• چهار شنبه 7 خرداد 1399
  • الأرْبِعَاء 4 شوال 1441
  • 2020 May 27
یکشنبه 17 شهریور 1398
کد مطلب : 77483
+
-

هلال مهربانی در «چاه عباس»

کاروان داوطلب «نذر آب ۲» برای خدمت‌رسانی به مردم محروم در خراسان جنوبی حاضر شدند

گزارش
هلال مهربانی در «چاه عباس»

 حضور کاروان «نذر آب ۲» از داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در روستای چاه عباس اردنی نهبندان هلال مهربانی‌ها را به رویت روستاییان رساند و مردمان این نقطه را امیدی دیگر بخشید. به گزارش مهر، این روزها نوشتن از قصه خشکسالی در خراسان جنوبی برای کمتر کسی شنیدنی است، چراکه تکرار حکایتی ۲۰ ساله نه‌تنها گفتن ندارد بلکه نیاز است برای مقابله با دردهای حاصل از این پدیده چاره‌اندیشی شود. فقر روستاها، کاهش منابع درآمد روستاییان و پیدایش بیماری‌های پوستی بر اثر کم‌آبی از جمله آثار به جای مانده از خشکسالی در این دیار کویری بوده که اندکی توجه از سوی مردم و مسئولان می‌تواند نسخه‌ای شفابخش برای تسکین آلام روستاییان باشد. 

اگرچه فعالیت‌هایی توسط تیم‌های مختلف اعم از بسیج سازندگی، هلال احمر و دیگر گروه‌های خیر و داوطلب در نقاط مختلف استان انجام شده اما رفع معضلات پدیده‌ای ۲۰ ساله، مبارزه‌ای طولانی‌مدت را می‌طلبد و استمرار انجام این برنامه‌ها را اهمیت می‌دهد. باری دیگر «کاروان نذر آب ۲» متشکل از افرادی انسان دوست قدم در روستاهای محروم نهبندان گذاشته‌اند تا ارائه خدمات درمانی پرتوهای گرمابخش امید را بر قلوب مردمان این روستا بتاباند. برای تماشای این همدلی‌ها کیلومترها مسیر را طی می‌کنیم. 


خوشامدگویی روستاییان

کودکان با گام‌هایی شادمانه این سو و آن سو می‌روند. عده‌ای گرد هم آمده و با دست‌های کودکانه‌شان برای امام حسین(ع) سینه می‌زنند. آن سو‌تر هم جوانان و نوجوانان روستا با حداقل داشته‌هایشان ایستگاه صلواتی برپا کرده‌اند و مهمانان را با شربتی سرد و گوارا پذیرایی می‌کنند. به سراغ هر کدام که می‌روی در سلام و احوالپرسی پیش‌دستی می‌کنند. گویی حضورمان را قدم خیری برای آبادی روستا می‌دانند و پی در پی دعاهایی از جنس عشق و مروت را نثار می‌کنند. اینجا «چاه عباس اردنی» از توابع شهرستان نهبندان است. جایی که ۱۵۰۰ خانوار دارد اما مردمانش از سال‌ها پیش در سایه فقر، رنج خشکسالی را به دل می‌خرند. 

کاروان نذر آب ۲ در گوشه‌ای از روستا و در ساختمانی مستقر شده و امیدی تازه را برای روستاییان به ارمغان آورده است. ورودی ساختمان شماره‌هایی را طلب می‌کنند. گویی باید قبل از ورود برای دکتر مربوطه نوبت گرفته باشی. اتاق به اتاق را یک تخصص از رشته‌های پزشکی مستقر شده و به ارائه خدمات درمانی پرداخته‌اند. مامایی، گوش، حلق و بینی، چشم‌پزشکی، دندان‌پزشکی، پزشک عمومی و… تنها گوشه‌ای از خدمات این کاروان است. 


تا آخر عمر دعاگوی خیرین هستیم

چهره‌اش در میان محاسن سفیدرنگش پنهان شده است. پارچه‌ای آبی‌رنگ بر سر بسته و کاغذ به دست بر روی صندلی به انتظار نشسته است. بعد از سلام و خوشامدگویی خودش را «علی اردنی» معرفی می‌کند و می‌گوید: دیابت دارم و هزینه‌ای برای درمان ندارم. وی با بیان این‌که برای هر بار مراجعه به دکتر ۱۰۰ هزار تومان هزینه می‌کند، می‌افزاید: این کاروان از 2 روز گذشته در روستا مستقر شده و به درد مردم گوش می‌دهند. این پیرمرد روستایی با بیان این‌که دارو و درمان توسط این افراد کاملا رایگان است، می‌گوید: تا آخر عمر دعاگوی این افراد و تمام خیرین هستم. 

خانمی بلندقامت در کنارمان می‌ایستد و با لبخندی زیبا به گفته‌هایمان گوش می‌دهد. نگاهم را به طرفش می‌چرخانم. هنوز سوالی نپرسیده‌ام، خود شروع می‌کند: «برای متخصص زنان آمده‌ام. اگرچه سونوگرافی ندارد اما چک کردن زنان باردار که شاید از ابتدای بارداری به پزشکی مراجعه نکرده‌اند، خیلی خوب است». چادرش را مرتب می‌کند و می‌افزاید: برای رفتن به دکتر باید بیش از ۷۵ کیلومتر تا نهبندان را طی کنیم که بسیاری از مردم وسیله‌ای برای رفت‌و‌آمد ندارند. این خانم روستایی که زهرا نام دارد با بیان این‌که حضور این افراد امیدی برای روستاییان است، ادامه می‌دهد: مردم روستا انسان‌های شریفی بوده و حتی کوچک‌ترین خدمت‌ها را فراموش نمی‌کنند. 


خدمت به مردم 

یکی از افراد کاروان داوطلب نذر آب ۲ با اشاره به اهدافش می‌گوید: بنا به روایات خدمت به مردم بالاترین عبادت‌هاست. «غلامرضایی» با بیان این‌که رفع هر گره از کار مردم، باعث باز شدن گره‌های زیادی از مشکلات زندگی می‌شود، می‌افزاید: هر دعای خیر از این روستاییان ذخیره‌ای برای آخرتمان است. وی با بیان این‌که از 2 روز گذشته برای خدمت به مردم وارد این استان شده‌ایم، می‌گوید: امیدواریم بتوانیم خدماتی در شأن و شایسته مردم عزیز این روستا ارائه دهیم. متخصص مامایی و زایمان هم در این خصوص بیان می‌کند: از زمان حضورم در روستا، افراد زیادی را ویزیت کرده‌ام. «ناهید قنبرزاده» با بیان این‌که ارائه تمامی خدمات در این کاروان رایگان است، می‌افزاید: خدمت به محرومان از بهترین خاطره‌های زندگی‌ام خواهد بود. 


بهره‌مندی ۵ هزار نفر از خدمات کاروان

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به کاروان نذر آب ۲ در نهبندان بیان می‌کند: در روستاهای نهبندان قریب به ۱۱ هزار نفر از خدمات هلال احمر بهره‌‌مند شدند. «محمود رضا آبسالان» با بیان این‌که 5 هزار نفر خدمات درمانی و توانبخشی را دریافت کردند، می‌افزاید: همچنین بیش از هزار و ۱۰۰ نفر خدمات دندان‌پزشکی دریافت کردند. وی با بیان این‌که بخش اعظم مراجعین از اتباع افغانستان بودند، می‌گوید: ۱۱ نفر توسط چشم‌پزشک در بیمارستان ولیعصر عمل شده‌اند. آبسالان با بیان این‌که ۵۰ میلیون تومان دارو به این مناطق آورده‌ایم، اظهار می‌کند: در کنار این داروها، برخی از داروهای مورد نیاز را از نهبندان و برخی از زاهدان تهیه کرده‌ایم. 

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی بیان می‌کند: بیشترین مراجعه‌کنندگان در بحث عفونی، تب، دندان، داخلی، دیابت و بیماری‌های مفصلی بوده‌اند. وی با بیان این‌که ۹ نفر از افراد مراجعه‌کننده دارای سرطان‌های مختلف بودند، می‌افزاید: همچنین 5 نفر شکاف کام داشتند که مقرر شد برای درمان به خراسان رضوی اعزام شوند. آبسالان با اشاره به کمک خیرین به این کاروان بیان می‌کند: بیش از ۴۵ درصد خدمات ارائه شده توسط خیرین و مردم است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید