• چهار شنبه 10 آذر 1400
  • الأرْبِعَاء 25 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Dec 01
پنج شنبه 4 آذر 1400
کد مطلب : 146517
+
-

اثربخشی ۹۵درصدی‌«پاستوکووک» در پیشگیری از کرونای شدید

رئیس انستیتو پاستور ایران از اثربخشی 95درصدی پاستوکووک در پیشگیری از ابتلا به کرونای شدید خبر داد و گفت که این واکسن تا 67درصد هم از ابتلا به کرونای علامت‌دار جلوگیری می‌کند.
علیرضا بیگلری، این توضیحات را به ایسنا داد و درباره آخرین نتایج ارزیابی فاز سوم مطالعه بالینی واکسن پاستوکووک، گفت: «بسیاری از واکسن‌های معتبر کووید- ۱۹ در دنیا حاصل همکاری 2 یا چند کشور است. انستیتو پاستور ایران هم باتوجه به سابقه 2دهه همکاری که با کوبا داشته است، واکسنی را با انستیتو فینلای کوبا تولید کرد که کارآزمایی آن هم در کوبا و هم در ایران انجام شد.»
براساس اعلام او، نتایج کارآزمایی فاز سوم واکسن در ایران که از اردیبهشت در 8کشور روی ۲۴ هزار نفر آغاز شده بود، در هفته جاری تحلیل نهایی شد و مطالعه به پایان رسید. او ادامه داد:« نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از پیش‌بینی‌ها بود و نشان داد که واکسن تقریبا در نزدیک به ۱۰۰ درصد افراد توانسته آنتی‌بادی خنثی‌کننده ویروس را تولید کند که خبر بسیار خوبی بود و در کمتر واکسنی از دنیا می‌توان این نتیجه را مشاهده کرد.»
به‌گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، در کنار همه اینها واکسن پاستوکووک توانست در بیش از ۹۵ درصد موارد از بیماری شدید و بستری‌شدن پیشگیری کند که این هم فراتر از پیش‌بینی‌ها بود. واکسن مانند کمربند ایمنی در رانندگی کار می‌کند. کمربند ایمنی جلوی تصادف را نمی‌گیرد، اما اگر تصادف رخ داد، شدت ضایعه را کم می‌کند.
او در ادامه گفت:« واکسن پاستوکووک از مهر امسال در سبد واکسیناسیون کشور قرار گرفته است. از آنجایی که کارآزمایی ما از سن ۱۸ تا ۸۰ سال بوده است، این واکسن در بزرگسالان و افراد بالای ۱۸ سال مصرف می‌شود. در عین حال در کارآزمایی ما نکته مهم این بود که یک‌سوم افرادی که وارد کارآزمایی شدند، از بین داوطلبانی انتخاب شدند که یک بیماری زمینه‌ای اعم از دیابت، فشار خون و... داشتند. بنابراین استفاده از این واکسن در افرادی که حتی بیماری زمینه‌ای هم دارند، در شرایطی بسیار مطمئن، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.» به‌گفته بیگلری، این واکسن در کودکان هم مجوز استفاده را از سن 2 سال تا ۱۸ سال کسب کرده است. البته این قسمت از کارآزمایی آن در کشور کوبا انجام شد. کمیته ملی واکسن ایران هم با توجه به مجوزی که از سوی سازمان غذا و داروی ایران صادر شده و مطالعه را پذیرفته است، موافقت کرد که هر واکسیناسیونی علیه کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال، از سن ۱۲ سال آغاز شود و به‌طور کلی فعلا در کشور واکسن کرونا در کودکان، به افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می‌شود. البته واکسن پاستوکووک مجوز برای تزریق به گروه‌های سنی پایین‌تر را هم دارد.
او گفت:« در کودکان طبق مصوبه کمیته فنی واکسن، 2 دوز از این واکسن تزریق می‌شود و فعلا با توجه به شرایط به دوز یادآور در این گروه سنی نیاز نیست. البته اگر واریانت‌های جدید بروز یابد، ممکن است در کودکان هم به دوز یادآور نیاز باشد، اما فعلا در کودکان به تزریق 2 دوز اصلی واکسن پاستوکووک اکتفا می‌شود. در بزرگسالان علاوه بر 2 دوز اصلی، یک دوز بوستر یا سوم هم تزریق می‌شود. این دوز سوم را که یادآور واکسن‌های دیگر هم می‌تواند باشد، به نام پاستوکووک پلاس می‌شناسیم.» او درباره صادرات این واکسن هم توضیح‌هایی داد. به‌گفته او، این واکسن در 8استان به‌صورت بسیار شفاف تست شده و اعضای هیأت علمی 8 دانشگاه علوم پزشکی کشور بر کارایی و عوارض واکسن نظارت کردند. بر این اساس نخستین قدم، انتشار مقاله نتایج است و مهم است که مقاله کارآزمایی سوم منتشر شود. قدم بعدی دریافت مجوزهای سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید