• دو شنبه 18 فروردین 1399
  • الإثْنَيْن 12 شعبان 1441
  • 2020 Apr 06
دو شنبه 2 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 53069
+
-

با حکم فرمانده معظم کل قوا؛

سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد

سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در حکمی با سپاس از خدمات باارزش و ماندگار سردار سرلشکر پاسدار جعفری در فرماندهی سپاه، سردار حسین سلامی را با اعطای درجه سرلشکری به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در حکم جداگانه‌ای سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری را به مسئولیت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله الاعظم اروحنا فداه منصوب کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری متن احکام فرمانده معظم کل قوا به این شرح است:
 

بسم‌الله الرحمن الرحیم
سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری
نظر به تمایل جنابعالی به حضور در عرصه‌های فرهنگی و نقش‌آفرینی در جنگ نرم و با تقدیر از تلاش‌های شایسته‌تان در دوران فرماندهی کل سپاه، شما را به مسئولیت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا فداه منصوب می‌کنم.
بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده و توانمندی‌های ژرف در جامعه به‌ویژه علمای دینی و نخبگان فرهنگی و جوانان جهادی و انقلابی برای گسترش و تبیین معارف انقلاب اسلامی بر پایه خطوط ترسیم شده در بیانیه گام دوم، با برنامه‌ریزی عالمانه و مدبرانه و تعامل و هم‌افزایی با مجموعه‌های فرهنگی سپاه و بسیج از جنابعالی انتظار می‌رود.
توفیق شما را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
سیدعلی خامنه‌ای
۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی
نظر به ابراز ضرورت جابه‌جایی در فرماندهی سپاه از سوی سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری و با سپاس از یک دهه خدمت باارزش و پرحجم و ماندگار معزی‌الیه، با توجه به شایستگی‌ها و تجارب ارزنده جنابعالی در مدیریت‌های کلان و مسئولیت‌های گوناگون نهاد انقلابی و جهادی و مردمی سپاه، شما را با اعطای درجه سرلشکری به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم.
انتظار دارد ارتقای توانمندی‌های همه‌جانبه و آمادگی در همه بخش‌ها و نیز تقویت گوهر درونی سپاه یعنی تقوا و بصیرت و همچنین گسترش مدیریت‌های برخوردار از بنیه معنوی و توانایی‌های کارشناسی و اعتلای فرهنگی که در مدیریت سردار جعفری بدان پرداخته شده است، با ابتکارات جنابعالی افزایش یابد و سپاه در حرکت خود به سوی تکامل گام‌های بلند بردارد.
توفیقات شما و همکاران‌تان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
سیدعلی خامنه‌ای
۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

 
مکث

فرماندهان سپاه بعد از انقلاب


سردار محمد علی جعفری از سال ۸۶ فرماندهی کل سپاه پاسداران را به عهده گرفت. وی جایگزین یحیی رحیم صفوی شد که به مدت 10 سال یعنی از سال 76 در این سمت حضور داشت. رحیم صفوی بعد از پایان حضورش در فرماندهی سپاه به عنوان مشاور رهبر معظم انقلاب فعالیت می‌کند. او نیز بین سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ قائم مقام فرمانده کل سپاه بود. پیش از یحیی رحیم صفوی، فرماندهی سپاه به عهده محسن رضایی بود که از سال 1360 تا سال 1376 که مقطع 8 ساله جنگ تحمیلی را هم شامل می شود به عهده داشت. محسن رضایی بعد از استعفا از فرماندهی سپاه از سال 76 تاکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان دبیر مجمع فعالیت می کند. در واقع از زمان تشکیل رسمی سپاه پاسداران  که در دوم اردیبهشت 1358 با فرمان امام به شورای انقلاب اسلامی  رسمیت یافت این فرماندهانی که ذکرشان رفت، بر این نهاد انقلابی فرماندهی کرده اند. البته بعد از تشکیل رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرتضی رضایی از سوی ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت به عنوان فرمانده سپاه معرفی و از سوی امام خمینی این حکم تایید شد. فرماندهی رضایی به بیش از یک‌سال قد نداد و بعد از او  محسن رضایی به فرماندهی سپاه منصوب شد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید