• چهار شنبه 2 مهر 1399
  • الأرْبِعَاء 5 صفر 1442
  • 2020 Sep 23
سه شنبه 8 مرداد 1398
کد مطلب : 69298
+
-

استادیوم وطنی در مرز آمادگی

همشهری از آمادگی باشگاه نساجی  و آماده‌سازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر برای بازی‌های لیگ نوزدهم گزارش می‌دهد

پرونده ویژه
استادیوم وطنی در مرز آمادگی

اشکان جهان‌آرای | ساری-خبرنگار


استادیوم پیر و قدیمی شهید وطنی قائمشهر یکی از 4 استادیومی است که از نظر فدراسیون فوتبال طبق الزامات در نظر گرفته شده، برای میزبانی مسابقات لیگ برتر در فصل نوزدهم شرایط لازم را نداشت و در صورت برطرف نشدن نواقص موجود، نساجی نمی‌تواند در این ورزشگاه دومین فصل حضورش را در لیگ برتر آغاز کند. ماه گذشته هیات رئیسه سازمان لیگ اعلام کرد که با تاکید شورای امنیت ملی مبنی بر رعایت همه نکات ایمنی در ورزشگاه‌ها به منظور جلوگیری از درگیری‌های بین تماشاگران، باید همه استادیوم‌های میزبان لیگ برتر به صندلی‌های شماره‌دار، دوربین‌های مداربسته، گیت ورودی و زیرساخت فروش الکترونیکی بلیت مجهز شوند. این پیش‌نیازها برای استادیوم وطنی که هنوز بخشی از بهسازی آن از فصل قبل باقی مانده بود، رسیدن به میزبان را دشوار می‌کرد.

 پیمانکار استادیوم وطنی پس از پایان فصل هجدهم ادامه اجرای پروژه بهسازی را آغاز کرد و اعلام شد که رختکن، میکسدزون، سرویس‌های بهداشتی و اتاق‌های کنترل و مجموعه زیر سکوها تا پیش از آغاز فصل نوزدهم تکمیل می‌شود. اما در نظر گرفتن الزامات جدید، مانند 3 ماه پیش از آغاز فصل هجدهم لیگ برتر، یک بار دیگر مسئولان شهرستان و استان را در تکاپوی انجام کاری فوری قرار داد. چند روز پیش به موازات اجرای پروژه بهسازی رختکن، راهروها، میکسدزون و سایر بخش‌ها، اجرای پیش‌نیازهای مد نظر برای لیگ نوزدهم نیز در استادیوم نساجی آغاز شد و به گفته مسئولان این ورزشگاه قطعا به لیگ نوزدهم می‌رسد. البته نکته امیدوارکننده برای مسئولان استان و پیمانکاران استادیوم وطنی به تعویق افتادن زمان آغاز لیگ برتر است که باعث شده با خیال راحت‌تری اجرای پروژه بهسازی ورزشگاه انجام شود.


استادیوم به لیگ می‌رسد

رئیس هیات فوتبال قائمشهر با اشاره به رساندن استادیوم وطنی به فصل قبل مسابقات لیگ برتر در زمانی کوتاه گفت: خوشبختانه همه مسئولان پای کار آمده‌اند و مانند سال گذشته که استادیوم قدیمی نساجی بهسازی شد، این روزها هم این استادیوم با سرعت در حال رسیدن به استانداردهای مد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیاست.«رضا درویشی» اظهار کرد: از بین الزاماتی که هیات رئیسه سازمان لیگ برای ورزشگاه‌های میزبان مسابقات لیگ نوزدهم در نظر گرفت، نصب صندلی‌ها و شماره‌گذاری، نصب گیت ورودی، نصب دوربین‌های داخل ورزشگاه و ایجاد زیرساخت فروش اینترنتی بلیت اهمیت ویژه‌ای داشته و مورد تاکید است. خوشبختانه با حمایت‌های استاندار و مدیر کل ورزش و جوانان این اقدامات در حال انجام است.وی افزود: به هواداران نساجی اطمینان می‌دهیم که ایجاد تمام زیرساخت‌های مورد نیاز برای میزبانی از لیگ نوزدهم و اتاق‌های استادیوم وطنی شامل رختکن‌ها، اتاق داوران، محل استقرار خبرنگاران و راهروها به آغاز فصل خواهد رسید و نگرانی بابت این موضوع نداشته باشند.


فرسودگی استادیوم

قرار گرفتن استادیوم وطنی در مرکز شهر و قدیمی بودن آن سبب می‌شود که بخشی از الزامات مد نظر برای میزبانی در فصل نوزدهم قابلیت اجرایی نداشته باشد. این استادیوم نزدیک به 70 سال قدمت دارد و به مرور زمان با رشد شهر دور تا دور آن را ساختمان‌ها گرفته‌اند و همین موضوع سبب شده که امکان تعبیه خروجی‌ها طبق استانداردهای AFC وجود نداشته باشد. نایب رئیس هیات فوتبال مازندران در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که امکان ایجاد 8 خروجی در استادیوم وطنی وجود ندارد، گفت: برخی معیارها را نمی‌توان به دلیل شرایط خاص این ورزشگاه اجرا کرد. وطنی یک ورزشگاه قدیمی است. اگر بخواهیم چند خروجی در ضلع‌های مختلف آن داشته باشیم باید ساختمان‌های اطراف تملک شوند ولی چنین امکانی وجود ندارد، به همین دلیل راه دیگری نداریم.

«هادی خلردی» اظهار کرد: استادیوم وطنی 2 خروجی داشت که برای افزایش این تعداد با همکاری شهرداری قائمشهر، پس از تخریب دیوار ضلع جنوبی ورزشگاه، یک خروجی دیگر نیز افزوده شد. هرچند که تعداد خروجی‌ها با استانداردهای مد نظر فاصله دارد، اما تماشاگران در این ورزشگاه طی سال‌های اخیر از همان 2 خروجی نیز بدون هیچ مشکل و حادثه‌ای خارج می‌شدند و حالا با اضافه شدن یک خروجی دیگر قطعا تردد آنها روان‌تر از قبل می‌شود. وی بیان کرد: اگر ورزشگاه جدید باشد، می‌توان این معیارها را از ابتدا در نظر گرفت. برای مثال استادیوم شهدای ساری چنین قابلیتی دارد، اما در استادیوم شهید متقی ساری که 2 خروجی برای آن تعبیه شده نیز مانند استادیوم شهید وطنی چنین امکانی وجود ندارد.نایب رئیس هیات فوتبال مازندران با بیان این‌که خروجی سوم استادیوم وطنی آماده شده و قابل بهره‌برداری است، درباره گیت‌های ورودی ورزشگاه گفت: قرارداد نصب گیت‌ها منعقد شده و به زودی نصبشان آغاز می‌شود.پیشرفت فیزیکی دیگر زیرساخت‌های استادیوم شامل رختکن، سرویس بهداشتی، نصب کمدها و کفپوش‌ نیز از 97 درصد عبور کرده و رو به پایان است.


نصب صندلی‌ها و دوربین‌ها

این مسئول با اشاره به برگزاری چندین جلسه با حضور استاندار، مدیر کل ورزش و جوانان و مسئولان اجرایی بهسازی استادیوم وطنی بیان کرد: پیمانکار در حال نصب صندلی‌های شماره‌دار است. همزمان با آماده‌سازی اتاق کنترل، نصب دوربین‌های مداربسته هم آغاز شد و تا پیش از فصل به پایان می‌رسد.نایب رئیس هیات فوتبال مازندران با تاکید بر این‌که استادیوم وطنی تحت هر شرایطی به نخستین بازی فصل نوزدهم می‌رسد، گفت: پارسال با حمایت مسئولان استان و فدراسیون فوتبال در سخت‌ترین شرایط توانستیم این استادیوم را آماده کنیم و بهترین میزبان رقابت‌های لیگ هجدهم نیز نساجی معرفی شد. 

وی ادامه داد: امسال هم به طور جدی در حال انجام کارها هستیم و اطمینان می‌دهیم که استادیوم وطنی با چهره‌ای متفاوت و به روز به استقبال لیگ نوزدهم می‌رود. خلردی با اشاره به اهمیت پوشش مناسب تصویری رقابت‌ها و نقش جایگاه دوربین و گزارشگر در این زمینه اظهار کرد: با حضور کارشناسان صدا و سیمای مرکز مازندران جانمایی برای استقرار دوربین و گزارشگر انجام شده است.


نیاز به مشارکت مدیریت باشگاه

یکی از الزامات سازمان لیگ برای فصل پیش رو فروش اینترنتی بلیت است که باید زیرساخت آن در استادیوم وطنی قائمشهر نیز فراهم شود. به گفته خلردی، قرارداد برای فروش اینترنتی بلیت و ایجاد زیرساخت‌ها منعقد شده، اما این بخش از کار در اختیار خود باشگاه است و باید توسط مدیران باشگاه پیگیری شود. وی بیان کرد: مسئولان استان در استانداری، سازمان مدیریت برنامه‌ریزی، اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال و نهادهای شهرستان قائمشهر دست به دست هم داده‌اند تا تمام پیش‌نیازهای این استادیوم فراهم شود. انتظار می‌رود که مدیریت باشگاه نیز در این زمینه همکاری و مشارکت داشته باشد.این مسئول ادامه داد: مدیریت باشگاه چه در دوره قبل و چه در دوره کنونی اقدامی برای بهسازی و به‌روزرسانی ورزشگاه انجام نداده و مشارکتی نداشته و همه را بخش دولتی انجام داده است، اما اجرای سیستم فروش اینترنتی بلیت با توجه به این‌که بخش مهمی از درآمد آن نصیب باشگاه می‌شود باید توسط خود باشگاه انجام شود.

استادیوم شهید وطنی به دلیل قرار داشتن در مرکز شهر شرایط خاصی دارد و قدمت بالا این شرایط را خاص‌تر می‌کند. این استادیوم یکی از قدیمی‌ترین ورزشگاه‌های ایران به شمار می‌آید. سال 1320 روس‌ها زمینی که این استادیوم در آن ساخته شده بود را در اختیار گرفتند و کنار آن پادگان ساختند و اوقات فراغت خود را در این زمین با فوتبال می‌گذراندند.


دستاورد صعود

پارسال چند ساعت بعد از قطعی شدن صعود نساجی به لیگ برتر، بهسازی و تجهیز ورزشگاه برای میزبانی از مسابقات لیگ برتر به مهم‌ترین دغدغه‌ هواداران نساجی و مسئولان ارشد استان تبدیل شد. حدود 3 ماه زمان وجود داشت تا استادیوم به حداقل‌های ممکن برای میزبانی از مسابقات لیگ هجدهم برسد و با اجرای فشرده کار و به کار گرفتن چند پیمانکار ورزشگاه به لیگ نوزدهم رسید. چند روز مانده به آغاز لیگ برتر فرماندار وقت قائمشهر دفتر کار خود را به کانکس مستقر در استادیوم وطنی انتقال داد تا سرعت اجرای پروژه بیشتر شود. 

یکی از دستاوردهای صعود نساجی به لیگ برتر طی یک سال اخیر، تغییر چهره و به روز شدن استادیوم قدیمی وطنی است. به گفته معاون عمرانی استاندار مازندران تاکنون برای بهسازی این استادیوم حدود 12 میلیارد تومان توسط دولت هزینه شده و زیرساخت‌های ورزشگاه نیز اکنون در حد یک استادیوم به روز و مجهز آماده برگزاری رقابت‌های لیگ برتر است. «مهدی رازجویان» اظهار کرد: مراحل بهسازی استادیوم وطنی به پایان نزدیک شده و با نصب 2 نورافکن دیگر در استادیوم، امسال کیفیت نور و همچنین کیفیت تصاویر تلویزیونی هنگام پخش بازی‌های خانگی نساجی هم افزایش می‌یابد. ورزشگاه تمام و کمال برای برگزاری رقابت‌های لیگ برتر مطابق با استانداردهای مد نظر سازمان لیگ آماده می‌شود.

گزارش 
 

مهاجری: فشارها روی نساجی  زیاد استمریم سرخوش | همشهری-خبرنگار 


نساجی مازندران فصل گذشته را در فراز و فرود عجیبی سپری کرد. آنها بعد از سال‌ها تلاش سرانجام از رقابت‌های لیگ دسته اول به فصل هجدهم لیگ برتر رسیدند تا هم این تیم و هم استان مازندران برای نخستین بار صاحب یک سهمیه در لیگ برتر باشد. در حالی که انتظار می‌رفت لیگ برتری شدن نساجی سلام قائمشهر به روزهای خوش در فوتبال باشد، اما این لیگ برتری شدن همراه با آغاز حواشی مهم و بزرگ برای سرخ‌پوشان قائمشهری شد و پس از گذشت یک سال همچنان ادامه دارد. مشکلاتی که در پایان فصل گذشته جایگاهی بهتر از دهمی را نصیب «مجید جلالی» (پس از جدایی «جواد نکونام») و بازیکنانش نکرد. 

شرایط نساجی در فصل پیش آنقدر بد بود که مدیرعامل این باشگاه هم استعفا داد و نکونام سرمربی این تیم هم پس از آن تصمیم به جدایی گرفت. هر چند تلاش‌های زیادی برای برگشت او صورت گرفت اما در نهایت جلالی هدایت تیم را برعهده گرفت و فصل ناکامی را با این تیم پشت سرگذاشت. قرار بود این تیم در فصل جدید از همان روزهای آغازین تعیین تکلیف شود، اما همچنان وضعیت مالکیت نساجی مشخص نیست و حتی احتمال دارد و شنیده می‌شود که این باشگاه شاید از مالک جدید و حتی مالک قدیمی هم گرفته شود.


انتقال نساجی قانونی نیست 

سرخپوشان قائمشهری که هوادارانشان تعصب خاصی روی تیم دارند، این روزها تمریناتشان را با «محمدرضا مهاجری» سرمربی فصل پیش ماشین‌سازی انجام می‌دهند و به نظر می‌رسد از نظر فنی شرایط خوبی بر این تیم حکمفرما باشد. حسن جعفری، رضا دهقانی، رضا علیاری، مجتبی بیژن، مجتبی رمضانی، محمد قاضی، مهرداد کفشگری و میلاد سرلک به ترکیب مهاجری اضافه شده‌اند و فرشاد فرجی، جورجی وولسیانی، احمد عبدالله‌زاده، علی‌اصغر عاشوری، محمد آبشک و مهرداد عبدی هم خروجی‌های نساجی لقب گرفته‌اند؛ ترکیبی که به نظر قابل قبول می‌رسد و دست مهاجری را برای چیدن ترکیب تیمش و کسب موفقیت در نساجی باز می‌گذارد.

 هر چند مهاجری نشان داده در هر تیمی که حضور داشته باشد، سخت می‌بازد اما به راحتی نتیجه نمی‌گیرد. با وجود آرامش فنی که در اردوی تدارکاتی نساجی در تهران حکمفرماست، اما این تیم در زمینه مالکیت هنوز مشکلاتی دارد. در حالی که 4 هفته قبل «فرهاد صنیعی‌فر» مالک قبلی، نساجی را به «محمد اژدری» فروخت اما پاس نشدن چک‌های اژدری آغاز یک جنگ مدیریتی بین 2 مالک قدیم و جدید این تیم بود. در میان اعتراض صنیعی‌فر به پاس نشدن چک‌های اژدری،‌ مالک جدید هم اعلام کرد بدهی‌های باشگاه بیش از مبلغ اعلام شده بوده و در صورتی که مشکل بدهی‌ها حل شود، چک‌های جدید پاس خواهند شد.

 البته پس از کشمکش‌های فراوان، بالاخره اواخر هفته گذشته در جلسه صنیعی‌فر و حدادیان 2 مالک قبلی باشگاه و معاون سیاسی استاندار و مسئولان دیگر مقرر شد با نظارت هیات فوتبال مازندران، واگذاری مالکیت این باشگاه قدیمی انجام شود. قرار است مالک جدید نساجی با گذاشتن مبلغی برای پرداخت بدهی‌ها نزد هیات فوتبال مازندران به ریاست «غلامرضا بهروان» بماند تا با نظارت هیات این مرحله سپری شود. با توجه به جلسه نساجی رسما به مالک جدیدش اژدری رسید و این خبر خوبی برای بازیکنان و کادر فنی تیم و همچنین هواداران است که در هفته‌های اخیر به دلیل کمبودها و بلاتکلیفی با مشکلاتی روبه‌رو بودند. 


بدهی‌ها؛ مهم‌ترین مساله نساجی 

مساله مهم این روزهای نساجی بدهی‌های این باشگاه است که از سال‌ها پیش تا‌کنون باقی مانده و به آن افزوده شده است. همین بدهی‌ها در حال حاضر محل اختلاف مالکان پیشین و مالک جدید باشگاه شده؛ بدهی‌هایی که طبق قوانین در نظر گرفته شده برای باشگاه‌های بدهکار، حتی واگذاری باشگاه نساجی به مالک جدید را نیز نقض می‌کند، زیرا بر اساس مصوبه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال انتقال یک باشگاه از فردی به فرد یا از شهری به شهر دیگر پیش از تسویه کامل بدهی‌ها ممکن نخواهد بود. 

پس از فروش امتیاز نساجی کمیته تعیین وضعیت سازمان لیگ اعلام کرد که سهام باشگاه‌های بدهکار قابل فروش نیست و به نظر می‌رسد که حالا مالک جدید برای این‌که زیر بار بدهی‌های غیرشفاف نساجی نرود، پرداخت مبلغ را به زمان تسویه شدن بدهی‌ها موکول کرده است. با توجه به شرایط پیش آمده و مشخص نبودن وضعیت مالکیت این تیم به نظر نمی‌رسد تا تعیین تکلیف باشگاه، شرایط قرارداد برای بازیکنان جدید نساجی و حتی خود مهاجری هم به عنوان مربی جدید این تیم اعتبار چندانی داشته باشد و بازیکنان جدید می‌توانند در چنین بلبشوی مدیریتی به راحتی قید حضور در نساجی را بزنند. 

اکنون حال و هوای این روزهای نساجی پس از جلسه مدیران فعلی و سابق این تیم و قول مسئولان برای رفع مشکلات بهتر شده و قرار است با واگذاری قطعی این باشگاه به اژدری، نساجی فصل خوبی را در لیگ نوزدهم آغاز کند. 


رفع مشکلات؛ نیاز نساجی‌چی‌ها 

«فرهاد کوچک‌زاده» سرپرست تیم نساجی مازندران با انتقاد از شرایط موجود تیم عنوان می‌کند:‌ مشکل پیش‌آمده در قرارداد مدیران باشگاه یا باید با کدخدامنشی مسئولان استانی حل شود یا در مراجع قضایی. روند پیگیری قانونی شاید تا 2 سال هم به‌ طول بینجامد و نساجی نمی‌تواند معطل این مراحل زمان‌بر بماند. در چنین شرایطی چشم هواداران این باشگاه به درایت مسئولان استانی است. با بدهی‌هایی که نساجی دارد، کمتر خریداری به سراغ خرید آن خواهد آمد. اگر در این شرایط نساجی خریداری دارد که تنها خواهان مشخص شدن وضعیت بدهی‌های قبلی این تیم است، مدیران برای رفع مشکلات و موانع از مالک جدید این تیم حمایت کنند. 


انگیزه بالای نساجی 

سرمربی نساجی مازندران می‌گوید: انگیزه تیم بسیار بالاست، افرادی مثل مهرداد کفشگری، حامد شیری و محمد عباس‌زاده با جدیت در حال تمرین هستند و فشارهای زیادی تحمل می‌کنند.«محمدرضا مهاجری»  درباره مشکلات مدیریتی این باشگاه عنوان می‌کند: باید هر چه زودتر این شرایط بهبود یابد تا تیم دغدغه‌ای نداشته باشد. بچه‌ها با جان و دل در حال تمرین هستند و چشمشان را روی مشکلات بسته‌اند. هواداران تا اینجای کار نباید نگران تیم باشند، هنوز مشکلات موجود بر روی مباحث فنی ما تاثیری نگذاشته، ولی اگر ادامه پیدا کند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود. 

وی درباره تعیین تکلیف محل برگزاری تمرینات نساجی بیان می‌کند: هواداران دوست دارند تمرینات تیمشان را از نزدیک ببینند و ما هم علاقه‌مند به برگزاری تمرینات در قائمشهر هستیم، اما برای این کار مهم‌تر از همه فراهم کردن زمینی با کیفیت است. نساجی تنها نماینده شمال کشور در لیگ برتر است و برای موفقیت این تیم در لیگ نوزدهم باید امکانات خوبی در اختیارش باشد. مهاجری درباره شرایط این تیم و جایگاهی که ممکن است در لیگ نوزدهم کسب کند ادامه می‌دهد: صحبت کردن از آینده کمی زود است. تلاش می‌کنیم تیم خوبی ببندیم تا طرفداران شاهد بازی‌های خوب نساجی در فصل جدید باشند. 


ایجاد حواشی برای نساجی 

«محمد اژدری» مالک جدید نساجی که این روزها به دلیل پاس نشدن چک‌هایش مشکلات زیادی با مالک قبلی این تیم دارد اظهار می‌کند:‌ کمتر از یک ‌ماه  است که باشگاه را تحویل گرفته‌ایم و در این مدت تمام تلاش‌ها برای اجرای کارها به نحو احسن بوده است. حواشی زیادی در این مدت برای ما ایجاد شد و انرژی فراوانی از ما گرفت ولی جدی پای کار ایستاده‌ایم و تلاش می‌کنیم امسال نساجی در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد. نساجی قدمتی ۶۰ ساله دارد، یعنی زمانی که ما نبودیم، این باشگاه تاسیس شده، نباید با حب و بغض‌ها و خودخواهی‌ها نساجی بازیچه و به احساسات مردم بی‌احترامی شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید