سه شنبه 8 اسفند 1396
کد مطلب : 7965
+
-

بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای کارگری :

کارگران در حوادث انقلاب با غیرت در صحنه بودند

گزارش
کارگران در حوادث انقلاب با غیرت در صحنه بودند

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ۱۴هزار شهید جامعه کارگری کشور که در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۶ برگزار شده بود، صبح دیروز در محل این همایش منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است: تجلیل و تکریم شهدا از هر قشری و از هر نقطه‌ای از نقاط جغرافیایی کشور، حقیقتاً حسنه و کار برجسته‌ای است و خود اینکه خدای متعال دل‌های شماها را به این سمت کشانده که بیایید مشغول این کار بشوید، زحماتش را بر ‌عهده بگیرید و این گردهمایی و این بزرگداشت را به‌وجود بیاورید، نشانه‌ لطف الهی است ونشان‌دهنده‌ این است که خدای متعال می‌خواهد سایه‌ شهیدان بر سرِ این کشور همیشه مستمر و مستدام باشد؛ لکن بعضی از قشرها هستند که تکریم آنها به‌خاطر شهادت، یک ارزش مضاعفی دارد. قشر کارگرمان از این‌ قبیلند. بنابراین ما خیلی ممنونیم، متشکریم از شماها برادران محترم در مجموعه‌ کارگری کشور که دارید این کار باارزش را دنبال می‌کنید و شهدای کارگری را معرفی می‌کنید.

ما در میدان نبرد -چه نبرد در دفاع 8‌ساله، چه قبل از آن با گروهک‌ها، چه قبل از آن در دوران انقلاب و چه بعد از آن در حوادث مختلف که اندکی نبردهای نظامی و اغلب غیرنظامی بوده- جای پای برجسته‌ کارگران را مشاهده می‌کنیم. بنده بارها این را در سخنرانی‌ها، خطاب به کارگران عزیزمان گفته‌ام که ضدانقلابِ کشور از اول چشمش به کارگرها بود بلکه بتواند جامعه‌ کارگری را به‌نحوی علیه جمهوری اسلامی تحریک کند؛ از روز اول یعنی از همان روز پیروزی انقلاب، این حالت وجود داشت. خود بنده در جریان امر به‌طور محسوس حضور داشتم و خدای متعال این‌جور پیش آورده بود که تقریباً به‌‌‌طور اتفاقی، به‌‌طور تصادفی، بنده در متن یک جریانِ تحریکاتِ ضد‌[انقلابی] کارگری قرار بگیرم و برخورد کارگران را با این دشمنان انقلاب ببینم که چطور با بصیرت، با همت، با تدین و پایبندی و تقیدِ به دین، جواب رد دادند. از آن روز به بعد هم تا امروز همیشه همین‌جور بود. یکی از کارهای اساسی دشمنان ما این است که شاید بتوانند در کارخانه‌های ما، در مجموعه‌های کارگری ما، به‌خصوص مجموعه‌های بزرگ، یک رکودی، لنگی‌ای از سوی کارگران به‌وجود بیاورند؛ کارگرها را [به این کار] وادار کنند و کارگران ما در طول این سال‌ها همیشه مقاومت کرده‌اند، همیشه ایستاده‌اند، همیشه با بصیرت، دست دشمن را رد کرده‌اند؛ و اینها خیلی مهم است.

در میدان جنگ هم همین‌جور بود؛ حالا اینها [که گفتیم] نبرد غیرنظامی است، در نبرد نظامی هم همین‌جور بود. هروقت امام (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) فراخوان می‌داد، یک بخش عمده از این مجموعه عظیم بسیجی که در این راه حرکت می‌کردند و از همه‌جای کشور به‌سمت جبهه‌ها راه می‌افتادند، کارگرهای ما بودند. حتی گاهی کارگرهایی بودند که معاش آنها بسته بود به همین کار روزانه؛ یعنی باید روز کار می‌کردند تا شب بتوانند نان ببرند خانه؛ زن داشتند، بچه داشتند، بعضی [سرپرستی] پدر و مادر داشتند، [اما] بعضی از اینها آنچنان با غیرت و حمیت دینی و اسلامی با این قضیه رفتار کردند که همین را کنار گذاشتند، رفتند طرف میدان جنگ. کارهای بزرگی انجام گرفت! یعنی واقعاً تصور من این است که اگر ما این چیزها را به چشم خودمان در عرصه‌ واقعیت و در زندگی نمی‌دیدیم، آدم سختش بود باور کند؛ این‌همه [غیرت]؛ جوانِ کارگرِ علاقه‌مندِ مؤمن، از اندک درآمد زندگی خود بگذرد و به امید خدا رها کند برود به‌سمت میدان جنگ برای جنگ! وقتی هم حرف می‌زنند با او، با منطق جواب می‌دهد و می‌گوید من باید بروم از کشورم دفاع کنم، از مرز اسلامی دفاع کنم که دشمن مسلط نشود وَالا اگر دشمن مسلط بشود، نه نان، [بلکه] دیگر هیچ‌چیز نخواهیم داشت! واقع قضیه هم همین است؛ انسان [اینها را] می‌بیند در استدلال‌ها و حرف‌های این جوانان ما. لذا تجلیل و تکریم کارگران شهید، کار بسیار خوبی است و توجه دادن ذهن عامه‌ مردم و افکار عمومی ملت به فداکاری این قشر در میدان جنگ هم کار برجسته‌ای است.

و این کارهایی هم که اشاره کردید و این برنامه‌هایی که هست،(۱) برنامه‌های خوبی است منتها توجه کنید به اینکه جنبه‌های تشریفاتی و ظاهری و مانند اینها -که گاهی یک‌مقداری دخالت می‌کند- دخالت قابل توجه و مهمی نداشته باشد؛ نگاه کنید به تأثیر این رفتار و این کاری که شما می‌کنید در مخاطب؛ یعنی [به‌طور] عمده به این توجه کنید. اگر چنانچه اثر هنری منتشر می‌کنید یا کتاب می‌نویسید یا مانند اینها، جوری مشی بکنید که این بتواند در مخاطب اثر بگذارد؛ این مهم است، ظواهر و مانند اینها خیلی مهم نیست. امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال به کارهای شماها برکت بدهد و روح مطهر شهیدان را از شماها راضی کند و روح امام بزرگوار را از شماها خشنود کند و ان‌شاءالله بتوانید آن کاری را که باید انجام بدهید، به منصه‌ ظهور برسانید و انجام بدهید. ان‌شاءالله موفق و مؤید باشید. و‌السلام علیکم و رحمةالله

۱-  اشاره دبیر کنگره به طراحی اهداف کنگره در 2بخش کلی: تهیه و تولید آثار ماندگار از شهدا (شامل تدوین و تألیف کتاب، فراخوان شعر، تولید فیلم مستند و فیلم کوتاه، تهیه بانک اطلاعات)؛ ایجاد شور و برانگیختگی در جامعه به‌ویژه جامعه کارگری (شامل برگزاری یادواره‌ها، دیدار با خانواده‌ها و...).

این خبر را به اشتراک بگذارید