• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
پنج شنبه 22 مهر 1400
کد مطلب : 142868
+
-

بررسی استفاده مجاز از اینترنت ماهواره‌ای

فضای مجازی
بررسی استفاده مجاز از اینترنت ماهواره‌ای

در آخرین جلسه شورای‌عالی فضای مجازی که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، پس از تبادل نظر اعضای شورا، بخش سیاست‌ها و الزامات قانونی شدن منظومه ماهواره‌ای درکشور به تأیید رسید.
 ازجمله این موارد، استفاده مجاز اینگونه منظومه‌های ماهواره‌ای در داخل کشور بود و مقرر شد وزارت ارتباطات درباره نحوه فعالیت و ارائه مجوز به آن تصمیم‌گیری کند.
همچنین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، در این جلسه بر تلاش و همت مضاعف همه دستگاه‌ها به‌منظور ساماندهی فضای مجازی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در این حوزه و دستیابی به اهداف اصلی تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی تأکید کرد.
او با اشاره به ضرورت ایجاد تحول در ماموریت‌های این شورا گفت: با استفاده از دیدگاه‌های اعضای حقیقی و عقبه کارشناسی اعضای حقوقی شورا، می‌توان گام‌های مؤثری برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در خود شورا و مدیریت فضای مجازی برداشت.
علاوه براین، رئیس‌جمهور تکمیل و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را یک ضرورت دانست و به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستور داد راهبری تکمیل شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیگیری کنند.
رئیسی با اشاره به مزایای دولت الکترونیک و هوشمند هم گفت: تشکیل دولت هوشمند برای رفاه مردم و تسهیل انجام امور آنها ضروری است، لذا همه دستگاه‌ها بدون بخشی‌نگری باید با یکدیگر همکاری کنند تا کارهای مردم با آسودگی انجام شود.
او با تأکید بر توجه همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به اقتصاد دیجیتال گفت: فعال شدن اقتصاد دیجیتال در افزایش اشتغال، تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده مؤثر است و در این زمینه اگرچه وزارت ارتباطات محور است، اما همه دستگاه‌ها باید برای رونق اقتصاد دیجیتال فعال شوند.
رئیس‌جمهور همچنین ایجاد سکوهای راهبردی برای ارائه خدمات در حوزه‌های آموزش، ‌بهداشت، کشاورزی، مالی و تجاری را ضروری دانست.
رئیسی در ادامه با تأکید بر اهمیت توجه به مدیریت هوشمند و هدفمند حوزه سرگرمی و اوقات فراغت در فضای دیجیتال گفت: ‌فعال شدن این حوزه با توجه به شیوع کرونا و در خانه ماندن اجباری بخشی از مردم اهمیت زیادی دارد.
رئیس‌جمهور همچنین به لزوم سالم‌سازی و ایمن‌سازی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که دشمنان به فضای شخصی و اطلاعاتی مردم و کشور هجمه می‌آورند، غفلت در این زمینه از هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست.
در آخرین جلسه شورای‌عالی فضای مجازی، همچنین درباره الحاقیه سند ستاد رسانه، مصوب سال۱۳۹۷ شورا برای افزایش تعامل برخط رسانه و تقویت تعاملات دستگاه‌ها و رسانه‌ها بحث و تصمیم‌گیری شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید