• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
چهار شنبه 29 اردیبهشت 1400
کد مطلب : 131032
+
-

رزومه کاندیداهای ۱۴۰۰ روی میز شورای نگهبان

جنتی: مردم شریف بدانند بار سنگینی بر دوش داریم

براساس اعلام شورای‌نگهبان از امروز کار بررسی دقیق صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان در سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود و قرار است اسامی ارسالی از سوی کارشناسان این شورا مورد بحث و بررسی اعضا قرار گیرد؛ موضوعی که در روزهای اخیر حاشیه‌های بسیاری را به‌همراه داشته ‌است.
پس از حواشی ایجادشده میان دولت و شورای‌نگهبان درخصوص شرایط لازم برای ثبت‌نام، همه منتظر آغاز فرایند بررسی صلاحیت‌ها از سوی این شورا بودند و اینکه چه تعداد از ثبت‌نام‌کنندگان در فهرست شورای‌نگهبان جای می‌گیرند؛ فهرستی که اکنون مشخص شده حاوی نام 40نفر است. سخنگوی شورای‌نگهبان دراین باره اعلام کرده براساس ضوابطی که این شورا جهت ساماندهی ثبت‌نام‌ها اعلام کرد، از ۵۹۲ داوطلب، حدود ۴۰نفر منطبق با مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده‌اند.
اگرچه عباسعلی کدخدایی اعلام کرده اسامی داوطلبان تحویل شورای نگهبان شده، اما تأکید می‌کند آنچه اعتبار دارد، شرایطی است که ازسوی این شورا اعلام شده یعنی بقیه افرادی که مدارک اعلامی را تحویل نداده‌اند، صلاحیت آنها بررسی نخواهد شد؛ چون ثبت‌نام‌هایی که براساس مصوبه شورای ‌نگهبان نبوده، به رسمیت شناخته نمی‌شود.
اینها درحالی‌است که از نخستین روز پس از پایان مهلت 5روزه ثبت‌نام‌ها، گمانه‌زنی‌های سیاسی و رسانه‌ای پیرامون چهره‌های شاخصی که در فهرست 40نفره شورای نگهبان جای گرفته‌اند، آغاز شده و اخبار گوناگونی هم پیرامون این موضوع منتشر شد که البته ازسوی سخنگوی این شورا تکذیب شده‌است. براین اساس برخی گمانه‌زنی‌ها چنین مطرح می‌کردند که شورای‌نگهبان با استناد به بندهای «الف، ب و ج» ماده۷۱ قانون خدمات کشوری و همچنین ابلاغیه جدید این شورا درباره شرایط اولیه نامزدها، علاوه بر عدم‌احراز صلاحیت همه نامزدهای شناخته‌نشده، سوابق اجرایی ۷نامزد نسبتا شناخته‌شده دیگر را نیز بررسی نمی‌کند.
برخی دیگر نیز با مطرح کردن نام بعضی کاندیداهای شاخص، ادعا کردند صلاحیت آنان ازسوی شورای‌نگهبان تأیید نشده‌است و در فهرست نهایی تأیید صلاحیت‌شدگان جای نمی‌گیرند. رایزنی‌ها و اخبار و شایعات درباره تأیید صلاحیت‌شدگان یا افرادی که ازسوی شورای‌نگهبان مورد تأیید قرار نگرفته‌اند تا جایی بالا گرفت که واکنش کدخدایی، سخنگوی این شورا را به‌همراه داشت. او با رد اخبار مربوط به بررسی صلاحیت برخی از کاندیداها، خواستار برخورد قوه قضاییه با کسانی شد که «اخبار کذب و زودهنگام» منتشر می‌کنند.
کدخدایی دراین‌ باره عنوان کرد: ما درحال بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم و پس از حصول نتیجه اسامی تأیید صلاحیت‌شدگان را اعلام خواهیم کرد. از مردم و رسانه‌ها تقاضا داریم به اخبار غیرموثق و کذب استناد نکنند.
وی ادامه داد: قوه قضاییه باید با کسانی که نسبت به انتشار اخبار کذب و زودهنگام مبنی بر تأیید یا عدم‌تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری اقدام می‌کنند، برخورد کند.
کدخدایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها از برگزاری نخستین جلسه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و اعلام کرد این جلسه صرفا به مروری بر اسامی ارسالی و ارائه گزارش‌های تهیه شده ازسوی کارشناسان اختصاص داشته‌است. وی گفت: با توجه به اینکه برخی مدارک و اسناد کافی نبود، مقرر شد کارشناسان ما پرونده‌ها را تکمیل کنند تا در جلسه بعدی که صبح امروز (چهارشنبه) برگزار می‌شود، مجددا کار رسیدگی را انجام دهیم.

«تقوا» جزو ملاک‌های اصلی
گمانه‌زنی‌های سیاسی-رسانه‌ای و گسترش شایعات رنگارنگ پیرامون بررسی صلاحیت‌ها واکنش دیگر اعضای شورای‌نگهبان را نیز همراه داشت و سبب شد آنان تمام‌قد برای دفاع از عملکرد این شورا وارد میدان شوند. یکی از چهره‌هایی که دراین باره موضع‌گیری کرد، صادق آملی‌لاریجانی از فقهای شورای‌نگهبان و البته رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که دراین باره گفت: گاهی ردصلاحیت‌ها، مستند به عدم‌احراز شرایط است و گاهی هم مستند بر آنکه ما احراز می‌کنیم، شخص فاقد شرط است و این بحثی است که در شورای‌نگهبان داریم. به‌گزارش خبرآنلاین، او افزود: اعضای شورا را می‌شناسیم و سابقه آنان را می‌دانیم. ان‌شاءالله با کمال دقت و بی‌طرفی کامل و بر منوال دیانت و اخلاق [صلاحیت‌ها را] بررسی کرده و تمام وظیفه خود را انجام می‌دهیم.
اما واکنش‌ها به اینجا ختم نشد و دبیر شورای نگهبان نیز با تشریح ملاک‌های اصلی برای تأیید صلاحیت‌ها ازسوی این شورا، بررسی صلاحیت‌ها را بار سنگینی بر دوش اعضا دانست و گفت: شرط تقوا یکی از ملاک‌های اصلی در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری است و فردی که تقوا دارد یعنی همه واجبات را انجام می‌دهد.
احمد جنتی افزود: ما نمی‌توانیم از خودمان چیزی به‌جز قانون بگوییم و قانون هم شرایط داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری را معین کرده و شرایط سنگینی است.
وی افزود: داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری باید مدیر، مدبر و باتقوا باشد و در جای دیگر مانند انتخابات مجلس به‌عنوان مثال، به یاد ندارم شرط تقوا آمده باشد.
دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه فردی که تقوا دارد یعنی همه واجبات را انجام می‌دهد و کار دیگری انجام نمی‌دهد، اضافه‌کرد: مردم شریف بدانند بار سنگینی بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت وی تأیید می‌شود، به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می‌دهد و دست به گناه نمی‌زند.

گزارش معنادار رسانه ملی در بحث احراز صلاحیت‌ها
 واکنش عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای‌نگهبان به گمانه‌زنی‌ها و شایعات مختلف پیرامون ردصلاحیت برخی چهره‌های سیاسی درحالی ابراز می‌شود که به‌نظر می‌رسد صداوسیما در رویکردی کم‌سابقه گزارش‌های میدانی درباره ‌چند و چون روند رسیدگی به صلاحیت کاندیداها را روی آنتن دارد. در روزهای اخیر بخش‌های مختلف خبری سیما درحال پخش گزارشی هستند که در آن از مردم خواسته شده نظرات‌شان درباره واکنش مطلوب کاندیداها درمقابل ردصلاحیتشان را مطرح کنند و در آن تأکید می‌شود کسانی که ردصلاحیت می‌شوند، باید چگونه عمل کنند.

مکث
6خرداد؛ موعد اعلام اسامی نامزدهای نهایی

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: اگر بررسی صلاحیت‌ها‌ طی‌ مدت ۵روز در شورای نگهبان به پایان برسد، نتایج اعلام می‌شود و درغیر این صورت 5روز دیگر هم تمدید می‌شود؛ بنابراین ۶خرداد اسامی نهایی اعلام و از هفتم خرداد‌ماه تبلیغات آغاز خواهد شد. به گزارش ایرنا، جمال عرف همچنین با بیان اینکه دراین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری به‌دلیل فراگیری کرونا محدودیت‌هایی وجود دارد، افزود: در تبلیغات، برپایی تجمع و نشست نخواهیم داشت و دستورالعمل‌ها براساس شرایط هر منطقه تنظیم خواهد شد. قرار براین است که تجمعات به‌صورت حداقلی و تبلیغات رسانه‌ای به‌صورت حداکثری باشد.
وی با تأکید براینکه نامزدها در این دوره باید در تبلیغات خود از ظرفیت حداکثری رسانه‌ها و فضای مجازی استفاده کنند و میتینگ و تجمعات به حداقل برسد، اضافه‌ کرد: رسانه ملی برنامه‌های ویژه‌ای برای ارائه استراتژی و اهداف نامزدها خواهد داشت و فضای مجازی و سایر رسانه‌ها این امر را دنبال خواهند کرد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید