• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
چهار شنبه 2 مهر 1399
کد مطلب : 111089
+
-

رئیس جمهور در هفتادو پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

جواب صلح، جنگ نیست

هر دولتی در آمریکا انتخاب شود تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران می‌شود

دیپلماسی
جواب صلح، جنگ نیست

حسن روحانی رئیس جمهور در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که به دلیل شرایط کرونایی در جهان به صورت ضبط شده و از طریق ویدئویی انجام شد ، با اشاره به اینکه «برای ما عزت و آسایش ملت‌مان مهم است که با دیپلماسی متکی بر اراده ملی و همراه با مقاومت به دست می‌آید» ، تصریح کرد: ما ابزار چانه زنی داخلی و انتخاباتی آمریکا نیستیم و هر دولتی که در آمریکا انتخاب شود، به ناچار تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران خواهد شد.
رئیس جمهور با برشمردن بخش هایی از کارنامه درخشان ایران اسلامی به عنوان محور صلح و ثبات، مبارزه با اشغال و افراط، و منادی گفت‌وگو و رواداری پایدار، اظهار داشت: چنین ملتی شایسته تحریم نیست. جواب صلح، جنگ نیست. پاداش مبارزه با افراط‌گری، ترور نیست. پاسخ رای ملت‌ها در ایران، در عراق و در لبنان، تحمیل آشوب‌های خیابانی و حمایت از روندهای غیر دموکراتیک نیست.
روحانی گفت: تصویری که از برخورد پلیس ایالات متحده آمریکا با یک شهروند معترض به سراسر جهان مخابره شد، برای ما، آشنا و تکراری بود. این پایی که بر گلو نهاده شد به عنوان پای استکبار بر گلوی ملت‌های مستقل را، ما به خوبی می‌شناسیم. ملت دلاور ایران دهه‌هاست این‌گونه بهای آزادی‌خواهی و رهایی از سلطه و استبداد را پرداخته است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «ادعا‌ها ملاک نیست و تنها عمل ملاک است»، گفت : ادعا کردند که برای مبارزه با صدام به منطقه آمده‌اند، درحالی‌که خود، این هیولا را در جنگ تحمیلی علیه ایران تنومند ساختند و او را با سلاح شیمیایی و مدرنترین جنگ‌افزارها، تسلیح کردند. از مبارزه با تروریسم و داعشی دم می‌زنند در حالی که خود آن را ایجاد کرده‌اند و برای این جنایت خود از ملت‌های منطقه طلبکار هم هستند.
روحانی افزود: به دروغ ما را متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند و به بهانه اشاعه، این یا آن را تحریم می‌کنند، در حالی‌که جرم استفاده از سلاح هسته‌ای در تاریخ بشریت‌ را، تنها به نام خود ثبت کرده‌اند و تنها رژیم دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا، بازیگر خیمه‌شب‌بازی آنهاست.
 رئیس جمهور با بیان اینکه «از حقوق بشر سخن می‌گویند ولی با فشار حداکثری، معیشت، سلامت و حتی حق حیات همه ایرانیان را هدف گرفته‌اند»،  گفت: خود و دست نشاندگانشان، در هرچه جنگ و اشغال و تجاوز در فلسطین و افغانستان و یمن و سوریه و عراق و لبنان و لیبی و سودان و سومالی است، مستقیماً به آتش افروزی مشغولند ولی ایران را مسئول شکست‌های محتوم‌شان در برابر اراده مردم منطقه می‌دانند.
روحانی ادامه داد:ما در این منطقه حساس دست تنها با داعشی‌ها و افراطی‌های مدعی دروغین اسلام، جنگیده‌ایم تا جامعه جهانی بداند اسلام واقعی کدام است، همان اسلام اعتدالی و عقلانی، و نه افراط و نه خرافه. سردارشهید ما، که قهرمان مبارزه با خشونت افراطیون در خاورمیانه بود، از امنیت شهروندان مذهبی و غیر مذهبی، مسلمان و مسیحی، شیعه و سنی، در برابر مدعیان یک حکومت قرون وسطایی به خوبی ایستاد و دفاع می‌کرد.
رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات طولانی برای دستیابی به توافق هسته ای موسوم به برجام تصریح کرد: ما در سال 2015 میلادی برجام را به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای تاریخ دیپلماسی به ثمر رساندیم و علیرغم بدعهدی مستمر آمریکا به آن پایبند ماندیم.
روحانی با اشاره به فروش صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه و تبدیل آن به انبار باروت، گفت: اینها ولی بر خلاف همه قواعد حقوقی و اجماع جهانی، بیهوده می‌کوشند تا ایران را از حداقل نیازهای دفاعی محروم ساخته و محدودیت‌های تسلیحاتی ایران را به رغم نص صریح قطعنامه 2231، تمدید کنند.
رئیس جمهور با قدردانی از رؤسای دوره‌ای شورای امنیت در ماه‌های آگوست و سپتامبر و تشکر از 13‌عضو این نهاد به ویژه کشورهای روسیه و چین، گفت: دو بار «نه» قاطع شورای امنیت به استفاده ابزاری و غیرقانونی آمریکا از این شورا و  قطعنامه ۲۲۳۱، یک پیروزی نه برای ایران که برای دوران گذار نظام بین‌الملل در جهان پساغربی است که رژیم مدعی هژمونی، در چنین انزوای خودساخته ای، فرو رود.

مکث
آمریکا مذاکره و جنگ را نمی‌تواند بر ما تحمیل کند
روحانی گفت: کجا سابقه دارد دولتی نتیجه 13 سال مذاکره جهانی با حضور دولت سلف خود را، بدون هیچ دلیلی زیرپا‌گذارد، قطعنامه شورای امنیت را با وقاحت نقض کند، و حتی دیگران را به دلیل اجرای قطعنامه شورای امنیت تحریم و تنبیه کند، و در همان حال مدعی مذاکره و معامله بزرگ باشد؟ رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا نه می‌تواند مذاکره را برما تحمیل کند و نه جنگ را بیان کرد: زندگی با تحریم سخت است اما سخت‌تر از آن زندگی بدون استقلال است. روحانی تاکید کرد: ما هرگز اشغال‌گری، نسل‌کشی، آواره‌سازی و نژاد پرستی را نادیده نگرفتیم و برسر قدس شریف و حقوق مردم  فلسطین، هرگز معامله نکردیم و در سال 2012 راه حل دموکراتیک مسئله فلسطین را از طریق همه‌پرسی ارائه کردیم.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید