• دو شنبه 8 آذر 1400
  • الإثْنَيْن 23 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Nov 29
سه شنبه 24 فروردین 1400
کد مطلب : 128071
+
-

انتقام از مذاکره در نطنز

وزیر امور خارجه: اجازه نمی‌دهیم صهیونیست‌ها انتقام موفقیت‌ها در مسیر لغو تحریم‌ها را از مردم ایران بگیرند

گزارش
انتقام از مذاکره در نطنز


 یک روز پس از وقوع حادثه در تأسیسات غنی‌سازی‌ مجتمع شهید احمدی‌روشن در نطنز، زوایای بیشتری از این حادثه درحال روشن شدن است و اخبار بیشتری در این زمینه منتشر می‌شود که حکایت از قطعیت یافتن گزینه خرابکاری در این تأسیسات دارد؛ موضوعی که در ساعت‌های نخستین حادثه اگرچه از سوی رسانه‌های اسرائیلی مورد تأکید قرار گرفت و به نقش موساد در آن اشاره می‌کرد، اما به صراحت از سوی مقامات کشورمان مورد تأیید قرار نگرفت.
اما گزاره خرابکاری هسته‌ای در نطنز زمانی مورد تأیید قرار گرفت که منابع داخلی نیز به نقل از مسئولان امنیتی بر این موضوع مهر تأیید زدند و برهمین اساس هم بود که نورنیوز به نقل از یک مقام وزارت اطلاعات خبر داد هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده و اقدامات لازم برای دستگیری عامل اصلی اختلال در دست انجام است. این مقام مطلع با اشاره به گزارش گروه فنی بررسی‌کننده حادثه تصریح کرده است که چگونگی ایجاد اختلال در سیستم برق‌رسانی نیز از سوی گروه فنی مشخص شده و اقدامات لازم برای بازگرداندن سالن آسیب‌دیده به مدار فعالیت مجدد آغاز شده است.
پیش از این نیز در تیرماه سال گذشته نطنز هدف حمله تروریستی قرار گرفته بود، حمله‌ای که هنوز اطلاعات زیادی از ابعاد و چگونگی آن در دست نیست و جزئیاتش رسانه‌ای نشده است.
به هر روی در 24ساعت گذشته برایند موضع‌گیری‌های مقامات رسمی کشورمان به این نتیجه‌گیری منجر شده است که باز هم دست صهیونیست‌ها در این حادثه عیان است و غرض از انجام این تروریسم هسته‌ای تحت‌تأثیر قرار دادن موفقیت ایران در مذاکرات وین بر سر لغو تحریم‌های آمریکاست.
در سوی دیگر ماجرا نیز نیویورک‌تایمز در گزارشی که بر پایه اظهارات مقامات اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیلی بدون اشاره به نام آنها منتشر شده است، نوشت حادثه مورد اشاره در تاسیسات هسته‌ای ایران را به اسرائیل نسبت می‌دهند و گفته می‌شود بر اثر این رخداد ضربه شدیدی به توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم وارد آمده است. ارزیابی این مقامات حاکی از آن است که ایران برای بازگشت به نقطه‌ای که پیش از این انفجار در آن قرار داشت، دست‌کم ۹‌ماه زمان لازم دارد که البته صحت این موضوع ازسوی رئیس سازمان انرژی اتمی رد شده است.

هدف؛ تأثیرگذاری بر مذاکرات وین
اگرچه مقام وزارت اطلاعات به نقش اسرائیلی‌ها در این خرابکاری اشاره‌ای نداشت، اما سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری روز گذشته خود، تلویحا این موضوع را تأیید کرد؛ آن هم با هدف تأثیرگذاری بر مذاکرات وین. سعید خطیب‌زاده دراین باره گفت: اتفاق ناگواری در نطنز افتاد که بارها پیش از این و حتی این روزها شنیده می‌شود رژیم صهیونیستی پشت این قضیه بوده است. خوشحالم که این حادثه هیچ آسیب محیط‌زیستی و انسانی نداشته است که می‌توانست جنایت علیه بشریت باشد. اگر با این هدف بوده که توان هسته‌ای ایران محدود شود، سانتریفیوژها از نوع ir1 بوده که با پیشرفته‌ترین سانتریفیوژها جایگزین می‌شود. اگر هم به‌دلیل این بوده که ایران در مسیر رفع تحریم‌هاست، باید بگوییم به این هدف خود نیز نخواهند رسید. وی افزود: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها، می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد، اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد. وزیر امورخارجه نیز درجلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی مجلس بر همین موضع تأکید کرد و با متهم کردن رژیم صهیونیستی به تلاش برای ایجاد مانع در مسیر رفع تحریم‌های ظالمانه، گفت که نباید در دام طراحی مکارانه صهیونیست‌ها افتاد؛ موضوعی که از خویشتنداری جمهوری اسلامی در مقطع فعلی در مقابل خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی با هدف ایجاد مانع در مسیر دستیابی به توافق درجریان مذاکرات برجامی در وین، خبر می‌دهد.
محمدجواد ظریف دراین جلسه گفته است که صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام موفقیت‌ها در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند، اما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت. وی گفته است که مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی صراحتا گفته بودند اجازه پیشرفت در رفع تحریم‌های ظالمانه را نخواهند داد و اکنون تصور می‌کنند به هدف خود می‌رسند، اما پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت. وزیر امورخارجه همچنین اضافه کرده است که نطنز قوی‌تر از گذشته با استفاده از ماشین‌های پیشرفته‌تر ساخته خواهد شد و اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی‌سازی‌ با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.

جبران خرابکاری‌ها در چند روز آینده
رئیس سازمان انرژی اتمی هم دیروز در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری کوانتوم در واکنش به اخبار برخی رسانه‌های خارجی مبنی براینکه فعالیت‌های هسته‌ای در نطنز 9ماه به عقب بازگشته است، گفت: دشمنان در گزارش‌هایی که می‌دهند، می‌گویند 9ماه فعالیت‌های هسته‌ای را در نطنز عقب انداخته‌ایم، اما من به شما می‌گویم، ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل‌توجهی از خرابکاری‌هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد.
به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی با بیان اینکه دشمن دلش می‌خواهد یأس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد، اما کور خوانده است، ادامه داد: این کشور از حرکت باز نمی‌ایستد و هر کاری کنند، ما با قوت و قدرت جلو می‌رویم. بهترین نوع بازدارندگی حفظ نشاط، روحیه و آمادگی است تا به دشمن نشان دهیم که این ملت تسلیم‌ناپذیر است.
وی افزود: بعد از اقدام تروریستی تیرماه 99هم که اقدام خبیثانه کردند و سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل‌توجهی از آن سالن را احیا کردیم؛ ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن‌های متعدد و پیشرفته می‌سازیم. صالحی تصریح کرد: البته از نظر حفاظتی و امنیتی اقدامات جدی را به‌کار گرفته‌ایم و دستگاه‌های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیده‌اند و بعدا اطلاع‌رسانی می‌کنند، اما سرنخ‌ها پیدا شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: در صنعت هسته‌ای اقدامات ایذایی کار ما را متوقف نمی‌کند؛ چراکه همین امروز سیستم برق اضطراری در نطنز راه‌اندازی شد و ظرف روزهای آینده سیستم برق اصلی هم وصل می‌شود و بقیه امور پیش می‌رود. هم‌اکنون غنی‌سازی‌ در نطنز با قوت انجام می‌شود و متوقف نشده است. بخشی از ماشین‌ها به‌دلیل حادثه روز یکشنبه از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شوند و آنهایی که آسیب دیده‌اند، جایگزین می‌شوند.
در این میان آنچه بیش از پیش جلب توجه می‌کند، تلاش بی‌وقفه رژیم صهیونیستی برای تأثیرگذاری بر جریان تحولات برجامی است که در وین جریان دارد؛ موضوعی که در موضع گیری‌های مسئولان ایرانی هم نمود ویژه‌ای دارد و به‌نظر می‌رسد تیر صهیونیست‌ها این بار به سنگ خورده؛ چراکه براساس آنچه از تحولات جاری برمی‌آید، ایران قصد وارد شدن به زمین بازی صهیونیست‌ها را ندارد و انتقام‌گیری از خرابکاری‌های اخیر آنها را به زمان مناسب‌تری موکول کرده است و می‌خواهد با طمأنینه بیشتری در مسیر احیای برجام گام بردارد.

   آخرین وضعیت سلامتی کمالوندی 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی که برای بازدید از حادثه اخیر در مجتمع غنی‌سازی‌ شهید احمدی‌روشن به کاشان سفر کرده بود حین بازدید دچار حادثه و از ناحیه مچ پا و سر دچار شکستگی شده است. بهروز کمالوندی دراین باره گفت: هم‌اکنون مشکل جدی ندارم، اما دوره نقاهت درمانی مدتی طول خواهد کشید و پس از بهبودی کار را با جدیت ادامه می‌دهم. به‌دلیل شکستگی پا، از آتل استفاده می‌کنم و با توجه به زخم صورت (گونه‌ها) و آسیب‌دیدگی مهره کمر باید مدتی تحت‌نظر باشم. وی افزود: بعد از حادثه بامداد یکشنبه در تاسیسات نطنز، بلافاصله به این مکان آمدم و در محل، درحال اطلاع‌رسانی و صحبت با رسانه‌ها بودم. وقتی برای بازدید به داخل سایت رفته بودم، در بخشی از آنجا مقداری ورق‌های آلومینیومی پخش شده بود که بخشی از این ورق‌ها، روی دریچه‌ای را پوشانده بودند. روی این ورق‌های آلومینیومی رفتم و به پایین سقوط کردم که گودال حدود ۷ متر ارتفاع داشت.

 مکث
 دستگاه‌های امنیتی پاسخگو باشند


معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به پاسخگو بودن در یک مرجع دیگر نیست، گفت: گاهی هزینه‌های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم‌پاسخگویی افراد و دستگاه‌ها برای کشور فاجعه‌بار است. براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری در ارتباط با حوادث نطنز گفت: باید بررسی شود دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی به‌دست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می‌شود. امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نایب‌رئیس مجلس نیز در واکنشی دیگر گفت: باید این خرابکاری از نظر امنیتی مورد بررسی قرار گیرد. باید مشخص شود حفره امنیتی کجاست که برای چندمین‌بار در نطنز چنین اتفاقی رخ داده است. نهادهای امنیتی باید پاسخگو باشند. حتما حفره امنیتی در نطنز وجود دارد که مرتباً به این سایت هسته‌ای ضربه وارد می‌شود. او افزود: اینکه بگویند کار اسرائیل بوده است، کافی نیست. دستگاه اطلاعاتی و امنیتی چرا نتوانسته مانع از خرابکاری آمریکا و اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز شود و برای دومین‌بار اسرائیل توانسته در این سایت خرابکاری کند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید