• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
چهار شنبه 27 اسفند 1399
کد مطلب : 126995
+
-

سفر آزاد است اما نروید!

رنگ‌بندی کرونایی شهرها، 2روز پیش اعلام شد. براساس این رنگ‌بندی، سفر به 91درصد از شهرهای کشور در نوروز آزاد شد. پلیس راهنمایی و رانندگی هم به‌خودروهای غیربومی شهرهای نارنجی و قرمز مهلت سه‌روزه برای تخلیه داد. 91درصد از شهرهای ایران که اجازه سفر به آنها صادر شده است، ‌در وضعیت زرد یا آبی قرار دارند. با این حال بیم آن می‌رود که پس از نوروز و انجام سفرها وضعیت همه استان‌های کشور در حالت بحرانی قرار گیرد. 
با این حال اما مسئولان کشور تنها از مردم می‌خواهند که در تعطیلات نوروز راه جاده را پیش نگیرند و به سفر نروند؛ اظهاراتی که در چند روز اخیر از زبان بسیاری از مسئولان بخش‌های مختلف تکرار شده است. کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس راهور ناجا، دیروز درباره وضعیت سفرهای نوروزی گفت که بنابر مصوبات ستاد ملی کرونا، فقط ۴۰شهر وضعیت قرمز و نارنجی و محدودیت سفر دارند.
 او این را هم اضافه کرد: «توصیه می‌کنیم که هموطنان به سفر نروند.» سخنگوی وزارت بهداشت هم دیروز با اعلام اسامی شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی، گفت: از دیروز ۹شهرستان کشور در وضعیت قرمز و ۳۱شهرستان کشور در وضعیت نارنجی بیماری کرونا قرار دارند. شهرستان‌های گچساران از استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان‌های آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و کارون از استان خوزستان ازجمله شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز این بیماری هستند. به‌گفته او، شهرستان‌های سراب و عجب‌شیر از استان آذربایجان شرقی، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده از آذربایجان غربی، شهرستان گلپایگان از استان اصفهان، شهرستان دهلران از استان ایلام، شهرستان‌های دیلم، کنگان و گناوه از استان بوشهر، شهرستان سامان از چهارمحال و بختیاری، شهرستان‌های امیدیه، ایذه، اندیمشک، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان و مسجد‌سلیمان از استان خوزستان، شهرستان‌های ارسنجان و زرین‌دشت از استان فارس، شهرستان دیوان‌دره از کردستان، شهرستان‌های پل دختر و درود از لرستان، شهرستان خمین از استان مرکزی، شهرستان بندر خمیر از استان هرمزگان، شهرستان نهاوند از استان همدان و شهرستان خاتم از استان یزد ازجمله شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی بیماری هستند. 
براساس اعلام لاری، تا تاریخ ۱۵فروردین۱۴۰۰، هرگونه سفر از و به شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. در عین حال اما همچنان توصیه ما به مردم این است که نوروز امسال هم مانند سال گذشته از اقدام به سفر پرهیز کنند تا با همراهی و کمک آنها شاهد گذران روزهای آرام و به دور از خطر در روزهای آغازین سال جدید باشیم. 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم سفر و دید و بازدید در نوروز را از عوامل اصلی گسترش همه‌گیری کووید-19 در آینده خواند. علیرضا رئیسی در آخرین جلسه شورای مدیران معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سال 99، گفت: «دید و بازدیدها در نوروز، عامل تهدیدکننده و گسترش‌دهنده ویروس کرونا خصوصا از نوع جهش‌یافته خواهد بود و همه هموطنان با توجه ویژه به این موضوع برای حفظ جان خود و خانواده‌شان به‌خصوص کودکان و سالمندان از میهمانی‌ها و دید و بازدید در نوروز جدا خودداری کنند». 
او سفر را یکی از عوامل مهم انتقال و شیوع کرونا دانست و افزود که هموطنان در نوروز سفر نروند تا با گسترش واکسیناسیون و کاهش شیوع بیماری طی ماه‌های آینده، زمینه مناسب برای سفرها فراهم شود. حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا هم به ایلنا گفت که وضعیت بیماری همچنان شکننده است و خواهش ما این است که مردم سفر را به زمان دیگری موکول کنند و اگر بناست سفر به شهرهای آبی و زرد انجام شود، خواهش ما این است که با رعایت پروتکل‌ها باشد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید