• پنج شنبه 1 اسفند 1398
  • الْخَمِيس 25 جمادی الثانی 1441
  • 2020 Feb 20
چهار شنبه 2 مرداد 1398
کد مطلب : 68185
+
-

آغاز اجرای طرح مسیل شهر یزد

معاون امور زیربنایی و حمل‌و‌نقل شهری شهردار یزد یکی از تاکیدهای شهرداری را جلوگیری از ساخت‌و‌ساز در بستر مسیل‌ها و حریم رودخانه‌ها عنوان کرد و از آغاز عملیات اجرای طرح مسیل شهر یزد خبرداد. به گزارش مهر، «محمود دهقان» در جمع خبرنگاران افزود: شهرداری یزد تاکید دارد نسبت به ساماندهی عوامل خسارت‌آفرین سیل مانند ساخت و ساز در بستر طغیانی روخانه و حریم و مسیل، یکبار برای همیشه اقدام کند. معاون شهردار یزد خاطرنشان کرد: شهرداری در کنار مردم است تا با تعامل و مشارکت به صورت هماهنگ و یکپارچه، بتوان چالش‌های سیل را به یک فرصت سازندگی و پیشرفت تبدیل شود. 

دهقان احیای مسیر رودخانه یزد را یکی از وظایف مهم مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: باید با کمک شهرداری و دستگاه‌های دولتی مسیر رودخانه یزد پاک‌سازی، تخلیه و از آن رفع تعرض شود تا حداقل بخشی از این مسیل تاریخی که می‌تواند سیلاب یزد را مدیریت کند، دوباره کارایی پیدا کند. وی با بیان این‌که شهرهای تاریخی ما در برابر پدیده‌های مخرب طبیعی به نحوی طراحی‌شده بودند که در مواقع بحران کمترین آسیب متوجه شهر باشد، گفت: برای مثال در شهر یزد نیز برای دفع خطر سیلاب‌ها مسیر رودخانه اصلی شهر یزد (مسیل) طراحی‌شده که سیلاب‌ها و طغیان‌های فصلی در داخل آن هدایت ‌شده و حجم این مسیر نسبت به شهر تاریخی یک حجم تعریف‌شده‌ای بود که تقریباً شهر را در برابر سیلاب محافظت می‌کرد. 

معاون امور زیربنایی و حمل‌و‌نقل شهری شهرداری یزد افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته علی‌رغم توسعه شهر این مسیل توسعه پیدا نکرده و برعکس توسط برخی دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی مسدود یا حریم آن مورد تعرض واقع‌شده و امروز بخش قابل‌توجهی از این مسیل مسدود شده و نگرانی جدی را به وجود آورده است. دهقان اضافه کرد: شهرهای کنونی در کشور بی‌پناهند و آمادگی مقابله با بحران‌ها را ندارند، این شهرها در حالت عادی هم در بحرانند چه برسد به زمانی که رخدادی طبیعی نیز مزید بر علت شود. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن، شهرداری به دنبال این است که در صورت احیای این مسیل، طرح ساماندهی و بازپیرایی آن را به‌عنوان جاده سلامت، مسیر پیاده و دوچرخه اجرا کند چراکه در عموم مواقع سال این مسیر قابلیت استفاده این‌چنینی را دارد. در مرحله بعد ساماندهی و طراحی بازپیرایی آن صورت گرفته تا برای عموم مورد استفاده قرار گیرد. 

معاون امور زیربنایی و حمل‌و‌نقل شهری شهردار یزد با تاکید بر اهمیت اجرای این طرح گفت: با توجه به بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر، جلسات متعددی در خصوص رفع خطر سیلاب تشکیل شد و در نهایت با پیگیری‌های ستاد مدیریت بحران استانداری یزد، احیای مسیل‌های موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت که طراحی پروژه توسط معاونت شهرسازی و معماری انجام و معاونت امور زیربنایی و حمل‌و‌نقل نیز مجری طرح شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید