• سه شنبه 13 خرداد 1399
  • الثُّلاثَاء 10 شوال 1441
  • 2020 Jun 02
یکشنبه 9 تیر 1398
کد مطلب : 62502
+
-

آبی به سوی تالاب گاوخونی نمی‎رود

در استان اصفهان
آبی به سوی تالاب گاوخونی نمی‎رود

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌ زیست استان اصفهان گفت: مطابق با ضوابط قانونی پس از آب شرب، حقابه زیست‌محیطی جزو خطوط قرمز آبی زاینده‌رود محسوب می‌شده چراکه محیط ‌زیست رکن توسعه است، برای همین از اولویت دوم برخوردار است اما متاسفانه در عمل، حقابه زیست‌محیطی پرداخته نشده است. «حسین اکبری» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حقابه زیست‌محیطی، ۱۷۶ میلیون متر مکعب آب در سال است و این در حالی است که آب رها شده تاکنون به تالاب نرسیده و آن درصدی هم که به سوی تالاب حرکت کرده در میانه راه برداشت شده است.

وی افزود: در ۶۰ تا ۷۰ کیلومتری تالاب برداشت‌های آب اجازه نمی‌دهد آبی به سوی تالاب حرکت کند و مقدار ناچیزی آب به تالاب رسیده که کمتر از یک متر مکعب آب بر ثانیه است.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان اصفهان ادامه داد: هر بار که با کم‌آبی مواجه بوده‌ایم روی حقابه زیست‌محیطی و آب تالاب گاوخونی خط قرمز کشیده شده است.

اکبری اضافه کرد: انتظار و عدالت این بود که حقابه‌های زیست‌محیطی زاینده‌رود به نسبت همه حقابه‌ها کم شود، ولی متاسفانه این‌گونه نشد و محیط‌ زیست همواره هنگام خشکسالی حقابه خود را از دست داده است. وی تصریح کرد: وزارت نیرو نیز شاید در سخن گفته باشد که حقابه محیط ‌زیست را در نظر گرفته، اما در عمل تاکنون برای تالاب آبی در نظر نگرفته و این در حالی است که رودخانه با تالاب تفاوت دارد هر چند که می‌توان آن را در قالب یک اکوسیستم دید.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط ‌زیست استان اصفهان گفت: وزارت نیرو حقابه تالاب را همان حرکت آب به سوی شرق می‌داند در صورتی که حقابه تالاب باید بعد از بند شاخ‌کنار در نظر گرفته شود.

اکبری در پاسخ به این سوال ‌که آیا مجوز حفر چاه عمیق در اطراف تالاب گاوخونی داده شده است یا خیر، گفت: مجوز چاه جدید داده نشده و این موضوع را نه‌تنها محیط زیست، بلکه آب منطقه‌ای اصفهان هم کنترل می‌کند. چاهی در شاخ‌کنار و در ۱۱ کیلومتری تالاب و ۳۰۰ متری رودخانه زاینده‌رود دارای مجوز است که محیط ‌زیست در حال بررسی‌های تکمیلی است تا ببیند این چاه بر تالاب اثر دارد یا خیر.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :