• چهار شنبه 15 آذر 1402
  • الأرْبِعَاء 23 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 06
چهار شنبه 17 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 100006
+
-

انتقال تجربیات کرونایی‌تهران؛ این بار با وین

حناچی: تلاش کردیم سختی این دوران را از دوش شهروندان برداریم

دیپلماسی شهری
انتقال تجربیات کرونایی‌تهران؛ این بار با وین

شهرداران تهران و وین دیروز در یک گفت‌وگوی تصویری مجازی تجربیات خود را در مقابله با کرونا به اشتراک گذاشتند و از یکدیگر دعوت کردند تا بازدیدی از این شهرها داشته باشند. به‌گزارش همشهری، پیروز حناچی، شهردار تهران در ادامه گفت‌وگوهای آنلاین خود با شهرداران جهان گفت: تلاش کردیم با هوشمندی، سختی این دوران را از دوش شهروندان برداریم. ضمن اینکه تهران با 2ویروس همزمان کرونا و تحریم که دومی سخت‌تر هم هست می‌جنگد.

او با اشاره به دشواری‌های ناشی از تحریم‌ها در خرید تجهیزات و اقلام بهداشتی، گفت: با همه سختی‌ها تهیه ماسک و تجهیزات بهداشتی در شمارگان بالا برای شهروندان در اولویت کارهای ما بوده و هست. برخلاف چینی‌ها تمهیدات متفاوتی برای مقابله با بیماری کرونا را در پیش گرفتیم؛ پس از خاتمه تعطیلات نوروزی و ابتدای سال برنامه فاصله‌گذاری هوشمند را اجرا کردیم و با همکاری وزارت بهداشت و ثبت اطلاعات 72میلیون نفر غربالگری انجام شد و تنها کسانی که وضعیت حاد داشتند به بیمارستان اعزام شدند. به‌گفته او با این تمهیدات ظرفیت آی‌سی‌یو کنترل شد و شهروندان هم تنها در شرایط خطرناک به بیمارستان‌ها اعزام شدند و با بهره‌مندی از تجربیات 8 سال دفاع ‌مقدس و جنگ، خیلی زود با انعطاف‌پذیری، بخش‌های جدید کرونایی در بیمارستان‌ها راه‌اندازی شد و افزایش تخت‌های مرکزی بیمارستان‌ها در دستور کار قرار گرفت. حناچی ادامه داد: در روزهای اوج بحران کادر درمان به‌صورت 3شیفت فعالیت می‌کردند؛ حتی برخی از آنها جانشان را در این راه دادند، اما نتیجه این فعالیت‌ها این شد که خوشبختانه هم‌اکنون آمار ابتلا و تلفات این بیماری در کشور کاهش یافته است. به‌طوری‌که در برخی بخش‌های کشور وضعیت در حال عادی شدن است.
شهردار تهران به ضدعفونی معابر و ناوگان حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد و گفت: مطالعات مراکز پزشکی نشان می‌دهد که 50درصد ابتلا در کلانشهرها در حوزه‌های قلمرو عمومی و ناوگان حمل‌ونقل عمومی است و به همین دلیل اتوبوس‌ها و متروها در تهران حداقل 2بار در روز ضدعفونی می‌شدند. حناچی در پایان سخنان خود از شهردار وین دعوت کرد که از تهران بازدید کند.
مایکل لودویک، شهردار وین نیز در این گفت‌وگوی تصویری و از راه دور در ابتدا با تبریک ‌ماه مبارک رمضان به شهردار تهران و مردم ایران با تأکید بر رابطه صمیمانه‌تر شهرداران کلانشهرها در دنیا بدون درنظر گرفتن مواضع سیاسی گفت: به‌نظر من شهرداران کلانشهرها بدون درنظر گرفتن مسائل سیاسی باید با هم ارتباط نزدیک و دوستانه‌تری داشته باشند چرا که این روابط به نفع شهروندان است. شهردار وین با تمجید از فعالیت‌های ایران در مبارزه با کرونا گفت: تبریک می‌گویم که با اقدامات زیاد و متعدد تعداد مبتلایان و جانباختگان کاهش یافته است. کلانشهرها که موتور محرک اقتصادی کشورها هستند و شهرداران این شهرها بالاجبار با ازدحام جمعیت مواجه می‌شوند و چاره‌ای ندارند که فاصله‌گذاری را با دشواری پیش ببرند.
او با بیان اینکه آمار مبتلایان و تلفات کرونا در تهران و وین شبیه هم است، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اقدامات وین، کاری شبیه تهران بود و اینکه افرادی را که مبتلا و یا مشکوک بودند مستقیم به بیمارستان نبردیم و در منازل به درمان اینها رسیدگی کردیم و تنها بیماران بسیار سخت و با شرایط بحرانی را به بیمارستان بردیم. در عین حال سعی کردیم تردد و ورود به بیمارستان را سخت کنیم تا همکاران بیمارستانی و سایر بیماران مبتلا نشوند.
شهردار وین ادامه داد: سعی کرده‌ایم از تجربه ایتالیا استفاده کنیم و در نخستین گام از خانه سالمندان مراقبت کردیم. اقداماتی نظیر بستن مغازه‌ها و رستوران‌ها باعث ایجاد مشکل دیگری شد و اینکه اقتصاد ما ضربه خورد و آمار افراد بیکار به شکل زیادی افزایش یافت. درحالی‌که به شکل مالی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حمایت می‌کنیم، در عین حال تلاش می‌کنیم گام به گام شرایط را به حالت عادی برگردانیم و فضای اقتصادی کشور را جذاب کنیم.
او در پایان از دعوت شهردار تهران از او برای سفر به تهران استقبال کرد و گفت که در نخستین فرصت به تهران سفر خواهد کرد.
شهردار تهران پیش از این گفت‌وگوهای تصویری مجازی با شهرداران شهرهای لندن، رم، استانبول، آنکارا، سئول و مسقط داشته و دیپلماسی شهری شهردار تهران با استقبال و واکنش مثبت دستگاه دیپلماسی و مسئولان کشورمان روبه‌رو شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید