• یکشنبه 9 بهمن 1401
  • الأحَد 7 رجب 1444
  • 2023 Jan 29
دو شنبه 21 مهر 1399
کد مطلب : 112869
+
-

ماسک یا شیلد؟ بدون تردید ماسک

پرسش روز
ماسک یا شیلد؟ بدون تردید ماسک

شیده لالمی- روزنامه‌نگار

شما هم جزو افرادی هستید که می‌پرسند ماسک بهتر است یا شیلد؟ شیلد نوعی محافظ‌ صورت است که به‌صورت پلاستیک شفاف تمام صورت را می‌پوشاند و طرفدارانی دارد؛ به‌ویژه در میان کسانی که با ماسک احساس نفس‌تنگی می‌کنند. اما در زندگی روزمره کدام‌یک از این دو بهتر است؟

یافته‌های یک تحقیق تازه
محققان دانشگاه سایمون فریزر دریافتند که  پوشاندن صورت در فضای بسته هر هفته به کاهش 46درصد موارد جدید کرونا در کانادا منجر می‌شود.به گزارش تلگراف، آنها ادعا می‌کنند اگر ماسک زدن اجباری شود، می‌توان تعداد موارد ابتلای هفتگی جدید را تا اواسط ماه بعد از اجرای این طرح اجباری تا 40درصد کاهش داد.
تحقیقات همچنین نشان داد توجه به استفاده مداوم از ماسک در پیک تازه کرونا چند هفته پس از آغاز طرح با کاهش هفتگی متوسط 25تا 31درصدی همراه است؛ یعنی مردم به‌تدریج استفاده از ماسک را کاهش می‌دهند یا در این زمینه سهلگیر می‌شوند.
دکتر جولیان تانگ، مشاور ویروس‌شناس در بیمارستان سلطنتی لستر، گفت: این مطالعه با شواهد و یافته‌های بیشتری تأیید می‌کند که ماسک‌ها می‌توانند بر کاهش سرعت ویروس کرونا مؤثر باشند.
او گفت: محققان از روش مدل‌سازی‌ استفاده کرده‌اند تا اثرات محافظتی ماسک زدن را از سایر اقدامات انجام دهند و نتیجه بگیرند که استفاده از ماسک می‌تواند دست‌کم خطر ابتلا به عفونت را به‌طور محسوس کاهش دهد.
طبق یک نظرسنجی استفاده از ماسک در کانادا پس از ابلاغ دستورالعمل‌های جدید و انتشار نتایج یافته‌های علمی 30درصد افزایش یافته است.
در بسیاری از کشورها همزمان با آغاز فصل سرما استفاده اجباری از ماسک با سختگیری‌های بیشتری دنبال می‌شود. اتحادیه پزشکی انگلیس خواستار اجباری شدن ماسک در همه فضاهای عمومی این کشور شده است؛ حتی در فضاهای عمومی سر باز که در آنها حفظ فاصله اجتماعی 2متری امکان‌پذیر نیست.

ماسک یا شیلد؟
مطالعه اخیر در مورد محافظ صورت که به‌عنوان جایگزینی برای ماسک صورت پیشنهاد شده است، نشان می‌دهد شیلدها فقط 2درصد از قطرات سرفه را مسدود می‌کنند و وسیله مناسبی برای پیشگیری از خطر ابتلا نیستند.
این مطالعه نتیجه‌گیری کرده است که یکی از مزایای اصلی ماسک صورت و سایر پوشش‌ها استفاده از وسایل کنترل‌کننده منبع برای کاهش دفع آئروسل‌های تنفسی در هنگام سرفه، تنفس و گفتار است؛ قابلیتی که در شیلدها وجود ندارد. محققان می‌گویند، شیلدها اگر به‌طور همزمان با ماسک استفاده شوند، می‌توانند پوست صورت و به‌ویژه چشم‌ها را از خطر آلودگی با ذرات آلوده به عفونت کووید-19حفظ کنند، اما استفاده از آنها به‌تنهایی و در زندگی روزمره و به‌ویژه مکان‌های شلوغ انتخاب مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید