چهار شنبه 23 مرداد 1398
کد مطلب : 72235
+
-

ممنوعیت برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های فصلی

در استان
ممنوعیت برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های فصلی

مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد می‌گوید: برای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار هرگونه واگذاری معادن رودخانه‌ای( برداشت شن و ماسه ) در این استان ممنوع است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا بشیری» در شورای فنی استان با اشاره به بررسی گزارش سیلاب اوایل سال جاری که در دستور کار این شوراست از شناسایی ۱۳۰ نقطه بحرانی برای لایروبی رودخانه‌ها با اولویت مناطق مسکونی و دارای جمعیت بالا خبر داد.
وی ادامه داد: بنابر اعلام شرکت آب منطقه‌ای حدود ۲۱۰۰ کیلومتر رودخانه‌ فصلی در استان نیازمند مطالعه و ساماندهی است.

این مسئول گفت: براساس مصوبه شورای فنی مقرر شد اقدام‌های لازم توسط شرکت آب منطقه‌ای با همکاری دستگاه‌های ذیربط برای جلوگیری از تصرف حاشیه رودخانه‌ها و رفع خطرهای ناشی از سیلاب صورت گیرد.
بشیری با اشاره به نقش منفی زیست‌محیطی برداشت شن و ماسه و تخریب بستر و حریم رودخانه‌ها گفت: براساس مصوبه شورای فنی تاکید شد از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به هیچ وجه معدن رودخانه‌ای جدید واگذار نشود، مجوزهای موجود تمدید نشود و معادن رودخانه‌ای با معادن کوهی جایگزین شود.
مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی یزد با اشاره به گزارش شهرداری یزد درخصوص دفع روان‌آب از سطح شهر ادامه داد: از سال ۹۲ طرح دفع روان‌آب در دستور کار شهرداری قرار گرفت و مطالعات فاز صفر و یک آن انجام شد اما روند کار به دلیل هزینه‌های زیاد و کمبود بودجه متوقف شده است.

بشیری خاطرنشان کرد: در این زمینه مقرر شد قبل از شهریورماه امسال با شناسایی نقاط بحرانی که قبلا صورت گرفته است، اقدام‌های لازم برای رفع این مشکل انجام شود.
وی افزود: مسیل رودخانه مرکزی شهر یزد برای جمع‌آوری روان‌آب‌های اصلی شهر در دستور کار شهرداری قرار دارد، اقدام‌های لازم در این زمینه در حال اجراست و ۴۰۰ متر اولیه این رودخانه به اتمام رسیده است.
 در این نشست همچنین مقرر شد توسط شرکت آب منطقه‌ای با همکاری دفتر فنی استانداری، راه‌های قانونی آزادسازی مسیر رودخانه شهر بررسی و نتیجه به دبیرخانه شورای فنی استان منعکس شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید