• سه شنبه 27 مهر 1400
  • الثُّلاثَاء 12 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 19
سه شنبه 30 شهریور 1400
کد مطلب : 141109
+
-

یک قدم تا مادرید

تیم ملی هندبال زنان بدون مربی اردن را شکست داد و اگر امروز سوریه را ببرد برای نخستین بار سهمیه مسابقات جهانی را می‌گیرد

یک قدم تا مادرید

لیلی خرسند

صعود به جام‌جهانی و رفتن روی سکوی سوم آسیا؛ این رؤیای هندبالیست‌های زن است که بعد از شکست اردن به واقعیت‌ نزدیک‌تر شده اند. بعد از پیروزی ایران مقابل اردن در مسابقات قهرمانی آسیا خبرگزاری‌ها با اطمینان از صعود تیم به مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا خبر دادند و کارشناسان هم تحلیل کردند تیمی که بدون مربی اردن را شکست داد و بازی قابل‌قبولی مقابل ژاپن داشت، می‌تواند در آسیا روی سکو برود اما نشمین شافعیان، مشاور فنی تیم به همشهری می‌گوید: «عجله نکنید، ما هنوز یک بازی دیگر داریم.» تیم امروز با سوریه بازی می‌کند و پیروزی در این بازی ایران را به مادرید می‌برد.
تیم ملی هندبال قبل از اینکه مسابقات قهرمانی آسیا را شروع کند، آرزوی جهانی شدن را در سر داشت. زنان ایران اگر در بین11تیم حاضر در اردن جزو 5تیم اول باشند، می‌توانند برای نخستین بار سهمیه مسابقات قهرمانی جهان را بگیرند. حضور ژاپن، نایب‌قهرمان چند دوره آسیا و اردن میزبان در گروه، ایران را کمی دلسرد کرده بود اما روز اول مسابقات، آنچه در بازی ایران و ژاپن اتفاق افتاد، دور از انتظار بود. ایران فقط با 3 اختلاف، 23-20 شکست خورد. پیروزی مقابل کویت و فلسطین هم قابل پیش‌بینی بود و این بازی‌ها با اختلاف بالا به نفع ایران تمام شد اما مشکل اصلی بازی با میزبان بود. اردن میزبانی را با این ذهنیت قبول کرده بود که می‌تواند جهانی شود اما ایران این خواسته آنها را به باد داد.
اردنی‌ها قبل از حضور در زمین، بازی با ایران را آغاز کردند، حتی قبل از اینکه تیم تهران را ترک کند. آنها برنامه بازی‌ها را تغییر دادند و تعبیر ایرانی‌ها این بود که این تغییر به نفع اردن است. قرار بود به جای ژاپن، اردن حریف اول ایران باشد اما اردنی‌ها برای شناخت بیشتر ایران، روز این 2 بازی را تغییر دادند. کادر فنی ایران که می‌دانست تیمش نمی‌تواند ژاپن را ببرد، حاضر نشد دستش را برای اردنی‌ها رو کند. توصیه آنها به بازیکنان این بود که بدون استرس و بدون توجه به نتیجه بازی کنند. در این شرایط اردن از ابزار دیگری برای مقابله با ایران استفاده کرد. شنبه شب قبل از مسابقه تست کرونای عزت‌الله رزمجو مدیر فنی و خدیجه قانع مربی تیم مثبت شد. یک ساعت قبل از مسابقه هم به نشمین شافعیان مشاور فنی تیم و صونا بیداد بازیکن اعلام کردند تستشان مثبت است و نمی‌توانند به زمین بروند. نظر علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون این است که میزبان عمدا تست این 4نفر را مثبت اعلام کرده است: «تست آقای رزمجو و خانم قانع شب قبل مسابقه مثبت اعلام شد. تست خانم شافعیان منفی بود اما یک ساعت مانده به مسابقه تست او هم مثبت اعلام شد. نمی‌دانم اسمش را کارشکنی میزبانی بگذارم یا دلایل دیگری سبب شد تا قبل از مسابقه فشار زیادی روی تیم ما باشد.»

  کوچ با گوشی
ایران یکشنبه‌شب بدون مربی با اردن بازی کرد و این تیم را     28-22 شکست داد. شافعیان از شرایط سخت این بازی می‌گوید: «شوک بدی به تیم وارد شد. گوشی دستمان بود و با تلفن تیم را کوچ کردیم. بازی را از فیسبوک می‌دیدیم و نکاتی را که لازم بود به خانم فاطمه جعفری پزشک تیم و ناهید مقبول سرپرست تیم می‌گفتیم. خدا را شکر توانستند تیم را خوب جمع کنند. البته شیما زارع بازیکن تیم هم خیلی کمک کرد. ولی خیلی اذیت شدیم.» بازیکنان در این شرایط به پیروزی رسیدند و کارشان به شاهکار تعبیر شده است. شافعیان و اعضای دیگر کادر فنی که تستشان مثبت است، در قرنطینه هستند و تلفنی با بازیکنان در ارتباط هستند. شافعیان می‌گوید: «حال بچه‌ها خوب است. فقط از طریق تلفن می‌توانیم با آنها در ارتباط باشیم.» امروز ایران با سوریه بازی می‌کند و بازی راحتی پیش‌بینی می‌شود. حسن پروانه از کارشناسان هندبال می‌گوید: «سوریه تیم باکیفیتی نیست و در حد کویت بازی می‌کند.» اما شافعیان نمی‌خواهد بازیکنانش این بازی را از پیش برده بدانند: «نتیجه هیچ مسابقه‌ای از قبل مشخص نیست. ما به توانایی‌های تیم ایمان داریم اما هر بازی‌ای سختی خودش را دارد.»
ایران اگر امروز سوریه را شکست بدهد، به جمع 4تیم اول مسابقات می‌رسد و این یعنی صعود به مسابقات قهرمانی جهان. شافعیان قبل از اعزام به اردن از انگیزه بالای تیم برای صعود گفته بود و حالا می‌گوید: «با پیروزی مقابل اردن حالا انگیزه‌ها خیلی بالاتر رفته است.» ایران با پیروزی مقابل سوریه به‌عنوان تیم دوم صعود می‌کند و در مرحله نیمه‌نهایی باید با کره‌جنوبی بازی کند. شافعیان و تیم در انتظار بازی سختی هستند ولی حسن پروانه منتظر پیروزی ایران در این بازی است: «اگر کیفیت بازی ایران در حد بازی با ژاپن باشد، می‌تواند کره را هم شکست بدهد.» بهترین مقام ایران در مسابقات آسیایی 2 مقام ششمی است و برای نخستین‌بار است که ایران شانس حضور در نیمه‌نهایی را دارد. برنامه مسابقات بعد هنوز مشخص نیست. بعد از پایان مرحله مقدماتی، میزبان برنامه را اعلام می‌کند. سؤال مهم این است که آیا تیم باز هم بدون مربی بازی می‌کند؟ شافعیان می‌گوید: «هیچ‌چیز معلوم نیست. من هیچ علائمی ندارم. باید منتظر جواب تست بمانیم.»
هم‌اکنون ژاپن با 8امتیاز صدرنشین گروه است و ایران و اردن با 6امتیاز در رده دوم هستند. امروز ساعت18:30 اردن با ژاپن بازی دارد و ساعت16:30 ایران با سوریه. صعود تیم دوم گروه به مسابقات قهرمانی جهان2021 مادرید قطعی است. در گروه دیگر مسابقات قهرمانی آسیا هم قزاقستان و کره‌جنوبی صدرنشین هستند. علاوه بر 4تیم، تیم پنجم آسیا هم به رقابت‌های جهانی می‌رود. مسابقات جهانی از 11آذر با حضور 32تیم برگزار می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید