• پنج شنبه 1 آبان 1399
  • الْخَمِيس 5 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 22
یکشنبه 22 دی 1398
کد مطلب : 92604
+
-

همه مسئولیت را می‌پذیرم

سردارحاجی‌زاده: اگر خبط و خطایی بوده یکی از عناصر ما انجام داده و باید جوابگو باشیم

دفاعی
همه مسئولیت را می‌پذیرم

سردار امیرعلی حاجی‌زاده،  فرمانده هوافضای کشور به فاصله کمتر از 2روز باز هم مجبور شد در یک نشست خبری درباره شلیک غلط به هواپیمای اوکراین که منجر به شهادت  جمعی از هموطنان شده بود توضیح دهد. ‌او پنجشنبه گذشته درباره شلیک 15فروند موشک به پایگاه عین‌الاسد آمریکا و خساراتی که ایران به پایگاه زده بود نشست خبری برگزار کرده بود و دیروز از یک اشتباه خونین و دلایل  تأخیر در ارائه واقعیت یک سقوط سخن گفت؛ پدیده‌ای که خودش بالاتر از یک سقوط به اعتماد همه ما آسیب زد. حاجی‌زاده شرح داد که در یک شرایط جنگی اپراتور تصمیم بد را می‌گیرد و موشک را شلیک می‌کند و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد و در نقطه مشخص‌شده بر زمین سقوط می‌کند.
فرمانده هوافضای کشور با تشریح وضعیت کشور در آن ساعات گفت: بیش از یک‌هفته شرایط منطقه و التهابات آن خیلی بیشتر از ابتدای انقلاب تاکنون بوده و امکان درگیری بسیار بالا بود و هیچ‌وقت چنین شرایطی را شاهد نبودیم؛ هم آمریکایی‌ها در آماده‌باش صددرصد بودند و هم ما. آنچه در بررسی‌هایی که انجام دادیم، توضیح دادند این است که شب حادثه وضعیت آمادگی در شرایط جنگی قرار گرفته بود که بالاترین سطح آمادگی است. فرمانده هوافضا تأکید کرد: در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند تهران اضافه شدند.

آماده‌باش در بالاترین سطح
به گزارش ایسنا، سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه نخستین سامانه‌ای که در محدوده غرب تهران مستقر بود و در اطراف بیدگنه این حادثه را رقم زده است اظهار کرد: در چندین مرحله این آماده‌باش به بالاترین سطح موجود به همه سامانه‌ها اعلام می‌شود و در مراحل مختلف چندین‌بار به سامانه‌های مختلف و ازجمله سامانه‌ای که درگیر این حادثه شده اعلام می‌شود که موشک‌های کروزی به سمت کشور شلیک شده است. وی ادامه داد: در یکی دو مرحله دیگر تأکید می‌شود که براساس گزارش‌های واصله، سامانه‌های پدافندی باید بالاترین سطح آمادگی را داشته باشند و به آنها گفته شده که کروزها شلیک شده و در مسیر هستند.

درخواست ناتمام
فرمانده هوافضای سپاه ادامه داد: خود شلیک‌کننده اظهار کرده که ما چندین‌بار درخواست کردیم فضای کشور از پروازها خالی و به‌اصطلاح کلیر شود و این درخواست‌ها انجام شد. به ملاحظه برخی مسائل عزیزان ما این موضوع را دنبال نمی‌کنند. حاجی‌زاده افزود: پروازها در این شرایط ادامه پیدا می‌کند و در لحظه‌ای که این اتفاق رخ می‌دهد این سامانه در فاصله‌ای ۱۹کیلومتری با یک هدفی که توسط کروز تشخیص داده می‌شود  که روی نقشه محل استقرار سامانه درگیر‌شونده با فرودگاه امام‌خمینی(ره) مشخص است، اشتباه می‌گیرد.

شرایط جنگی بود
وی در ادامه با تشریح نقطه پرواز جایگاه فرودگاه و محل استقرار سامانه پدافندی روی نقشه تأکید کرد: «این هواپیما از جایی که بلند می‌شود با توجه به اطلاعاتی که به اپراتور داده می‌شود و گفته می‌شود وضعیت جنگی است و موشک کروز شلیک شده است، این بنده‌خدا (شلیک‌کننده) هواپیما را کروز تشخیص می‌دهد و موظف بوده در چنین شرایطی تماس بگیرد و تأییدیه را بگیرد، ‌خبط اپراتور هم همین است اما ظاهرا سیستم ارتباطی‌اش با اختلال روبه‌رو بوده و نمی‌تواند تماس بگیرد که شاید به‌دلیل شلوغ‌بودن شبکه یا سامانه‌های جنبی بوده که در نهایت او ۱۰ثانیه فرصت داشته که تصمیم بگیرد.» حاجی‌زاده تصریح کرد: او در این شرایط این تصمیم بد را می‌گیرد و موشک را شلیک می‌کند و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد و در نقطه مشخص‌شده بر زمین سقوط می‌کند.

احتمال می‌دادیم خودی را زدیم
وی در ادامه با اشاره به بیانیه صبح دیروز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بنده وقتی مطلع شدم، صبح روز چهارشنبه این خبر را بلافاصله به مسئولان اطلاع دادم. به من گفتند که هدفی را زدیم، ولی تقارن آن یک مقدار من را به شک انداخت. من غرب کشور بودم، ولی بلافاصله به سمت تهران آمدم. بین راه با مسئولان تماس گرفتم و گفتم این اتفاق افتاده و من احتمال بالا می‌دهم که هواپیمای خودی را زده‌ایم.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: تا برسم به تهران دیدم ستاد کل نیروهای مسلح به شکل معمول یک تیم بررسی حادثه تشکیل داده و این تیم و کسانی که در این قضیه دخیل بودند را قرنطینه کردند؛ یعنی ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم. ما اطلاع‌رسانی را کرده بودیم، ولی لازم بود این بررسی صورت گیرد، اینکه خبر چگونه اطلاع‌رسانی شود برای این نبوده که کسی بخواهد کتمان کند، بلکه روال همین است که ستاد کل این را بررسی کند. حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: صبح جمعه همه اطلاعات جمع و مشخص شد که واقعه چه بوده است. چون بالاخره عده‌ای در این قضیه خبط و خطا داشتند و اتفاقاتی افتاده و بعد از آن بود که خود ستاد کل اقدام به رسانه‌ای‌کردن کرد. وی اضافه کرد: «بنده در نخستین ساعتی که مطلع شدم آن را به مقامات اطلاع دادم و آنان به‌واسطه اینکه باید این مسئله را بررسی می‌کردند، از اینجا به بعد مربوط به ستاد کل است که واقعا سریع این کار را کردند و ظرف ۴۸ساعت این کار را انجام دادند.»

هواپیما خطا نداشت
حاجی‌زاده یادآور شد: «اینکه سازمان هواپیمایی کشوری محکم اصابت موشک را رد می‌کردند، چون براساس دانسته‌های خود عمل می‌کردند و اعلام می‌کنم که هیچ گناهی ندارند، مقصر نیستند و هرچه تقصیر است بر عهده ماست. هم هواپیما در مسیر بوده و خطایی نداشته و هم هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهی همه درست عمل کردند. اگر خبط و خطایی بوده یکی از عناصر ما انجام داده و چون در نیروهای تحت امر ماست مسئولیت آن با ماست و باید جوابگو باشیم.» وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ممنوعیت پروازها در سطح کشور وجود نداشت، گفت: «من نمی‌خواهم کسی را متهم کنم. ما در حال اطلاع‌رسانی هستیم. گروه‌هایی که مسئول هستند، باید این حادثه را بررسی و رسیدگی کنند که اینها را معلوم کنند.» وی خاطرنشان کرد: «از دید من زمانی که شرایط جنگی می‌شود باید توسط مسئولان ذیربط این اتفاق می‌افتاد، ولی به هر ترتیب نیفتاد.» وی بار دیگر با تأکید بر اینکه در بخش هوانوردی مشکلی متوجه آنها نیست، تصریح کرد: «از آنها خواسته نشده است، هر مشکلی هست به نیروهای مسلح برمی‌گردد. این خبط و خطا و مشکلی که بوده در مجموعه نیروهای مسلح است و در بخش دولتی، کشوری و شرکت فرودگاه‌ها هیچ تقصیر و قصور و گناهی ندارند. اگر از آنان می‌خواستیم -البته وظیفه ما نبوده- و مسئول این بخش کسان دیگری بودند، آنان باید آن کار را مدیریت و فرماندهی می‌کردند.»

من در غرب کشور بودم
حاجی‌زاده یادرآور شد: «همانطور که آن شب من در غرب کشور عملیات ضربات موشکی را فرماندهی و کنترل می‌کردم، در این بخش هم عزیزان دیگری مسئول بودند و آنها باید این کار را می‌کردند اما این زمینه فراهم شد که این فرد این خطای بزرگ را انجام دهد و متأسفانه این حادثه بزرگ رخ دهد.» فرمانده نیروی هوافضا ادامه داد: «از آنجایی که هواپیما در یک ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته، توسط یک موشک کوتاه‌برد بوده و این موشک چون مجاورتی عمل کرده، این هواپیما فرصت کرده یک مسیری را برود و روی هوا متلاشی نشود و پس از برخورد با زمین متلاشی شد.» وی اظهار کرد: «لذا کسی از هواپیمایی کشوری از این قضیه مطلع نبوده است.»

   به‌دنبال پنهان‌کاری نبودیم

حاجی‌زاده بیان کرد: «نیروهای مسلح و سپاه به‌دنبال پنهان‌کاری نبوده‌اند و ما از این حادثه متأسف هستیم و مانند خانواده این شهدا خود را غم‌زده و شریک غم آنان می‌دانیم. ما هم عزیزانمان را از دست داده‌ایم و از این حادثه متأسفیم.» فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: «اینها هزینه شیطنت‌ها، التهابات و اقدامات آمریکا در منطقه است که واقعا آن شب ما آمادگی درگیری همه‌جانبه را داشتیم. بنده در غرب کشور بودم و هر لحظه احتمال درگیری را می‌دادم، چراکه تعداد زیادی هواپیما در منطقه در حال پرواز بود.» وی با اشاره به اینکه هواپیماهای جنگی بسیار زیادی در حال پرواز بودند و بمب‌افکن‌های بسیار زیادی در منطقه اضافه کرده بودند، گفت: «ما احتمال شلیک کروز و ورود هواپیماها را داشتیم و خودمان را آماده درگیری همه‌جانبه کرده بودیم، متأسفانه در اینجا به‌واسطه تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد این اتفاق و فاجعه بزرگ رخ داد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید