• پنج شنبه 17 آذر 1401
  • الْخَمِيس 14 جمادی الاول 1444
  • 2022 Dec 08
پنج شنبه 23 فروردین 1397
کد مطلب : 11946
+
-

افراد بیکار در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند

افراد بیکار در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند

رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به افزایش آمار بیکاری و خشونت در کشور، گفت: افراد بیکار در معرض آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه آسیب‌های سلامت روان قرار دارند.

به گزارش تسنیم، انوشیروان محسنی‌بندپی گفت: مسائل اجتماعی در جوامع هر روز در حال تغییر است و این تغییر بر سلامت آحاد جامعه تأثیر می‌گذارد. صنعتی شدن زندگی، کم‌شدن گفت‌وگو در خانواده‌ها و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی شرایط جدیدی را فراهم کرده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: یقینا یکی از عواملی که در سلامت نقش کلیدی دارد، سلامت روان است. سازمان جهانی بهداشت در تمام بررسی‌هایی که در سنوات گذشته انجام داده است عواملی که در سلامت روان تأثیر می‌گذارد را مشخص کرده که از آن جمله می‌توان به ناباروری در جامعه، پایمال شدن حقوق شهروندی، عدم‌مهارت‌های زندگی و... اشاره کرد.

محسنی‌بندپی ادامه داد: طبق آمار و بررسی‌های انجام شده 50درصد عواملی که باعث برهم زدن سلامت روان می‌شود در سنین 14 تا 15سالگی رقم می‌خورد و 75درصد نیز در سن 24سالگی به اوج می‌رسد، برهمین اساس باید اقدامات پیشگیرانه را مورد توجه قرار بدهیم که در همین راستا سازمان بهزیستی فعالیت خود را از سال‌های گذشته آغاز کرده است.

وی تصریح کرد: افرادی که دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند باید مورد مراقبت قرار بگیرند. براساس آمار ثبت شده تغییرات محیطی و آب و هوایی و اجتماعی تأثیر بسزایی بر سلامت روحی و روانی افراد دارد. مهم‌ترین عاملی که در سلامت روان تغییر ایجاد کرده و آن را دچار مشکل می‌کند، عوامل اقتصادی است و در تمام بررسی‌ها نشان می‌دهد کسانی که درآمد پایین دارند و یا بیکار هستند بیشتر در معرض آسیب‌های روحی و روانی قرار دارند.

محسنی‌بندپی اضافه کرد: متأسفانه زمان گفت‌وگو در خانواده‌ها با ورود تکنولوژی ازجمله موبایل کاهش پیدا کرده و مشکلات بسیاری را در خانواده‌ها به‌وجود آورده است. وی با اشاره به آخرین آمار ثبت شده برای زنان سرپرست خانوار گفت: هم‌اکنون 3میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که باید به آنان خدمات مناسبی ارائه شود. سازمان بهزیستی کشور نگاه کلان، سیستمی و پایداری به موضوع سلامت روان افراد دارد و در این بخش اقداماتی را آغاز کرده است.

وی ضمن اشاره به افزایش آمار بیکاری و خشونت گفت: متأسفانه این دو مقوله در سطح کشور در حال افزایش است.همکاری سازمان بهزیستی با سایر بخش‌های مرتبط در حوزه مرتبط روانشناسی ازجمله سازمان روانشناسی و مشاوره‌ای و تمام کسانی که در حوزه مشاوره فعالیت می‌کنند یکی دیگر از سیاست‌های سازمان بهزیستی محسوب می‌شود. برهمین اساس نگاه سازمان بهزیستی در حوزه سلامت روان یک نگاه کلان است که در این زمینه نگاهی به آحاد 80میلیونی دارند.

این خبر را به اشتراک بگذارید