• سه شنبه 8 آذر 1401
  • الثُّلاثَاء 5 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 29
پنج شنبه 23 فروردین 1397
کد مطلب : 11927
+
-

روحانی:‌قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایش نمی‌یابد

معاون اول رئیس‌جمهور: نمی‌توانیم نسبت به زندگی 80میلیون ایرانی بی‌تفاوت باشیم

دولت
روحانی:‌قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایش نمی‌یابد

رئیس‌جمهور و معاون اول او روز چهارشنبه نسبت به التهابات ناشی از افزایش قیمت ارز در کشور واکنش نشان دادند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در نخستین موضع‌گیری نسبت به نوسانات اقتصادی بخش ارزی، سیاست اخیر ارزی دولت را گامی مهم برای کاهش نگرانی مردم، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و کاستن از ابهام و افزایش پیش‌بینی‌پذیری و امکان برنامه‌ریزی آنان دانست. روحانی تأکید کرد که در چارچوب این سیاست قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایشی نخواهد یافت و دولت همه پیش‌بینی‌های لازم را برای حمایت از حفظ قیمت این کالاها انجام داده است. او اجرای موفق این سیاست را یک ضرورت ملی دانست و همه دستگاه‌ها و قوا را به همکاری کامل با آن فرا خواند.

پیشگیری از سفته‌بازی

تقویت پایه‌های امنیت ملی و پیشگیری از شکل‌گیری فساد ناشی از عملیات سفته‌بازانه و مغایر منافع ملی 2مورد دیگر از سیاست‌های ضروری مورد اشاره رئیس‌جمهور در دومین جلسه ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز بودند. روحانی شفافیت را از سیاست‌های اصلی این دولت دانست و گفت: شفافیت زمینه‌های شکل‌گیری فساد را مسدود می‌کند و این سیاست اقدامی در جهت ایجاد شفافیت در بازار ارز است.
به گزارش  ایسنا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در حاشیه این جلسه با اشاره به اینکه اتفاقات بازار ارز به‌شدت مسائل اقتصادی کشور را تحت الشعاع قرار داده است، گفت: به هر حال برخی مسائل اقتصادی کشور به تصمیمات جدی نیاز دارند زیراگاهی اتفاقاتی می‌افتد که به اقتصاد کشور و زندگی مردم آسیب می‌زند. اتفاقاتی که در مورد ارز رخ داد همه زندگی مردم را تحت‌تأثیر قرار داد و ما نمی‌توانیم نسبت به زندگی 80میلیون ایرانی بی‌تفاوت باشیم. او با اشاره به اینکه باید تصمیمات مهم و اساسی کشور مرتب رصد شود و حتی اگر لازم باشد تصمیمات لحظه‌ای گرفته شود تا تصمیم اصلی را با موفقیت دنبال کنیم اظهار کرد: رئیس‌جمهور نسبت به پیگیری تصمیمات اخیر دولت حساسیت ویژه‌ای دارد و علاقه‌مندند در همه جلسات حضور داشته باشند. ستادی هم که برای تنظیم بازار ارز تشکیل شده است روزانه تشکیل جلسه می‌دهد که این ستاد امروز هم با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد و تصمیماتی اتخاذ کرد.

ابراز تأسف از انتقال سرمایه کشور

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اتفاقات بازار ارز به‌شدت مسائل اقتصادی کشور را تحت‌الشعاع قرار داد و موجب ایجاد فسادهایی شد، افزود: من متأسفم وقتی دیدم موضوع برخی رسانه‌های خارجی این بود که برخی از افراد در خارج از ایران به قیمت به هم ریختن زندگی مردم در داخل کشور به‌دنبال خرید املاک بودند و قیمت ارز را با تقاضاهای غیرواقعی بالا بردند تا بیرون از ایران برای خود کارهایی انجام دهند که این اقدامات با هیچ سیاستی سازگار نیست و ما به جهت مسائل امنیت ملی این نیاز را دیدیم که تصمیمات جدی بگیریم.

سودجویی منافع درازمدت نخواهد داشت

اسحاق جهانگیری با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران باید از ثبات، آرامش و اطمینان برخوردار باشد، تصریح کرد: آنها که بحث تحریم را مطرح کرده یا به برنامه‌ای دیگر درباره ایران فکر می‌کنند، باید بدانند با چه اقتصاد، مسئولان و مردمی روبه‌رو هستند. هر کس به ایران نگاه می‌کند باید بداند اینجا کشوری است که از ثبات و آرامش به‌ویژه در مسائل اقتصادی برخوردار است. من رمز اصلی موفقیت را در همکاری مردم به‌خصوص فعالان اقتصادی می‌دانم. می‌دانم فعالان اقتصادی به ثبات اقتصادی کشور بیش از هر چیزی فکر می‌کنند. سودجویی برای هیچ‌کس منفعت دراز‌مدت ندارد و ثبات اقتصادی برای همه منفعت خواهد داشت.

قیمت کالاها باید کاهش یابند

 جهانگیری با بیان اینکه بخشی از کالاهای کشور که با ارز آزاد وارد می‌شده است، حتما باید کاهش قیمت داشته باشد، تصریح کرد: کالاهایی که با ارز 4900تومانی یا بالاتر وارد می‌شده است الان با ارز 4200تومان وارد می‌شود و حتما باید کاهش قیمت داشته باشد. برخی کالاها که با ارز مبادله‌ای 3800تومان وارد می‌شده است که وقتی قیمت ارز به 4200تومان منتقل شده است، ممکن است احساس شود که این 10درصد افزایش قیمت در افزایش قیمت کالاها مؤثر است. ما درباره بخشی از این کالاهای اساسی مثل دارو که با ارز مبادله‌ای وارد می‌شده است، تصمیم گرفتیم 3000میلیارد تومان در ردیف مستقلی بگذاریم که به ازای هر دلار 400تومان به کالاهایی که از ارز 3800تومانی استفاده می‌کردند، پرداخت کنیم که قیمت آنها تحت‌تأثیر این سیاست تغییر نکند. او همچنین درارتباط با سیاست‌های بخش واردات تصریح کرد: از سه‌شنبه هر‌کس که می‌خواهد واردات انجام دهد باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش و کالای خود را با ارز 4200تومان وارد کند. هیچ وارداتی بدون ثبت سفارش به رسمیت شناخته نمی‌شود. ما انتقال ارز را جز از مسیری که قوانین گمرکی مشخص کرده‌اند، به رسمیت نمی‌شناسیم. کسی نمی‌تواند بگوید به‌دنبال تهیه ارز هستم تا واردات انجام دهم. کسی که می‌خواهد واردات داشته باشد باید ثبت سفارش انجام دهد تا سیستم بانکی ارز مورد نیازش را تأمین کند.

نیازهای منطقی به ارز را تأمین می‌کنیم

جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت ارز تمام نیازهای منطقی کشور را  اعم از کالا و خدمات تأمین می‌کند، تصریح کرد: از تأکیدات رئیس‌جمهور و دولت این است که افرادی که ارز دارند، ارز خود را با اطمینان در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند و سود آنها را بگیرند و در هر مقطعی که خواستند عین ارز و سودش را از سیستم بانکی دریافت کنند. وی در پایان با اشاره به اینکه دولت به اجرای قول‌های خود به‌خصوص در قراردادهای بانک‌ها و مردم متعهد است، اظهار کرد: اگر در این زمینه بانکی تخلف کرد، مردم می‌توانند از بانک شکایت کنند و قوه قضاییه هم حتما از حقوق مردم دفاع خواهد کرد. جلسه ساماندهی بازار ارز پیش از ظهر دیروز به ریاست رئیس‌جمهور و با حضور دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و تعدادی از اعضای کابینه برگزار شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید