• پنج شنبه 30 دی 1400
  • الْخَمِيس 16 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 20
شنبه 4 بهمن 1399
کد مطلب : 122487
+
-

توقف فرمان تحریم گردشگری ایران

گردشگری
توقف فرمان تحریم گردشگری ایران

 محمد باریکانی- خبرنگار

دونالد ترامپ دو سال پس از حضور در کاخ سفید، امضای خروج از برجام را زیر توافقی گذاشت که به‌مدت بیش از یک دهه قدرت‌های جهان برای به‌سرانجام رسیدن آن با ایران تلاش کردند. اما این پایان ماجرا نبود. ترامپ حتی فشار حداکثری علیه ایران را به حوزه گردشگری نیز کشاند و با امضای فرمان مهاجرتی، سفر ایرانی‌ها به آمریکا را ممنوع و پس از آن شهروندان آمریکا و اتباع دیگر کشورها را که به ایران سفر می‌کردند در فهرست رد صلاحیت شدگان برای سفر به آمریکا قرار داد.
پس از این اقدام بود که تورهای مسافرتی اروپا، آمریکا و آسیا به مقصد ایران لغو شدند و سایت‌های جهانی خدمات سفر، ایران را در فهرست سیاه خدمات‌رسانی خود قرار دادند. نتیجه تصمیم ترامپ خروج اروپا، آمریکا و آسیای شرقی و جنوب شرقی از مسیر گردشگری ایران بود؛ چون اتباع آن کشورها از ترس برخورد قهری آمریکا درصورت سفر به ایران، تورهای گردشگری به مقصد ایران را کنسل کردند.
براساس برآوردها فرمان مهاجرتی ترامپ و تصمیم او به تحریم صنعت گردشگری ایران، سالانه از ورود 33هزار توریست اروپایی، آسیایی و آمریکایی به ایران جلوگیری کرد و ارزآوری صنعت گردشگری ایران از محل ورود گردشگران خارجی را سالانه به میزان 165میلیون یورو کاهش داد. بدین‌ترتیب طی 3سال ایران از 99هزار گردشگر ورودی محروم شد و 495میلیون یورو از ارزآوری این صنعت را از دست داد.
اکنون جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در نخستین روز از ریاست‌جمهوری‌‌اش فرمان مهاجرتی ترامپ را که سفر ایرانی‌ها به آمریکا را ممنوع کرده بود، لغو کرد و انتظار می‌رود با این تصمیم، دیگر اقدامات ترامپ در تحریم صنعت گردشگری ایران نیز ملغی شود.

تأثیر منفی فرمان ترامپ بر گردشگری ایران
حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درخصوص لغو فرمان مهاجرتی ترامپ توسط بایدن و تأثیر این تصمیم در کاهش محدودیت‌ها بر صنعت گردشگری ایران به همشهری می‌گوید: فرمان مهاجرتی ترامپ دیوانگی بود که آثار بدی نیز بر صنعت گردشگری ایران داشت.
به‌گفته او، فرمان مهاجرتی ترامپ منجر به لغو تورهای اروپا و برخی دیگر از کشورها به مقصد ایران شد؛ چون افرادی که به ایران سفر می‌کردند دیگر قادر به سفر آسان به آمریکا نبودند. اما اکنون با لغو فرمان مهاجرتی ترامپ توسط بایدن می‌توان به بازگشت رونق بیشتر به گردشگری ایران امیدوار بود.
براساس آماری که رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به همشهری ارائه کرده است، تصمیم ترامپ البته نتوانست ایران را از درآمدهای گردشگری در دوران امضای فرمان مهاجرتی محروم کند؛ چون بازارهای جدید جایگزین بازارهای زیر فشار فرمان مهاجرتی ترامپ شد و عمان، کویت، بحرین و روسیه جایگزین بازارهای اروپا، آمریکا، آسیای شرقی و جنوب شرقی شدند که بیشتر از گردشگران آن کشورها در ایران هزینه کرده‌اند.
او تأثیر حضور گردشگران اروپایی و آمریکایی در ایران را مسیر سریع مقابله با ایران‌هراسی دانست و گفت: حضور گردشگران اروپایی در ایران سهم زیادی در کاهش ایران‌هراسی در جهان داشت که فرمان مهاجرتی ترامپ و تصمیم او در اعمال محدودیت سفر به ایران موجب شد کشورهای اروپایی تورهای خود به مقصد ایران را به‌طور کامل منحل کنند و ایران سالانه 33هزار گردشگر خارجی خود را از دست بدهد.
او گفت: فرمان ترامپ حتی منجر به سختگیری برخی سفارتخانه‌ها برای صدور روادید برای ایرانی‌ها شد. مراودات گردشگری کاهش یافت و حتی حساب‌های شرکت‌های خدمات مسافرتی در کشورهای مبدأ مسدود شد که فعالان بازار سفر امیدوارند با برداشته شدن محدودیت‌های مسافرتی با ایران این حساب‌ها بار دیگر فعال شوند و جذب گردشگران از مسیر اروپا، آمریکا و کانادا که با صدور فرمان مهاجرتی ترامپ و اعمال محدودیت‌های او بر بخش گردشگری ایران سخت شده بود، تسهیل شود.

تأثیر مثبت بر صنعت گردشگری ایران
غلام حیدر ابراهیم‌بای سلامی، عضو شورای‌عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری و رئیس مؤسسه انجمن علمی گردشگری ایران نیز در گفت‌وگو با همشهری با اعلام اینکه تحریم‌های بین‌المللی تأثیر مستقیم و معناداری بر صنعت گردشگری ایران داشت، درخصوص تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در لغو فرمان مهاجرتی ترامپ گفت: فرمان مهاجرتی ترامپ و تحریم‌های او در موضوع سفر علیه ایران، محدودیت‌های شدیدی برای اتباع آمریکا، اروپا و آسیا که به ایران سفر می‌کردند، ایجاد کرد و حتی با فرمان مهاجرتی او افرادی که به ایران سفر کرده بودند چک می‌شدند و باید برای سفر مجدد به آمریکا دوباره ویزا می‌گرفتند. به همین دلیل اتباع این کشورها ترجیح می‌دادند به ایران سفر نکنند. پس قطعا لغو فرمان مهاجرتی ترامپ توسط بایدن در صنعت گردشگری ایران تأثیر مثبت دارد.
ابراهیم‌بای سلامی با اعلام اینکه ایجاد محدودیت‌های سفر به ایران توسط ترامپ موجب شد در 4سال گذشته فقط برخی شهروندان کشورهای همسایه در قالب سفرهای زیارتی به ایران سفر کنند، افزود: با اقدام بایدن به‌منظور لغو فرمان مهاجرتی ترامپ و برداشته شدن محدودیت‌های سفر علیه ایران، گردشگری ایران از فشار کمتری برخوردار شده و موجب تسهیل در ورود گردشگران خارجی به ایران می‌شود.

برچیدن سد راه سفر به ایران
امیرپویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران نیز در واکنش به لغو فرمان مهاجرتی ترامپ توسط بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا به همشهری گفت: اگرچه رفتارهای آقای بایدن در قبال ایران هنوز قابل پیش‌بینی نیست، اما می‌توان تأثیر تصمیم او در لغو فرمان مهاجرتی ترامپ علیه ایران را در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری آی.تی.بی آلمان که‌ ماه آینده به‌صورت مجازی برگزار می‌شود، رصد کرد.
او گفت: گیروداری که ترامپ با فرمان مهاجرتی خود برای صنعت گردشگری ایران ایجاد کرد، مانع سفر بسیاری از اتباع کشورهای مختلف به ایران شد و حالا که جو بایدن این فرمان را ملغی کرده است، می‌توان امیدوار بود سد راه گردشگران خارجی که به آمریکا نیز مسافرت می‌کردند برای سفر به ایران برچیده شود که پیامد مثبتی برای گردشگری ایران دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید