• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
چهار شنبه 6 مرداد 1400
کد مطلب : 136780
+
-

5 تفاوت جام پنجم

اگر پرسپولیس قهرمان شود...


بهروز رسایلی| پرسپولیس بعد از 4قهرمانی، حالا فتح پنجمین جام پیاپی را هدف گرفته و تا دستیابی به این هدف، تنها یک گام فاصله دارد. سرنوشت قهرمانی پرسپولیس دست خود ‌این تیم است. آنها اگر جمعه‌شب پیکان را ببرند، قطعا قهرمان خواهند شد، اما درصورت توقف سرخ‌ها کار به اما و اگر کشیده می‌شود. البته که کسب جام برای نسل طلایی پرسپولیس در این دوران چیز تازه‌ای نیست، اما اگر سرخ‌ها پنجمین قهرمانی متوالی را به‌دست بیاورند، این جام با قهرمانی‌های قبلی 5تفاوت خواهد داشت.

  با مربی ایرانی
پرسپولیس3قهرمانی اولش را با برانکو ایوانکوویچ به‌دست آورد. قهرمانی چهارم هم در حالی از راه رسید که در 16بازی ابتدایی گابریل کالدرون آرژانتینی هدایت پرسپولیس را برعهده داشت. او قرمزها را قهرمان نیم‌فصل کرد و دور برگشت را هم با پیروزی استارت زد، اما ماندگار نشد تا یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم شود. این بار اما یحیی از ابتدای فصل هدایت سرخپوشان را برعهده داشته است؛ در نتیجه قهرمانی احتمالی امسال از صفر تا صد با مربی ایرانی رقم می‌خورد.

   بدون بازیکن خارجی
اگر امسال پرسپولیس به سریال قهرمانی‌هایش ادامه بدهد، برای نخستین‌بار بدون بازیکن خارجی فاتح لیگ برتر شده است. بله؛ یادمان هست که سرخپوشان هنوز بوژیدار رادوشوویچ را در خدمت دارند، اما نکته اینجاست که تقریبا در تمام طول فصل حامد لک، گلر اصلی قرمزها بوده و دروازه‌بان کروات روی نیمکت نشسته است. پرسپولیس در قهرمانی‌های قبلی از حضور بازیکنان خارجی در ترکیبش سود می‌برد. بهترین نمونه از این دست بشار رسن عراقی بود که ابتدای فصل از جمع سرخپوشان جدا شد. حتی ماریو بودیمیر هم گل قهرمانی این تیم در لیگ هجدهم را به ثمر رساند. در لیگ شانزدهم هم 2کشف اوکراینی بزرگ برانکو یعنی پل‌یانسکی و پریموف در این تیم حضور داشتند. شاید به چشم‌تان نیامده باشد، اما پریموف در 10بازی لیگ برتری برای پرسپولیس به میدان رفت؛ البته بدون گل زده!

   بدون تماشاگر
این نخستین فصل کامل فوتبال باشگاهی در ایران است که از ابتدا تا انتها بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود. 2 ثلث ابتدایی لیگ نوزدهم با حضور هواداران در ورزشگاه انجام شد و در زمان ازسرگیری بازی‌ها در 10هفته پایانی بود که سکوها خالی ماند. حتی دربی رفت پارسال هم در ورزشگاه مملو از جمعیت آزادی برگزار شد؛ همینطور نخستین بازی یحیی گل‌محمدی در ورزشگاه آزادی مقابل تراکتور بیش از 50هزار تماشاگر داشت. به این ترتیب درصورت قهرمانی پرسپولیس در لیگ بیستم، برای نخستین‌بار این تیم جام را در شرایطی فتح خواهد کرد که حتی یک نفر هم از نزدیک مسابقات سرخپوشان را ندید.

    بدون گلزن قهار
پرسپولیس در هر 4قهرمانی قبلی‌اش یک مهاجم گلزن در اختیار داشته که یا آقای گل شده یا در کورس کفش طلا بوده است. در لیگ شانزدهم مهدی طارمی با 18گل زده آقای گل شد، در لیگ هفدهم همین اتفاق با 19گل زده برای علی علیپور رخ داد، در لیگ‌های هجدهم و نوزدهم هم علیپور با 14و 12گل زده در کورس قرار داشت. این در حالی است که پرسپولیس نیم‌فصل اول لیگ بیستم با مشکل شدید کمبود مهاجم مواجه بود و عیسی آل‌کثیر و شهریار مغانلو از نیم‌فصل دوم به تیم افزوده شدند. مهدی عبدی هم آن روزها دوران افتش را سپری می‌کرد و 4ماه گل نزد. در فاصله یک هفته به پایان فصل، بهترین گلزن پرسپولیس احمد نوراللهی است که فقط 9گل زده و 10گل با سجاد شهباززاده در صدر جدول گلزنان فاصله دارد.

   برابری با رکورد طلایی دهه 60
پرسپولیس فصل گذشته با پوکر قهرمانی رکورد کسب جام‌های پیاپی در تاریخ مسابقات سراسری را شکست. تا به حال هیچ تیمی در بازی‌های کشوری بیش از 3بار پیاپی موفق به فتح جام نشده بود، اما سرخپوشان  4قهرمانی متوالی را جشن گرفتند. بیشترین قهرمانی‌های پی‌درپی خود پرسپولیس اما به دهه 60 برمی‌گردد؛ زمانی که مسابقات لیگ تهران برگزار می‌شد و قرمزها در فاصله سال‌های 65تا 69، موفق شدند 5بار پیاپی جام قهرمانی را بالای سر ببرند. آن زمان در غیاب بازی‌های سراسری، این مسابقات به‌عنوان بالاترین سطح فوتبال باشگاهی کشور شناخته می‌شد. فتح لیگ بیستم اما می‌تواند پرسپولیس فعلی را با رکورد تیم طلایی دهه 60برابر کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید