• سه شنبه 11 آذر 1399
  • الثُّلاثَاء 15 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Dec 01
پنج شنبه 27 دی 1397
کد مطلب : 45004
+
-

مأموریت جدید ظریف درکشورهای هدف تجاری ایران

تجارت
مأموریت جدید ظریف درکشورهای هدف تجاری ایران

یک روز در چین، روز دیگر در هند، افغانستان، ترکیه، قطر و حالا عراق؛ اینها مقصدهای جدید سفرهای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در چند هفته اخیر است و به‌نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی کشور با رویکرد اقتصادی در جست‌وجوی راهی برای تسهیل تجارت ایران با کشورهای هدف تجاری است.
 آیا ظریف دنبال این است که علاوه بر انتظار طولانی برای راه‌اندازی کانال جدید مالی اتحادیه اروپا، روزنه‌هایی برای جلوگیری از محدود شدن مسیرهای تجاری فعالان اقتصادی پیدا کند؟ مرد شماره یک وزارت خارجه ایران که سفرهایش به برخی کشورهای هدف تجاری با همراهی فعالان اقتصادی صورت می‌گیرد نشان می‌دهد که او از یک سو می‌خواهد کشورهای اصلی خریدار نفت و دارای حجم بالای تجاری شامل چین و هند را به همکاری با ایران تشویق کند و از سوی دیگر با حضور در برخی کشورهای عمده خریداران کالای ایرانی شامل افغانستان و عراق مصمم به هموارسازی مسیر تجاری است. ظریف البته همچنان نیم‌نگاهی به تصمیم اتحادیه اروپا برای ایجاد کانال ویژه مالی دارد هرچند که می‌گوید منتظر اروپایی‌ها نمی‌ماند.

در تازه‌ترین تحول، وزیر خارجه ایران به همراهی جمعی از بازرگانان و فعالان تجاری با سفری چند روزه به عراق و دیدار با مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی کشور، تلاش می‌کند که حجم تجارت و سرمایه‌گذاری با این کشور همسایه افزایش یابد. چه اینکه عراق اصلی‌ترین خریدار کالای ایرانی است.

پیام اقتصادی از سلیمانیه عراق
مسئولان و فعالان اقتصادی در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در جریان سفر ظریف به‌دنبال آسان‌تر شدن و تقویت روابط اقتصادی با ایران شدند. 
به گفته ملا یاسین، رئیس اتاق سرمایه‌گذاری در سلیمانیه عراق، ایران با توجه به داشتن ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی در بخش کشاورزی می‌تواند به احیای بخش کشاورزی اقلیم کردستان عراق کمک کند. او حتی پیشنهاد داده برای توسعه روابط اقتصادی بین 2طرف روادید بین شهروندان ایرانی و عراقی لغو شود و ترددکامیون‌های ایرانی و عراقی در منطقه سلیمانیه عراق به‌صورت مستقیم صورت گیرد تا مبادلات کالا آسان‌تر انجام شود.
به‌گزارش ایرنا، ریباز رحمان، وزیر دارایی کردستان عراق هم در حاشیه همایش اقتصادی مشترک ایران و اقلیم کردستان عراق در اربیل تصریح کرد: هم‌اکنون به‌طور متوسط روزانه 2هزار دستگاه کامیون از ایران وارد اقلیم شده و حجم مبادلات تجاری سالانه بالغ بر 6 میلیارد دلار برآورد می‌شود که رشدی 70درصدی را نشان می‌دهد.

چالش لغو روادید
البته سکاندار دستگاه سیاست خارجی ایران در همایش اقتصادی ایران و عراق اعلام کرد که ایران از 5سال پیش آماده لغو روادید به‌صورت متقابل میان 2کشور است اما طرف عراقی هنوز به این درخواست پاسخ نداده است. 
وی تأکید کرد که ما آمده‌ایم از همین امروز روادید را به‌صورت متقابل میان 2کشور به شکل کامل و یا دست‌کم برای بازرگانان 2کشور برداریم. این خبر البته با واکنش مثبت فعالان اقتصادی عراق مواجه شد که گفتند: لغو روادید دست‌کم برای بازرگانان عراقی می‌تواند مناسبات تجاری را بین 2کشور بیش از پیش گسترش دهد.
البته ظریف در پاسخ اعلام کرد: اگر عراق قادر به لغو روادید نیست ایران گزینه‌های دیگری را مطرح کرده ازجمله پیش‌نویس توافقنامه‌ای که از 2هفته قبل به وزارت خارجه عراق ارائه کرده و در برگیرنده لغو روادید برای بازرگانان 2کشور است. او تأکید کرد: ایران برای گسترش تبادلات تجاری با عراق هیچ سقفی قائل نیست و هرچه بخش خصوصی در این زمینه قادر به افزایش سقف میزان روابط باشد، دولت‌های 2کشور نیز بستر لازم را برای آن فراهم کرده و از آن حمایت می‌کنند.   تعرفه صفر تجاری بین 2همسایه

وزیر خارجه ایران به مقامات و فعالان اقتصادی عراقی گفت: اگر موانع برداشته شود حجم روابط تجاری چندین برابر رقم فعلی خواهد شد. او با تأکید بر اینکه تعرفه‌ای که عراق بر کالاهای ایرانی وضع کرده بیش از تعرفه‌ای است که در مورد کشورهای عربی اعمال شده اعلام کرد: ایران آمادگی دارد تعرفه را در اقدامی متقابل بین 2کشور به صفر برساند.خبر ظریف در مذاکراتش با مقامات عراقی تلاش برای افزایش حجم تجارت بین 2همسایه به مرز 20میلیارد دلار در سال است اما باید دید پس از بازگشت او به تهران، به‌چه صورت موانع برداشته و قول‌ها عملیاتی می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید