• دو شنبه 26 مهر 1400
  • الإثْنَيْن 11 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 18
یکشنبه 6 تیر 1400
کد مطلب : 134244
+
-

سری‌آ بالاتر از همه

سری‌آ بالاتر از همه

با این‌که تیم ملی اسپانیا 5گل به اسلواکی و یک گل به لهستان زد، اما تعداد گلزنان دور مقدماتی یورو که در لالیگا توپ می‌زنند به‌طرز عجیبی پایین است. لالیگایی‌ها تنها 4گل در دور گروهی این تورنمنت زده‌اند؛ تنها یکی بیشتر از بازیکنان شاغل در لیگ یک فرانسه که یکی از آنها یعنی سارابیا برای همین اسپانیا گل زده. تعداد گل‌های لالیگایی نصف گل‌به‌خودی‌ها بوده. بیشترین گل‌های مرحله گروهی توسط بازیکنان حاضر در سری‌آ وارد دروازه حریفان شده که 5تای آنها را کریستیانو رونالدو به ثمر رسانده. بعد از 25‌گل بازیکنان حاضر در سری‌آ، بوندسلیگایی‌ها با 22گل در رده دوم و لیگ برتری‌ها با 17گل در رده سوم جای دارند. دلیل پایین بودن تعداد گل‌های بازیکنان لیگ برتری این است که انگلیس بردهایش را مقتصدانه و ناپلئونی به دست آورده و تنها 2‌گل به ثمر رسانده که هر 2‌گل 3‌امتیازی را رحیم استرلینگ زده. در کنار رونالدو 2 بازیکن دیگر به نام موراتا و رمزی هم نفری یک گل زدند تا تعداد گل‌های یوونتوس در مرحله گروهی را به عدد 7برسانند. از نظر تعداد بازیکن، تیم آتالانتا رکورددار است و 4بازیکن این تیم شامل گوزنس، ماهله، پسینا و میرانچوک برای 4 تیم مختلف موفق به گلزنی شدند. یوونتوس، اینتر (لوکاکو، پریشیچ و اشکرینیار) و دورتموند (تورگون آزار، مونیر و گریرو) با 3 بازیکن گلزن در جام در رده دوم هستند. گریرو هم به مجارستان گل زده هم به تیم خودشان یعنی پرتغال در بازی با آلمان.


چه لاله‌زاری بشود!
وارثان کرویف و ندود در ورزشگاه پوشکاش

بازی اول امشب از روز دوم مرحله یک‌هشتم رقابت‌های یورو2020 بین هلند و چک برگزار می‌شود. هلند یکی از سه تیمی است که همه امتیازات مرحله گروهی را گرفته و توانسته منتقدانش را ساکت و هوادارانش را قانع کند. دیگر کسی از دی‌بوئر ایراد نمی‌گیرد که چرا با 3‌دفاع تیمش را به میدان می‌فرستد و به آرمان‌های یوهان کرویف فقید که 3-3-4 دوست داشت پشت می‌کند. هلند از لحاظ ارائه فوتبال هجومی جذاب‌ترین تیم جام تا این‌جا بوده. چک کمی ناشناخته‌تر و مرموزتر است. چکی‌ها با 2‌برد مقابل اسکاتلند و کرواسی و باخت یک هیچ به انگلیس پا به این مرحله گذاشته‌اند. این مسابقه یادآور آن 3-2 زیباست، زمانی که هلند چندین ستاره بزرگ در ترکیب داشت اما اسیر چک مدل2004 با پاول ندود و یارانش شد. هونتلار و فان‌پرسی زننده دو گل هلند در آن دیدار بودند و فان‌پرسی یک گل به‌خودی هم در آن بازی زد. آن بازی بدون شک جذاب‌ترین رویارویی دو تیم در 11تقابل گذشته بود. هلند حریف مورد علاقه چک هم هست و تاکنون در این 11بازی رودررو، 5برد سهم چک و تنها 3‌برد سهم لاله‌ها بوده است. سرگی کاراسف از روسیه قضاوت این دیدار را بر عهده دارد. هلند جدا از فان‌دبیک و ویرجیل فان‌دایک که پیش از آغاز رقابت‌ها آنها را از دست داده، لوک دی‌یونگ، مهاجم سویا را هم در مسابقه گذشته به دلیل آسیب‌دیدگی از کف داد. در اردوی چک هم لوکاس پرووود مصدوم و غایب است و بوریل و کودلا، 2‌بازیکن محروم این تیم برای مسابقه ساعت20:30 امشب هستند.
ترکیب احتمالی هلند (2-1-4-3): مارتین استکلنبرگ، دلیخت، دی‌فرای، بلیند، دومفرایز، مارتین ده‌رون، فرانکی دی‌یونگ، فان‌آنهولت، واینالدوم، وگهورست و ممفیس دیپای.
ترکیب احتمالی چک
(1-3-2-4): واچلیک، کوفال، سلوتسکا، کالاش، کادرابک، سوچک، هولز، ماسوپوست، داریدا، یانتکو و پاتریک شیک.خداحافظی با اولین غول
پرتغال مدافع عنوان قهرمانی یورو امشب با رونالدو مقابل بلژیک پرستاره به میدان می رود

نیازی به گفتن نیست که پرتغال در گروه مرگ قرار داشت، در کنار فرانسه قهرمان جهان، آلمان قهرمان قبلی جهان، خودش که قهرمان اروپا و لیگ ملت‌های اروپا بود و مجارستان که بهترین تیم حذف‌شده از مرحله گروهی یوروی امسال به‌حساب می‌آید و همین مسئله بازی‌های این گروه را تا سرحد مرگ هیجان‌انگیز کرده بود. کریستیانو رونالدو در هر 3‌بازی گل زد و خودش را با 5گل به صدر جدول گلزنان رساند. اما او و تیمش دوباره به قرعه مرگ خورده‌اند. حریف بازی ساعت23:30 امشب آنها بلژیک پرستاره است که یکی از مدعیان اصلی کسب جام محسوب می‌شود. لوکاکو که با 3گل زده در تعقیب رونالدو برای کفش طلای بهترین گلزن این دوره از رقابت‌هاست، از رسانه‌ها گله کرده که چرا قدرتش را دست‌کم می‌گیرند و نامش را کنار رونالدو و مسی و لواندوفسکی و بنزما قرار نمی‌دهند. غول مهربان، امروز باید ثابت کند که ارزش قرارگرفتن نامش کنار این اسطوره‌ها را دارد.
   کریستیانو رونالدو پیش از آغاز این تورنمنت هرگز به آلمان و فرانسه گل نزده بود اما هر دو طلسم را باطل کرد. او با 2‌بار گلزنی از روی نقطه پنالتی به فرانسه، هم پاسخ 2گل بنزما را داد و هم تعداد گل‌هایش را به رکورد 109گل ملی علی دایی رساند. دایی بلافاصله به او تبریک گفت و رونالدو هم جوابش را داد اما این دفعه کریستیانو اگر گل بزند، دیگر کسی نیست که به او بابت رکورد جدید تبریک بگوید. حالا او خودش است و خودش و کسی در جدول گلزنان بازی‌های ملی بالای سرش نیست. مگر آنکه لوکاکو که در 28سالگی 63گل در 96بازی برای تیم ملی بلژیک زده، در آینده تهدیدی برای رکورد او و دایی باشد. یادمان نرود که خود رونالدو هم نیمی از گل‌هایش را از 30سالگی به بعد زد.
   نکته جالب درباره تقابل رونالدو با بلژیکی‌ها این است که او پیش از این 12بار دروازه گلر بزرگی به نام کورتوا را باز کرده و این مهم را تنها در 10بازی انجام داده. او 9گل هم به نویر زده بود که این آمار را در بازی با آلمان به عدد10 رساند. همچنین رونالدو به پیتر چک 6گل در 6بازی و بوفون 7گل در 5بازی زده است. انگار او به دروازه‌بان‌های بزرگ حساس است. او مقابل دروازه‌بانان بزرگ دیگری مثل اوبلاک (11گل)، براوو (12)، دخه‌آ (8) و ویکتور والدس (8) هم عملکرد گلزنی فوق‌العاده‌ای داشته است.
    داور این مسابقه فلیکس بریش از آلمان است. بازی هم در ورزشگاه بدون صاحبی در شهر سویل که متعلق به هیچ‌یک از دو تیم بزرگ این شهر یعنی سویا و بتیس نیست برگزار می‌شود. کیفیت چمن و تصویربرداری بازی‌هایی که اسپانیا در دور گروهی در این ورزشگاه برگزار کرد را هم حتما دیده‌اید که تا چه حد افتضاح است. حیف مسابقه‌ای در این سطح در ورزشگاهی با آن کیفیت!
    بلژیک در کنار ایتالیا و هلند یکی از 3تیمی است که با کسب صددرصد امتیازات و با پیروزی در هر 3دیدار مرحله گروهی پا به یک‌هشتم گذاشته، اما این اصلا ملاک نیست. در دوره قبلی قهرمان یورو2016 یعنی همین پرتغال حتی یک‌برد هم در مرحله گروهی نداشت و تنها با 3‌تساوی و 3امتیاز از گروهش صعود کرد. این‌دفعه رونالدو و یارانش یک‌امتیاز بیشتر از دوره قبلی برای صعود جمع کرده‌اند.
    این هجدهمین رویارویی دو تیم خواهد بود. در 18تقابل قبلی سلسائو (پرتغال) 6برد به‌دست آورده و شیاطین سرخ (بلژیک) 5بار برده‌اند و 7بار هم بازی مساوی شده. آخرین تقابل دو تیم در دیدار دوستانه سال2018 برنده‌ای نداشته اما در سال2016 پرتغال با گل‌های نانی و رونالدو در برابر تک‌گل لوکاکو موفق شد این بلژیک را شکست دهد.
    بلژیک غیر از کاستانیه که در بازی اول کاسه چشمش ترک خورد، مصدوم یا غایب دیگری ندارد. پرتغال هم مصدومی ندارد غیر از نونو مندز که گفته می‌شود کم‌کم شرایط بازی را پیدا کرده.
 ترکیب احتمالی بلژیک (3-4-3): کورتوا، آلدرویرلد، فرتونگن، بویاتا، مونیر، تیلمانس، ویتسل، دی‌بروین، تورگون آزار، ادن آزار و لوکاکو.
 ترکیب احتمالی پرتغال (3-3-4): پاتریسیو، سمدو، پپه، روبن دیاز، گریرو، دنیلو پریرا، سانچس، موتینیو، برناردو سیلوا، ژوتا و رونالدو.

بدآموزی مورینیو برای انگلیسی‌ها
مورینیو برای دیدار حیثیتی و حساس انگلیس و آلمان به سرمربی تیم میزبان یعنی ساوث‌گیت توصیه کرد که برای این بازی تیمش را با 3‌مدافع مرکزی و 2 بال کناری بچیند. مورینیو که خودش مثل بقیه مربیان پرتغالی عاشق سبک تدافعی است، با اشاره به 3‌مهاجم آلمان نظیر توماس مولر، هاورتس و گنبری به ساوث‌گیت گفت برای مقابله با آنها 3‌نفر شامل مگوایر، جان استونز و مینگز را در خط دفاع قرار دهد. شانس آوردیم خود مورینیو علاقه‌ای به مربیگری در تیم‌های ملی ندارد وگرنه ترکیب تیمش را با 11مدافع می‌چید.

مخالفت با زانو زدن نمادین
همزمان با اعلام حکم 22سال‌ونیم حبس برای دریک‌شان، پلیس قاتل جورج فلوید توسط قاضی میناپولیس، رسانه‌ها گزارش داده‌اند که اعضای تیم ملی ایتالیا دل خوشی از حرکت نمادین اما زوری پیش از آغاز مسابقات که بازیکنان در اعتراض به نژادپرستی زانو می‌زنند ندارند و به‌اکراه چنین حرکتی را انجام می‌دهند. برخی تیم‌های اروپای شرقی هم تاکنون از این کار سر باز زده و گفته بودند که اینها بی‌فایده است. البته میزان نژادگرایی و نفرت از سیاهپوستان در شرق اروپا بیش از غرب است اما ایتالیایی‌ها جزو بلوک شرق محسوب نمی‌شوند و آنها هم مایل به این کار تکراری نیستند. بونوچی در نشست خبری گفته بود که ایتالیایی‌ها هنوز درباره لزوم انجام این کار به اجماع نرسیده‌اند. دیشب هم قرار بود قبل از بازی با اتریش زانو نزنند.

عذرخواهی از لواندوفسکی
فران تورس، گلزن اسپانیایی تیم منچسترسیتی به‌خاطر جوگیر شدن و اظهارنظر نسنجیده علیه لواندوفسکی مجبور به عذرخواهی شد. او پیش از دیدار اسپانیا با لهستان گفته بود که مدافعان اسپانیا، لوا را قورت می‌دهند. نشان به آن نشان که لواندوفسکی در دقیقه54همین بازی روی سر لاپورت که در من‌سیتی هم‌تیمی تورس است به لاروخا گل زد، بدون آنکه مدافعان هم‌تیمی فران تورس او را قورت بدهند. تورس در توضیح آن اظهارات گفت: «من به لواندوفسکی و همه مهاجمان واقعا احترام می‌گذارم. او برای من مانند یک الگو است. اگر کسی را آزرده‌ام، عذرخواهی می‌کنم.»


لوکاکو :  چرا از من تعریف نمی‌کنید؟

روملو لوکاکو، ستاره گلزن تیم ملی بلژیک و اینتر که در مرحله حذفی باید با کریستیانو رونالدو و پرتغال روبه‌رو شود درباره این ستاره حرف زد و گفت که خودش ویژگی‌هایی دارد که رونالدو ندارد. حالا ببینیم چه ویژگی‌هایی! از نظر لوکاکو که از این شاکی است که چرا او را مثل رونالدو و دیگران یک بازیکن در کلاس جهانی حساب نمی‌کنند، رونالدو به قدرت بدنی او غبطه می‌خورد. او با اینتر قهرمان شده اما رونالدو در سری‌آ به‌زور و در هفته آخر به لطف ساسولو که ناپولی را متوقف کرده بود، توانست سهمیه لیگ قهرمانان را بگیرد. لوکاکو معتقد است که گلزنی‌های رونالدو تأثیری روی عملکرد او در این فصل نداشته. غول مهربان بلژیکی از مردم و رسانه‌ها خواست که به او بیشتر از قبل احترام بگذارند: «وقتی مردم درباره روبرت لواندوفسکی، کریم بنزما یا هری کین حرف می‌زنند، آنها را مهاجمانی در کلاس جهانی می‌نامند اما وقتی نوبت به من می‌رسد، عملکرد من را فقط با داشتن فرم خوب توصیف می‌کنند.»

پیشنهاد از خلیج‌فارس برای راموس و بواتنگ

همه را برق می‌گیرد، بعضی‌ها را چراغ نفتی! حکایت راموس و بواتنگ است که پس از سال‌ها بازی در بزرگ‌ترین تیم‌های باشگاهی و ملی جهان‌ حالا جدی‌ترین پیشنهادشان از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس است. السد با مربیگری ژاوی به کاپیتان کنار گذاشته شده رئال مادرید پیشنهاد رسمی داده اما راموس قبول نکرده. او می‌خواهد دست‌کم 2تا 3‌فصل دیگر در اروپا بازی کند. حتی از طرف او گفته شده که به میلان یا آاس‌رم در سری‌آ هم نخواهد رفت. مقصد آینده او احتمالا پاری‌سن‌ژرمن یا یکی از 2‌باشگاه منچستری است، البته اگر برادرش که مدیر برنامه‌هایش هم هست، دوباره غیرحرفه‌ای رفتار نکند و او را به سمت ژاوی هل ندهد. پیشنهاد بواتنگ هم از باشگاه النصر عربستان است؛ همان تیمی که در مرحله یک‌هشتم لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف تراکتور برود. البته برای بواتنگ بد نیست در این سن‌وسال و با این کیفیت پول خوبی در بیاورد، بدون مالیات؛ اما راموس هنوز هم بهترین مدافع جهان است و لیگ قطر در‌شأن او نیست.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید