• پنج شنبه 19 تیر 1399
  • الْخَمِيس 18 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 09
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58795
+
-

کلات و سرخس زیر بار خسارت سیل

پرداخت خسارت ٢٠ میلیاردی به سرخس و بازسازی ٣٠٠ واحد مسکونی در کلات همچنان در مرحله انتظار است

گزارش
کلات و سرخس زیر بار خسارت سیل

جواد افتخاری | خراسان رضوی- خبرنگار:


 کلات و سرخس 2 شهرستانی بودند که در سیلاب‌های امسال در بین شهرستان‌های خراسان رضوی بیشترین خسارت‌ها را دیدند. کمبود امکانات در این نقاط حادثه‌خیز از دلایل افزایش بار خسارت‌ها بوده و این 2 شهرستان همچنان در بازسازی و جبران خسارت‌های واردشده، بلاتکلیف مانده‌اند. 


 ٨ میلیارد تومان خسارت سیل

 شهردار کلات به همشهری می‎گوید: تا پایان اردیبهشت‌ماه بالغ بر 7 تا 8 میلیارد تومان براثر سیلاب به زیرساخت‌های شهری کلات خسارت وارد شده و تنها یک میلیارد تومان مربوط به دیوار ساحلی است. 

«مسعود میراب» با اظهار تاسف از این‌که کلات از نظر امکانات بسیار در مضیقه است و کمبودهای فراوانی داریم، می‎افزاید: در زمان وقوع حوادث و شرایط بحرانی میزان کمک‌ها از مناطق مختلف هم در حدی که پاسخگوی مدیریت بحران باشد نیست.

وی با بیان این‌که مجبوریم با همین امکانات کم نه‌تنها شهر را مدیریت کنیم، بلکه به ادارات و سازمان‌های دیگر نیز کمک کنیم، اظهار می‎کند: به‌جای این‌که ادارات امکانات مورد نیاز خود را در مواقع بحرانی از مسئولان استانی بخواهند مدام از شهرداری انتظار دارند در صورتی که باید وضعیت معابر شهری را به حالت اولیه برگردانیم. 

شهردار کلات عنوان می‎کند: نمی‌توان انتظار داشت تجهیزات و ماشین‌آلات شهرداری را در اختیار ادارات دیگر قرار داد و کارهای خود شهرداری بماند، ولی اینگونه اقدامات برای مردم قابل توجیه نیست. 
وی با اعلام این‌که امکانات موجود حتی جوابگوی نیاز خود شهرداری هم نیست، می‌افزاید: برای خدمات‌رسانی بهتر به برخی دستگاه‌ها نیاز داریم، اما اصلا در منطقه وجود ندارد. میراب با بیان این‌که در سیلاب اخیر از استان درخواست کمک کردیم، اظهار می‎کند: از هفدهم فروردین‎ماه تاکنون کلات آرامش نداشته و مدام درگیر بارش‎های شدید باران و سیلاب بوده‌ایم. 

وی با اشاره به این‌که از 17 فروردین‎ماه تاکنون بیش از 8 تا 9 سیلاب در شهر کلات داشته‎ایم، می‎افزاید: در تمامی سیلاب‎ها به معابر شهری و زیرساخت‎ها خسارت‎های جدی وارد شده است. شهردار کلات می‎گوید:  برخی معابر به گونه‎ای هستند که با کوچک‌ترین بارندگی شاهد ورودسیلاب به داخل شهر هستیم و باید در این خصوص تدابیر لازم اتخاذ شود. 

وی عنوان می‎کند: اکنون به‌جد نیازمند کمپرسی، ماشین تخلیه فاضلاب، مینی لودر، تانکر آب برای شست‌وشوی معابر، بیل زنجیری و برخی ماشین‌آلات دیگر برای خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان هستیم. 
میراب با بیان این‌که امسال برای سومین سال است که به شهر کلات براثر سیلاب خسارت‌های جدی وارد می‌شود، اظهار می‎کند: در بیستم مرداد سال 96، 2 میلیارد تومان، 24 اردیبهشت سال گذشته 2 میلیارد و 500 میلیون تومان و امسال نیز در 24 فروردین‎ماه بیش از 3 میلیارد تومان براثر سیلاب خسارت به شهر کلات وارد شده است. 

وی می‎افزاید: بعد از هر سیلاب مسئولان کشوری و استانی به منطقه آمدند و برای جبران خسارت‎ها قول‎ها و وعده‌هایی دادند اما تاکنون حتی یک ریال به شهر کلات تخصیص نیافته است. شهردار کلات می‎گوید: حتی هزینه‎های جاری که مسئولان قول داده بودند تخصیص دهند تا شهر را به حالت عادی بازگردانیم محقق نشد و تاکنون در حد وعده باقی مانده است. 
وی با بیان این‌که شهرداری کلات کم‌درآمد بوده و برای جبران خسارت‎ها نمی‎دانیم از چه محلی باید تامین خسارت‎ کنیم، عنوان می‎کند: امیدواریم مسئولان استان و کشور توجه بیشتری به شهر کلات که بسیار سیل‌خیز است داشته باشند. 


بازسازی منازل مسکونی در انتظار اعتبار

در ادامه فرماندار سرخس با بیان این‌که متوسط بارندگی در این شهرستان 180 میلیمتر است، می‎گوید: از ابتدای سال زراعی 97 تاکنون میزان بارش به 337 میلیمتر رسیده و نسبت به دور زراعی سال قبل دو برابر شده است. 
«حسین غریب» با اشاره به این‌که این میزان بارش در دوره آماری بلندمدت بی‎سابقه است، می‌افزاید: فقط 24 فروردین‎ماه 70 میلیمتر بارندگی در شهرستان داشته‎ایم. وی با اعلام این‌که این بارش‎ها بعضأ خسارت‎هایی برجای گذاشته است، به طوری که در چند روستای صمدآباد، چاله‌زرد و حاجی‌مدد آبگرفتگی منازل و برخی دیگر‎ خسارت‎هایی داشته‌ایم، اظهار می‎کند: در بارندگی‎ها و سیلاب‎های 2 ماه گذشته به 379 واحد مسکونی خسارت وارد شد که حدود 300 واحد نیازمند نوسازی و بازسازی و 79 واحد دیگر نیازمند تعمیرات هستند. 
فرماندار سرخس با بیان این‌که به 4 هزار هکتار از اراضی دیم شهرستان خسارت وارد شده و چند واحد دامداری از بین رفته است، عنوان می‎کند: در این مدت 400 راس دام از بین رفت و 3 میلیارد تومان به راه‌های روستایی و فرعی شهرستان نیز خسارت وارد شد. 

وی همچنین با اشاره به این‌که براساس برآورد اولیه حدود 20 میلیارد تومان به تمامی بخش‎های مختلف شهرستان خسارت وارد شده است، می‎گوید: با وجود این‌که بازسازی منازل روستایی بر عهده استان است، اما به دلیل محدودیت‎های مالی از سوی استاندار تصمیم گرفته شد شهرستان‌هایی که درگیر سیلاب شدند فاز‌بندی شوند و در فاز اول برای بازسازی منازل خسارت‌دیده سهمیه‎ای به شهرستان‌های بردسکن، سرخس، کلات و برخی شهرهای دیگر داده شود. 

غریب می‎گوید: براساس اولویت‎ها و میزان خسارتی که به شهرستان سرخس وارد شده بود، 108 واحد را به استان اعلام کردیم که امیدواریم به‌زودی اعتبارات مورد نیاز تخصیص یابد. 
وی با اعلام این‌که برای بازسازی و ساخت منازل خسارت‌دیده منتظر ابلاغ اعتبارات مورد نیاز هستیم، ادامه می‎دهد: نقشه خطرپذیری شهرستان در حوزه‌های مختلف همانند سیلاب را تهیه کرده‎ایم. 


در مسیر خروج رواناب

فرماندار سرخس با بیان این‌که یکی از مشکلات شهرستان سرخس این است که همیشه میزبان ورودی سیلاب شهرستان مشهد و چناران هستیم، می‎گوید: مسیل بزرگی به نام کشف‌رود وجود دارد که از قوچان شروع شده و به سمت مرز ایران با ترکمنستان می‎رود و نهایتا وارد این کشور می‎شود. 

وی با اشاره به این‌که تمامی سیلاب‎های بینالود و هزارمسجد که وارد دشت قوچان و چناران می‎شوند، برای خروج از کشور باید از شهرستان سرخس گذر کنند، می‌افزاید: برخی مواقع حجم سیلاب بیش از 200 متر مکعب بر ثانیه بوده و این موجب شد چند پل از بین برود. 
غریب از حوضه آبریز سرخس به عنوان یکی از 6 حوضه آبریز کشور نام می‌برد و عنوان می‏کند: شهرستان سرخس بالغ بر 500 هزار رأس دام دارد و سالیانه میزبان 100 هزار دام عشایر است و این چرای بیش از حد مراتع موجب ضربه زدن به پوشش گیاهی شده است. 

وی با بیان این‌که از بین رفتن پوشش گیاهی عاملی برای راه افتادن رواناب و سیلاب شده است، می‎گوید: در این راستا سد شوریجه درحال احداث است و تاکنون 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. فرماندار سرخس اظهار می‎کند: اگر سد شوریجه با توجه به حجم اعتبارات و از محل اعتبارات ملی و با ظرفیت 250 میلیون متر مکعب تکمیل شود می‌توان سیلاب کشف‌رود را کنترل کرد.
وی با اعلام این‌که شهرستان سرخس به خاطر وجود شرکت‎های بزرگی که دارد در حوزه ماشین‌آلات با مشکل خاصی مواجه نیست، می‎افزاید: در سیلاب‎های اخیر با تدابیر اتخاذشده مقابله خوبی با سیلاب صورت گرفت و هیچ گونه تلفات انسانی نداشتیم. 

غریب ادامه می‎دهد: امسال برای اولین بار مصوب کردیم کارکنان ادارات هم گروه جهادی شوند که برای شروع کار فرمانداری، بخشداری، دهیاران و حتی پیمانکاران در قالب گروه‎های جهادی 50 تا 60 نفره برای کمک به روستاهای سیل‌زده اعزام شدند و این بسیار کمک کرد. همچنین در سیلاب فروردین‎ماه 200 تخته چادر توزیع و برای 15 روز وعده غذایی داده شد. 

غریب همچنین به وضعیت تصرفات مسیل‎ها اشاره می‏کند و می‎افزاید: خسارتی که به دلیل سیلاب وارد شد ناشی از این بود که در بالادست روستاها همانند روستای صمدآباد مردم در قالب دیمه‌کاری اقدام به تخریب مراتع کرده بودند و از سویی بارندگی شدید موجب وارد شدن خسارت‎هایی شد. وی با بیان این‌که در روستای چاله زرد مسیل روستا جایی که باید آب باران و سیلاب‎ها عبور کند در سالیان متمادی به خاطر وجود شن‎های روان پر شده بود، عنوان می‎کند: بندهای خاکی دست‌سازی که مردم ساخته بودند در سیلاب اخیر تخریب شده و به سمت روستا آمده و این موجب تشدید سیلاب شده بود. 

فرماندار سرخس عنوان می‎کند: امیدواریم هرچه زودتر اعتبارات بازسازی به شهرستان تخصیص یابد تا بتوانیم هر چه زودتر بستر مناسب را برای زندگی ایمن روستاییان فراهم کنیم. وی در پایان ابراز امیدواری می‎کند هر چه زودتر سد شوریجه تکمیل شود تا بتوانیم بهره‌وری مناسبی از رواناب‌ها داشته باشیم و با کمک مردم و بهره‌برداران در روستاها  جلو تخریب عرصه‎های ملی و مراتع را  بگیریم.

این خبر را به اشتراک بگذارید