• سه شنبه 29 مهر 1399
  • الثُّلاثَاء 3 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 20
پنج شنبه 22 فروردین 1398
کد مطلب : 52050
+
-

نظریه جدید پزشکی قانونی در پرونده رپر معروف

نظریه جدید پزشکی قانونی در پرونده رپر معروف

کمیسیون 9نفره پزشکی قانونی نظریه خود را درباره علت مرگ ناپدری حمید- ص، رپر معروف که پرونده او سال گذشته جنجال زیادی به پا کرده بود، اعلام کرد. بر این اساس ضربه‌ای که متهم پرونده به ناپدری‌اش وارد کرده کشنده نبوده و این یعنی اتهام او قتل نیست.
به گزارش همشهری، نخستین برگ پرونده این رپر معروف از 24مرداد 96در دادسرای جنایی تهران ورق خورد. این خواننده روز حادثه با ناپدری 66ساله‌اش به نام هوشنگ درگیر شد که چند روز پس از این درگیری مرد سالخورده جان باخت. متهم پس از دستگیری منکر قتل شد اما درگیری را قبول داشت. او درباره حادثه گفت: روز حادثه برادر بزرگم که در آمریکا زندگی می‌کند با من تماس گرفت و گفت به او خبر رسیده که حاج‌آقا (مقتول) با مادرم درگیر شده و او را کتک زده است. بعد از آن به خانه مادرم رفتم تا ببینم ماجرا از چه قرار است اما مقتول با تندی با من حرف زد و باعث عصبانیتم شد. من هم یک گلدان برداشتم و به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم. بعد به سمتش رفتم و ضربه‌ای به‌صورتش زدم تا اینکه همسایه‌ها با شنیدن صدای دعوا مقابل خانه ما آمدند و دعوا خاتمه یافت. وی در ادامه گفت: آن روز همراه مادرم از خانه خارج شدیم اما گویا 2ساعت بعد ناپدری‌ام دچار حالت تهوع و به بیمارستان منتقل شده و پس از 4روز جان باخته است.

این خواننده معروف پس از بیان جزئیات با دستور قاضی جنایی و قرار بازداشت موقت روانه زندان شد. از سوی دیگر پرونده به پزشکی قانونی ارسال شد تا متخصصان علت قطعی مرگ متوفی را اعلام کنند. آنها در نظریه نخست خود اعلام کردند که قربانی به‌دلیل خونریزی و آسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت به سرش جان باخته و این یعنی به قتل رسیده است. این در حالی بود که اولیای دم نیز با مراجعه به دادسرای جنایی تهران برای حمید درخواست قصاص کرده‌ بودند. حمید اما به‌نظریه پزشکی قانونی اعتراض کرد و اصرار داشت که نقشی در مرگ قربانی نداشته است. پرونده باردیگر به کمیسیون پزشکی قانونی ارجاع شد و این بار هیأت 7نفره پزشکی قانونی به بررسی پرونده پرداختند. آنها پس از بررسی‌ها اعلام کردند که مقتول به‌دلیل بیماری‌اش داروی ضد‌انعقاد خون نیز مصرف می‌کرده و این نیز می‌تواند در مرگش تأثیر داشته باشد. در نظریه‌های قبلی ضربه به سر علت مرگ مقتول بود و عنوان شده بود که درصد داروهایی که قربانی مصرف می‌کرده باعث تسبیب در مرگ او شده است اما درنظریه هیأت 7‌نفره که با انجام بررسی‌های تخصصی‌تر بود درصد نقش این دارو در مرگ قربانی بیشتر اعلام شده بود.

آزادی با وثیقه 600میلیونی
همزمان با اعلام این نظریه، متهم به قرار بازداشت موقت اعتراض کرد و پرونده به دادگاه کیفری فرستاده شد. قضات اعتراض او را بررسی کردند و با توجه به تازه‌ترین نظریه پزشکی قانونی کمیسیون اعتراض او را پذیرفتند. این یعنی حمید می‌توانست با سپردن وثیقه آزاد شود. پرونده مجددا به دادسرای جنایی تهران برگشت و خرداد‌ماه پارسال حمید با دستور قاضی و تأمین وثیقه 600میلیونی تا روز دادگاه از زندان آزاد شد. از سوی دیگر اولیای دم نیز به ‌نظریه کمیسیون پزشکی قانونی اعتراض کردند، چرا که معتقد بودند متوفی به قتل رسیده است. در چنین شرایطی قاضی جنایی پرونده را به پزشکی قانونی فرستاد و این‌بار هیأت 9‌نفره به بررسی موضوع پرداختند و چند روز پیش نظر خود را اعلام کردند. تازه‌ترین نظریه با نظریه قبلی تفاوت زیادی ندارد. کمیسیون 9‌نفره نیز اعلام کرده که علت مرگ مقتول ضربه  به سر بوده اما نوعا کشنده نبوده است و احتمالا داروهایی که قربانی به‌دلیل بیماری‌هایش مصرف می‌کرده نیز در مرگ او نقش داشته است. قرار است به‌زودی این نظریه به اولیای دم ابلاغ شود تا چنانچه آنها اعتراضی نداشته باشند کیفرخواست در این پرونده صادر و به دادگاه کیفری فرستاده شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید