• پنج شنبه 16 مرداد 1399
  • الْخَمِيس 16 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 06
شنبه 5 مرداد 1398
کد مطلب : 68398
+
-

سنگ‌ زیر پای معلولان

اختصاص نیافتن سهم ۳ درصدی استخدام معلولان در اداره‌ها  و نبود زیرساخت‌های مبلمان شهری از مشکلات معلولان سیستان و بلوچستان است

گزارش
سنگ‌ زیر پای معلولان

 به گفته مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان ۴۵ هزار معلول در استان شناسایی شده‌اند که هنوز از بسیاری امکانات رفاهی بی‌بهره هستند. 

معلولان استان نه‌تنها از امکاناتی مانند مبلمان شهری مناسبی که برای آن‌ها طراحی شده باشد بی‌نصیب‌اند، در یافتن شغل نیز مشکل دارند. 

به گزارش همشهری، یکی از معلولان زاهدانی گفت: نبود مبلمان شهری مناسب ویژه معلولان در زاهدان معضل بزرگی برای ما شده است. به طوری که مجبور هستم برای کوچک‌ترین کاری نیازمند دیگران باشم. ساختمان اداره‌های مختلف زاهدان و همچنین پیاده‌رو‌ها و حتی وسایل نقلیه عمومی به هیچ عنوان مناسب معلولان نیست و اصلاً در طراحی آن‌ها به معلولان فکر نشده است. 

 «علی ریگی» افزود: مگر نباید فضا و مبلمان شهری طوری طراحی شود که مناسب همه افراد جامعه باشد؟ در هر صورت ما نیز بخشی از این جامعه هستیم و توجه به نیازهای ما نیز ضرورت دارد. حتی برای اشتغال نیز انتخابی نداریم. با این همه ما نیز می‌توانیم با توجه به ظرفیت‌های خود در اداره‌ها مشغول به کار شویم. 

یکی دیگر از معلولان خاش گفت: مبلمان شهری خاش برای تردد معلولان مناسب نیست. ما دسترسی مناسبی به خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و به ویژه تفریحی و ورزشی نداریم. میزان مستمری دریافتی ما با توجه به هزینه‌های بالای توان‌بخشی ناچیز است. خرید وسایل کمک‌توان‌بخشی مانند ویلچر، عصا، واکر و هزینه‌های درمان معلولان نیاز به حمایت بیشتری دارد. ضمن این که بیشتر معلولان اشتغال مناسبی هم ندارند. 

 «حمد بهرام‌زهی» افزود: اگرچه قانون تأکید بر شمولیت بیمه‌ای خدمات توان‌بخشی مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی دارد، این قانون به درستی رعایت نمی‌شود. این موضوع سبب می‌شود در این شرایط اقتصادی از پس هزینه‌های درمانی و توان‌بخشی خود برنیاییم. تنها بیمه معلولان بیمه سلامت پایه است که بیمارستان‌های دولتی این بیمه را برای عمل‌های جراحی مثل زخم بستر قبول نمی‌کنند و هزینه بیمارستان‌های خصوصی نیز بسیار زیاد است. 


ضرورت راه‌اندازی آموزشگاه تعلیم رانندگی ویژه معلولان

عضو هیات مدیره جامعه معلولان سیستان و بلوچستان خواستار راه‌اندازی آموزشگاه تعلیم رانندگی ویژه معلولان در مراکز پرجمعیت استان، تجهیز امکانات فیزیوتراپی‌های مستقر در بهزیستی‌های استان، توزیع به موقع لوازم بهداشتی، مناسب‌سازی محیط اداره‌ها و پرداخت به موقع حق درمان معلولان استان شد. 

 «ابراهیم خاشی» افزود: عدم تعریف قانون صریح برای حمایت از معلولان سبب شده این افراد با مشکلات زیادی مواجه باشند. 

وی افزود: جامعه کنونی باورهای لازم در خصوص کارایی و توانمندی‌های بالقوه معلولان را ندارد که همین امر سبب شده نوعی آشفتگی فکری و نگرشی نسبت به جایگاه معلولان ایجاد شود‌. 


سهمیه استخدامی 

خاشی با بیان این که سازمان‌ها و ارگان‌های کشور آن طور که باید ۳ درصد از سهمیه استخدامی خود را به معلولان اختصاص نداده‌اند، گفت: طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، سازمان‌ها و ارگان‌های کشور موظف‌اند ۳ درصد از سهمیه استخدامی خود را به معلولان اختصاص دهند که این قانون به فراموشی سپرده شده است. 

این معلول با اشاره به نبود سازمانی مقتدر برای حمایت از معلولان در کشور افزود: سازمان دولتی‌ای که قانون، وظیفه حمایت از معلولان را به آن محول کرده بهزیستی است؛ ام