• سه شنبه 6 خرداد 1399
  • الثُّلاثَاء 3 شوال 1441
  • 2020 May 26
چهار شنبه 1 آبان 1398
کد مطلب : 86222
+
-

بیمه سایبری حساب‌های بانکی

 خبر: غلامرضا سلیمانی، رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران از طراحی مدلی برای پوشش بیمه‌ای حساب‌های بانکی در مقابل حملات سایبری و فیشینگ خبر داد و گفت: به‌نظر می‌رسد تا آخر امسال، طرح و مدل مربوط به بیمه حساب‌های بانکی در مقابل فیشینگ به تأیید برسد و سال آینده اجرایی شود. به گفته او، در سال ۱۳۹۵ پیشنهادی تحت عنوان «پوشش بیمه امنیت فضای مجازی» مطرح شد که قرار بود در قالب دستورالعمل «تدوین و عرضه محصولات بیمه‌ای جدید» تنظیم و از طریق یکی از شرکت‌های بیمه به بیمه مرکزی ارسال شود که تاکنون اقدامی انجام نشده است.

 نقد: ایجاد یک سپر دفاعی بیمه‌ای در برابر حملات سایبری در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف دنیا رایج شده و ضریب نفوذ آن در حال افزایش است و صنعت بیمه ایران چندان نتوانسته است یک حصار امن در برابر مخاطرات سایبری به صنایع مختلف کشور ایجاد کند. انتظار می‌رود با رونمایی از طرح بیمه سایبری حساب‌های بانکی، صنعت بیمه کشور در این مسیر مهم گام بردارد چرا که آینده تجارت به سمت الکترونیک تغییر مسیر می‌دهد و رفع موانع حقوقی و کاربری ارائه خدمات بیمه‌ای در برابر ریسک‌های احتمالی فضای سایبری یک ضرورت ملی است. البته ورود شرکت‌های بیمه به این رشته کمترشناخته‌شده در کشور یکی از چالش‌های جدی است که باید دید نخبگان و خبرگان و مدیران صنعت بیمه تا چه میزان آمادگی ارائه طرحی برای پوشش ریسک حملات سایبری دارند؟ 
اهمیت بیمه سایبری وقتی دوچندان می‌شود که آمارها نشان می‌دهد میزان کلاهبرداری‌های اینترنتی و فیشینگ (سایت‌های جعلی) در ماه‌های اخیر و به‌ویژه فصل تابستان جهش زیادی داشته و به وضعیت ناگواری رسیده؛ به‌طوری که یک چهارم (۲۵ درصد) فیشینگ یک سال منتهی به تیرماه در نخستین‌ماه فصل تابستان رخ داده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید