• شنبه 17 خرداد 1399
  • السَّبْت 14 شوال 1441
  • 2020 Jun 06
چهار شنبه 20 شهریور 1398
کد مطلب : 77733
+
-

نوبت‌دهی مراکز درمانی کرمان الکترونیکی شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان از الکترونیکی شدن نظام ارجاع در این دانشگاه خبر داد و گفت: نوبت‌دهی یکپارچه و متمرکز نیز از ۲۳ شهریور ماه اجرایی می‌شود. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان «مرتضی هاشمیان» افزود: نظام ارجاع از مهم‌ترین برنامه‌های راهبردی نظام سلامت کشور و مهم‌ترین بسته پرونده الکترونیک سلامت به شمار می‌رود. از تکالیف بر زمین مانده قانونی برنامه توسعه پنجم و ششم است که با تلاش تیمی حوزه‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی کرمان اجرایی می‌شود. 

او افزود: بحث الکترونیکی شدن نظام ارجاع در این دانشگاه از اردیبهشت‌ماه ۹۷ با برگزاری نشست‌های متعدد و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم از شبکه بهداشت و درمان شهرستان بردسیر آغاز شد. در شهرستان‌های کوهبنان، زرند، راور، بافت، رابر، ارزوئیه و شهربابک به صورت مرحله‌ای علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی ادامه یافت. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: از ۲۳ شهریورماه جاری و در گام نخست بیمه‌شدگان روستایی و شهر‌های دارای جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر تحت پوشش نظام ارجاع الکترونیکی قرار می‌گیرند. 

وی گفت: با الکترونیکی شدن نظام ارجاع سلامت علاوه بر ارتقای سطح کیفی خدمات سلامت، از مراجعه متعدد و غیرضروری بیماران به مراکز درمانی جلوگیری می‌شود و رضایت بیشتر پزشک و بیمار را نیز به همراه دارد. 
هاشمیان با بیان این‌که نظام ارجاع در 3 سطح یک، 2 و 3 انجام می‌شود، گفت: در سطح یک، بیمار به پزشک عمومی مرکز بهداشت مراجعه می‌کند که در ۸۵ درصد موارد بیمار در این سطح به جواب خود می‌رسد. 

وی افزود: در سطح دوم با تشخیص پزشک عمومی، بیمار به متخصص در کلینیک‌های شبکه‌های درمانی ارجاع داده می‌شود و در صورت نیاز به درمان بیشتر به سطح 3 معرفی می‌شود و بازخورد آن به سطوح پایین داده و در پرونده الکترونیک بیمار ثبت می‌شود. 

هاشمیان اجرایی شدن نظام ارجاع الکترونیک را راه برون‌رفت از مشکلات درمانی کشور دانست و گفت: با اجرایی شدن این نظام در بخش بهداشت و درمان تغییرات جالب توجهی خواهیم داشت. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: از ۲۳ شهریورماه همچنین نوبت‌دهی الکترونیکی تمامی کلینیک‌های دانشگاه به صورت متمرکز انجام می‌شود.  وی افزود: شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری ۱۶۷۷ یا از طریق سایت 
nobat. kmu. ac. ir یا کد ussd: *۷۸۸*۹۸۹۸# یا دانلود اپلیکیشن موبایل از سایت nobat. kmu. ac. ir نوبت دریافت کنند. 

هاشمیان هدف از نوبت‌دهی یکپارچه و متمرکز را افزایش رضایت بیمار و همراه او و همچنین انضباط بیشتر کاری کلینیک‌های دانشگاه دانست. 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین از الکترونیکی شدن نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی در کلینیک‌های دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این مورد نیز با همکاری معاونت غذا و داروی دانشگاه و داروخانه‌ها انجام می‌شود. 

وی از همراهی پزشکان عمومی و متخصص سطوح یک، 2 و 3 و همکاران ستادی در معاونت‌های درمان و بهداشت و مدیریت فناوری اطلاعات در اجرای این برنامه نیز قدردانی کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید