• دو شنبه 23 تیر 1399
  • الإثْنَيْن 22 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 13
شنبه 20 مرداد 1397
کد مطلب : 26539
+
-

درد استخوان را جدی بگیرید

خبر
درد استخوان را جدی بگیرید

مسعود میر کاظمی، متخصص ارتوپدی و فلوشیپ تومورهای استخوانی گفت:تومورهای استخوانی و بافت نرم نادر هستند و معمولا در رده سنی بین 10تا 20سال همراه با درد استخوانی بروز می‌کنند که معمولا این دردها به درمان‌های رایج پاسخ نمی‌دهند و بیشتر در اطراف زانو هستند.
به گزارش وبدا وی افزود: این نوع تومورها معمولا در مراحل اولیه علائم رادیولوژیک واضح ندارند لذا تکرار رادیوگرافی درصورت وجود درد مداوم ضروری است. او در ادامه گفت:دسته‌ای دیگر از این تومورها در سنین بالای 50سال بروز می‌کنند که شایع‌ترین آنها سارکوم‌های اولیه بافت است. این نوع تومورها معمولا درد ندارند و بیشتر به‌صورت توده بروز می‌کنند. این تومورها معمولا در اندام تحتانی بیماران مخصوصا ران دیده می‌شوند. از طرفی در سنین بالاتر متاستازهای استخوانی نیز شایع‌ترین تومورهای استخوانی است.
وی افزود: درمان این بیماری در کشور در اوایل راه بوده و افراد اندکی در این مسیر فعالیت می‌کنند اما تمامی مراحل درمان آن در کشور امکان‌پذیر است. جهت این تومورها براساس نتیجه پاتولوژی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی می‌تواند کمک‌کننده باشد اما درمان اصلی آن جراحی است. این بیماری معمولا دلیل مشخصی ندارد و در کودکان عوامل ژنتیک می‌تواند در بروز آن مؤثر باشد و در بزرگسالان نیز عواملی مانند داشتن سابقه رادیوتراپی قبلی می‌تواند در ایجاد آن مؤثر باشد. مثلا رادیوتراپی استفاده شده در درمان سرطان پستان بعد از گذشت 5تا 10سال و یا عفونت‌های مزمن و طولانی‌مدت، می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سارکوم باشد.با توجه به اینکه این بدخیمی‌ها خیلی شایع نیست و غربالگری ندارند، توصیه می‌شود برای افرادی با دردهای استخوانی که به درمان‌های رایج (فیزیوتراپی و دارودرمانی) پاسخ نمی‌دهند پیگیری مکرر توسط متخصص ارتوپدی انجام شود. (همشهری)
 

این خبر را به اشتراک بگذارید