• سه شنبه 6 آبان 1399
  • الثُّلاثَاء 10 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 27
یکشنبه 24 فروردین 1399
کد مطلب : 97927
+
-

روحانی طرح جدید مبارزه با کرونا در کشور را تشریح کرد

فاصله به سبک ایرانی

آنچه در مرحله جدید فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی دارای اهمیت است، این است که طرح مذکور با مطالعه سبک زندگی ایرانی و با مدلی بومی و در عین حال منطبق بر اصول مصوب بهداشت جهانی انجام می‌شود

فاصله به سبک ایرانی

رئیس‌جمهور در روزهایی که تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان بیماری کرونا در کشور آمار شکننده و پرنوسانی دارد، با اشاره به سیاست‌های جدید دولت در مدیریت این بیماری در کشور گفت: آغاز فعالیت کسب‌و‌کارهای کم‌ریسک به معنای تغییر شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی نیست. طبق گزارش روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، اگر همکاری و همراهی مردم و رعایت محدودیت‌ها و پروتکل‌ها با همین روالی که تاکنون انجام گرفته ادامه یابد، می‌توانیم امیدوار باشیم که به‌تدریج به شرایط قابل اطمینانی در مقابله با کرونا دست پیدا کنیم. صحبت‌های چهارشنبه گذشته رئیس دولت در پاستور حکایت از ریسک بالای تصمیمات جدید در فاصله‌گذاری هوشمند به جای طرح سابق داشت. او با اشاره به شروع طرح جدید از ابتدای این هفته گفته بود: «ما از شنبه مرحله جدیدی از مقابله با کرونا را شروع می‌کنیم و در واقع موج دوم آغاز می‌شود که در این موضوع همکاری بیشتر مردم را طلب می‌کنیم... مبارزه قبلی، مبارزه نشسته در خانه بود، امروز مبارزه ایستاده در صحنه اقتصادی است و دومی سخت‌تر است. راهی جز این پیش روی ما نیست.»

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی در جلسه روز شنبه خود با روسای کمیته‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه باید بدانیم پس از پشت سر گذاشتن محدودیت‌های حداکثری برای مقابله با ویروس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد، افزود: بر این اساس، آموزش و اطلاع‌رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا مردم بتوانند پروتکل‌های مرتبط با کسب‌و‌کار خود و آن‌دسته از مشاغلی که احتیاجات آنان را تامین می‌کنند، فراگرفته و نسبت به آن آگاه باشند. سامانه‌ای که وزارت بهداشت و درمان برای ثبت‌نام کسب‌و‌کارها راه‌اندازی کرده،‌ اقدام بسیار موثر و مفیدی است که هم می‌تواند تا اندازه زیادی ما را به نقطه اطمینانی برای رعایت بهداشت و مدیریت مقابله با ویروس نزدیک کند و هم به وسیله آن کسب‌و‌کارها به نوبت شروع به کار کنند.  به گفته روحانی «آنچه در مرحله جدید فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی دارای اهمیت است، این است که طرح مذکور با مطالعه سبک زندگی ایرانی و با مدلی بومی و  در عین حال منطبق بر اصول مصوب بهداشت جهانی انجام می‌شود. طرح فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی که با کار و تلاش فشرده ستاد ملی مقابله با کرونا و روسای کمیته‌های آن به  انجام رسیده، مدلی کنترلی است که به صورت پلکانی بر اساس نظر وزارت بهداشت و درمان در حال اجرای آن هستیم.» او تصریح کرد: «ماموریت بسیار مهمی به وزارت بهداشت و درمان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داده شده که با تقویت و پشتیبانی شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز مطالعاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهیه دارو، تشخیص و تست و نیز تهیه واکسن این ویروس فعالیت کنند که با توجه به توان و بنیه علمی متخصصان کشورمان دستیابی به دارو و واکسن دور از دسترس نخواهد بود.»

برای کارهای غیرضروری بیرون نیایید

روحانی همچنین ضرورت پایبندی مردم به فاصله‌گذاری اجتماعی را یادآور شد و تاکید کرد: «مردم شریف عزیز باید بدانند که اجرای فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی تنها برای فعالیت کسب‌و‌‌کارهای کم‌ریسک است و به‌هیچ‌وجه نباید اینطور تلقی شود که این ویروس و اپیدمی آن به طور مطلق از بین رفته است و همه پروتکل‌های بهداشتی باید با جدیت رعایت شود. بر این اساس کماکان در خصوص اجتماعات و مراکز پرریسک محدودیت‌ها وجود دارد و مردم نباید برای کارهای غیرضروری از منزل بیرون بیایند و مسئولان کماکان از مردم انتظار دارند در رعایت پروتکل‌ها دقت کرده و در شرایطی که کار ضروری ندارند، در منزل بمانند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید