افزایش تولید به فروش بیشتر خودرو در بازار منجر نشده است، شاید ریشه افزایش قیمت خودرو در 2‌ماه گذشته، همین موضوع باشد.

تفاوت میزان تولید و فروش
آمار‌ها نشان می‌دهد میزان تولید خودرو در 9‌ماه سال‌جاری، با 2.3درصد افزایش به 695هزارو650دستگاه رسیده است؛ یعنی شرکت‌های خودرو‌سازی‌ از ابتدای امسال تاکنون، نسبت به‌مدت مشابه سال قبل، 15هزارو672دستگاه بیشتر تولید کرده‌اند. با وجود این افزایش تولید، میزان فروش خودرو در 9‌ماه سال‌جاری نسبت به‌ مدت مشابه سال قبل 10درصد کاهش یافته است؛ یعنی 7درصد از مجموع کل خودرو‌های تولیدشده، رقمی معادل 49هزار‌و199دستگاه به‌جای آنکه راهی بازار شود، راهی پارکینگ خودروساز‌ها شده است. طبق داده‌های موجود، جمع کل فروش شرکت‌های خودرو‌ساز در 9‌ماه سال‌جاری 646هزارو451دستگاه بوده که این میزان 70هزار دستگاه کمتر از پارسال است. پارسال در همین دوره 4شرکت ایران خودرو، سایپا، زامیاد و پارس خودرو نزدیک به 716هزار دستگاه خودرو فروخته بودند.
برخی کارشناسان بر این باورند که علت دپوی گسترده خودرو در پارکینگ خودروسازان به‌ویژه ایران‌خودرو ناشی از کمبود قطعات وارداتی است. شرکت‌های خودرو‌ساز که به‌دلیل تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز با محدودیت زیادی در واردات قطعات خودرو مواجه هستند، نتوانسته‌اند اقلام مورد نیاز تولید را تامین کنند و همین موضوع به افزایش تعداد خودرو‌های ناقص منجر شده است. اما برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است از ‌ماه قبل که موضوع افزایش قیمت خودرو مطرح بود، شرکت‌های خودرو‌ساز دست از فروش برداشته‌اند تا قیمت جدید خودرو تعیین تکلیف شود و همین موضوع به افزایش موجودی انبار یا تعداد خودرو‌های دپو‌شده در پارکینگ کارخانه منجر شده است. هنوز اطلاعات موثقی در این‌باره وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد شرکت‌های خودرو‌سازی‌ باید در این زمینه پاسخ بدهند زیرا بخش زیادی از این افزایش تعداد خودرو‌های تجاری‌سازی‌‌نشده مربوط به‌ ماه گذشته بوده است.

کدام خودروسازان کمتر فروخته‌اند
آمار‌ها نشان می‌دهد بیشترین میزان کاهش فروش در میان شرکت‌های خودروسازی مربوط به سایپا بوده است. این شرکت در 9‌ماه امسال 10درصد از مجموع کل تولیداتش را راهی پارکینگ کرده است. سایپا از ابتدای امسال تاکنون 252هزار دستگاه خودرو تولید کرده که از این تعداد 25هزارو558 دستگاه به مرحله تجاری‌سازی‌ و فروش نرسیده است. ایران خودرو نیز در این مدت 325هزارو557 دستگاه خودرو تولید کرده ‌که 16هزارو602 دستگاه یعنی 5درصد از کل تولیدات این شرکت تجاری‌سازی‌ نشده‌اند و در پارکینگ دپو شده‌اند. مقایسه میزان فروش شرکت ایران‌خودرو در 9‌ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ارقام عجیب‌تری را نشان می‌دهد. طبق این اطلاعات، جمع کل فروش شرکت ایران‌‌خودرو در 9‌ماه امسال 117هزارو453دستگاه کمتر از پارسال است که نشان می‌دهد فروش محصولات ایران‌خودرو در 9‌ماه امسال 27.5درصد افت کرده است. البته بخشی از این کاهش فروش ناشی از کاهش تولید است زیرا تولید خودرو در این شرکت در 9‌ماه امسال نسبت به سال گذشته 6درصد افت کرده است. با این حال، میزان کاهش فروش محصولات به‌مراتب بیشتر از کاهش تولید بوده است. طبق اطلاعات موجود میزان تولید محصولات مرتبط با گروه پژو 14درصد، سمند 8درصد و دنا 7درصد افت کرده است. خودرو‌های تولید‌شده در گروه پژو امسال 34هزار دستگاه کمتر از پارسال بوده و تولید سمند نیز 3هزارو165دستگاه افت کرده است. تعداد تولید محصول پرطرفدار دنا نیز امسال 2هزارو766دستگاه کمتر از 9‌ماه سال گذشته بوده است. وضع تولید در شرکت زامیاد حتی از جهاتی بدتر از سایپا و ایران‌خودرو‌ست. آمار‌ها حاکی است‌ 31درصد از مجموع کل تولیدات این کارخانه برای فروش تجاری‌سازی‌ نشده‌اند و اکنون در پارکینگ به‌سرمی‌برند. شرکت زامیاد از اول امسال تاکنون 28هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌ که از این تعداد 8هزارو464دستگاه به مرحله تجاری‌سازی‌ و فروش نرسیده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید